Връзки за достъпност

Извънредни новини

Гледайте Студио България

LOOP Andrea Banda Banda+Chefo
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

Те бяха скрити в процента "други партии" в проучванията "за кого ще гласувате". Нито една социологическа агенция не отчете, че те излизат от виртуалния и влизат в реалния свят на политиката. Как социалните мрежи вкараха "Величие" в парламента?

Влизането на партия „Величие“ в Народното събрание изненада социолозите, но в интернет хората, които подкрепят основателите ѝ Ивелин Михайлов и Николай Марков, изобщо не бяха учудени. Те почти нямаха появи по телевизиите, но популярността им в YouTube и TikTok мотивира близо 100 хилядa души да гласуват за тях.

Всичко това идва на фона на изключително ниска избирателна активност, която се изрази в по-ниския действителен брой гласове за всички партии без ДПС и ИТН. Движението за първи път се яви на избори начело с Делян Пеевски. По-малко гласове от на предишни избори има дори победителят ГЕРБ с лидер Бойко Борисов.

Най-сериозен е спадът за коалицията ПП-ДБ, което обаче доведе до оставката само на Христо Иванов.

Как изглежда всичко това в очите на хората, които произвеждат съдържание за социалните мрежи и разговарят с последователите си там ежедневно? Гости на Генка Шикeрова са Андреа Банда Банда и Стефан Попов – Чефо.

Социалните мрежи не са нещо далечно и нещата, които се случват и обсъждат там, трябва да им се обръща внимание, както от масовите медии, така и от социолозите и политиците“, каза Андреа Банда Банда. По думите ѝ „много е важно да се превеждат нещата от интернет към телевизия и от телевизия към интернет и да има връзка“.

По думите на Стефан Попов – Чефо „Възраждане“ и „Величие“ много обичат да говорят за едно зловредно американско влияние“, но тяхното присъствие в интернет копира световните практики. „Те използват похвати, които най-добрите западни и американски ютюбъри и създатели на съдържание правят“, каза Чефо. Според него „другите партии не са така ловки в този вид маркетинг“.

Предизборната кампания за изборите на 9 юни не доведе до повишаване на избирателната активност. За народни представители гласуваха 34 на сто от имащите право на глас. Това е по-малко в сравнение с гласувалите на изборите през април 2023 г., когато до урните отидоха малко над 40 на сто от гласоподавателите.

loop Ivan Bedrov 10 june 2024.mp4
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:15 0:00

Бойко Борисов и ГЕРБ са безспорните победители от проведените в неделя парламентарни избори, но някъде им се губят около 200 хиляди гласа. Делян Пеевски и ДПС се изкачиха до второто място, но също получават по-малко гласове, отколкото партията печелеше при предишните избори. На Борисов и Пеевски обаче им трябва още една партия, за да могат да направят правителство. Кой ще им помогне?

Това е само един от въпросите, чиито отговори търсят журналистите Иван Бедров, Татяна Ваксберг и Генка Шикерова в извънредното издание на "Студио България" на Свободна Европа.

Тримата анализират и изненадата на изборите - партия "Величие", която също ще има депутати в Народното събрание. Откъде се взе "Величие"? Това поредната проруска партия ли е? Има ли връзки в миналото между хората от "Величие" и ГЕРБ?

Големият губещ на тези избори е коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България", която губи половината си избиратели. Председателят на "Да, България" Христо Иванов вече подаде оставка и няма да бъде депутат.

Победата на Борисов и Пеевски обаче идва заедно с още една новина - почти една трета от депутатите в новия парламент говорят с опорните точки на Путин и Кремъл. Гледайте разговора на Иван Бедров с Татяна Ваксберг и Генка Шикерова, за да научите кой е големият победител в изборите.

Заредете още

XS
SM
MD
LG