Вие сте учител. Изразявате публично мнението си срещу закон, който ви засяга пряко. Изведнъж политическа партия, предложила закона, започва да ви заплашва. Звучи ли ви като сюжет от авторитарен режим? Всъщност се разиграва в съвременна демократична държава. Тази държава е България.
Те се занимават с наука, но живеят в държавно общежитие. Със заплатите си не могат да плащат наем в София, още по-малко да си купят жилище. Сега трябва да напуснат домовете си - без да знаят къде ще отидат, нито дали някога ще могат да върнат. Формално причината е ремонт. Подозренията - че ги гонят.
Българските депутати вярват, че тийнейджърите „стават“ ЛГБТ, защото това им се пропагандира. Затова приеха закон, който „пази“ децата от тези теми. Всъщност да бъдеш ЛГБТ ученик в България е една съвсем различна история.
Ален Делон е идол на няколко поколения европейци, израснали с френското кино. Той почина в неделя на 88 години.
Този език произлиза от санскрит, майчин е на 12 млн. души в Европа. Много от тях са в България. Вече можем да ги разбираме - преводачът на Гугъл "научи" романи. Как технологията може да помогне на ромските деца и учителите им и да запълни липси там, където институциите не се справят добре?
Пародиен сайт осмива Делян Пеевски. Предлага и съвсем реална медийна информация за неговата биография. В сряда обаче сайтът е свален - по нареждане на МВР. От ПП-ДБ излязоха с обвинения, че това е станало по заръка на Пеевски към министър Калин Стоянов. Каква е историята?
Полицаи се събраха на "спонтанна" проява зад парламента в понеделник. Те посрещнаха с аплодисменти и включени сирени вътрешния министър Калин Стоянов. Това става на фона на призиви за смяната на Стоянов в следващия служебен кабинет на Горица Грънчарова-Кожарева. Колко беше спонтанно това събитие?
Един нов закон отдели част от българското общество в група, за която е забранено да се говори в училище. Какво ще се случи тогава със самите учители, ако и те са част от тази група? Свободна Европа разговаря с един такъв преподавател в софийско училище.
Руските власти забраниха големи събирания и масови събития в Курск на фона на съобщения за настъпление на украински сили в региона. Атаката започна на 6 август и предизвика евакуации на цивилни. Ето какво разказват местни етнически арменци пред арменската служба на Радио Свободна Европа.
Заредете още