„От днес БСП е по-различна“.
С тези думи новият председател на партията Атанас Зафиров отбеляза победата си в лидерската надпревара, която се проведе през уикенда.
Зафиров всъщност не е нов лидер. Той беше избран временно начело на БСП още през юни 2024 г., след като дългогодишната председателка Корнелия Нинова подаде оставка заради „катастрофалните резултати“ на тогавашните избори. Зафиров и други представители на новото ръководство години наред бяха близки до Нинова, но след оставката ѝ обърнаха гръб. Изключиха я и от партията.
В неделя конгресът на БСП подкрепи Зафиров за постоянен председател. Той победи в балотаж Борислав Гуцанов. Позициите им по много партийни въпроси се припокриват.
И двамата участват в сегашното правителство на ГЕРБ, БСП и ИТН (избрано с подкрепата и на ДПС на Ахмед Доган). Зафиров е вицепремиер, а Гуцанов – социален министър.
Официалната промяна в лидерството на БСП идва след дългогодишен електорален срив – между 2017 и 2024 г. партията изгуби 800 хиляди гласа. Нинова изключи много от разпознаваемите лица и водеше политика на измислен от нея „консервативен социализъм“, който се разминава с идеите на повечето леви партии в Европа.
Въпреки това в неделя Зафиров каза, че неуспехът на БСП се дължи не на друго, а на опитите ѝ да бъде „антикорупционна партия“ и да действа като опозиция на ГЕРБ. Като цели за справяне с това Зафиров очерта:
- БСП да стане „системна“ партия;
- да вкара възможно най-много свои идеи в програмата на правителството;
- да се бори за „челно място в политическия живот“.
Това може да звучи като обещание за промяна в БСП. Според анализатори, с които Свободна Европа разговаря, е по-вероятно да се стигне до „още от същото“.
Ще се промени ли нещо в БСП?
Първо: Вътре в партията
Според политолога от Софийския университет Борис Попиванов е малко вероятно в БСП да има нови вътрешнопартийни разделения.
Зафиров е неконфликтен политик.Борис Попиванов
„Зафиров е неконфликтен политик. От него може да очакваме компромисен стил, който избягва резки движения“, казва той.
Освен лидер на БСП, през уикенда беше избран и нов национален съвет. В него влязоха значими фигури от историята на партията през последните десетилетия. За момента Зафиров няма мнозинство, за да прави радикални промени, но и не показва намерение за това, казва още Попиванов.
Второ: Участието в управлението
Въпреки слабите си изборни резултати БСП сега управлява в коалиция с ГЕРБ и ИТН. Социалистите имат четирима министри и вицепремиер – Зафиров. След избора му за постоянен лидер се очаква партията да продължи да поддържа кабинета, без да предизвиква конфликти в него.
Още през 2017 г. в БСП беше приета забрана за общо управление с ГЕРБ – основна политическа линия на Нинова. Временното ръководство на Зафиров я отмени. За него още е трудно да обясни на избирателите защо БСП участва в това правителство, след като дълги години е посочвала ГЕРБ за свой „архивраг“, казва политологът Теодор Славев от Българския център за правни инициативи.
В неделя Зафиров защити решението БСП да управлява с ГЕРБ. Каза, че най-важната задача на министрите от партията е да вкарат „максимален обем от нашите предизборни идеи и цели“ в програмата на кабинета.
Целите на БСП са най-вече в сферата на социалните политики. Според Славев партията няма да успее да наложи тези свои приоритети – вместо това ще „консумира властта“ през кадрови назначения.
„От притеснение да не се разпадне кабинетът БСП не е склонна да защитава позициите си“, казва и Попиванов.
По думите му в два предстоящи документа – бюджета за 2025 г. и управленската програма на правителството – ще проличи дали БСП има съществена роля в него.
Трето: Влиянието на Пеевски
През есента на 2024 г. се появиха твърдения за зависимост на временното ръководство на БСП от лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.
Нинова също заговори за връзки на водещи политици в БСП с Пеевски и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Тя каза, че Зафиров е „инсталиран“ за лидер от тях двамата.
Основните твърдения за зависимост от Пеевски всъщност са по адрес на други партийни кадри – Драгомир Стойнев и Кирил Добрев – заради решения и фирмени връзки от миналото. Двамата не са на ярки политически постове, но имат силно влияние.
Според Попиванов Пеевски влияе не само върху БСП, но и върху другите партии. Славев казва, че „очевидно Пеевски е съуправляващ в коалицията“. Представители на кабинета вече са отричали това.
Но миналата седмица ГЕРБ, БСП и ИТН блокираха опит на ПП-ДБ за създаване на комисия в парламента, която да проучи влиянието на Пеевски. БСП не даде подкрепа.
Четвърто: Отношенията с Румен Радев
При Нинова БСП влезе в конфликт с президента Румен Радев, след като застана зад него два пъти на избори.
Разривът започна през лятото на 2022 г., когато Нинова обвини Радев в съучастие в свалянето на тогавашното правителство на ПП, ДБ, БСП и ИТН.
За много социалисти Радев все още олицетворява най-големите победи на БСП от години. На конгреса през уикенда Зафиров разкритикува „острата конфронтация“ с президента и каза, че тя е отблъснала допълнително избирателите. Но след оставката на Нинова той не направи кой знае какви стъпки за сближаване с Радев.
Анализаторите не очакват промяна, а по-скоро „предпазливо изчакване“.
„Всичко ще върви по сегашния „следниновски“ път на липса на явна подкрепа за президента, но и на каквито и да било конфликтни действия“, казва Попиванов.
И той, и Славев са на мнение, че в БСП има силни страхове от евентуална политическа партия, оглавена от Радев. Отдавна има твърдения, че президентът обмисля такъв проект. Това ще бъде „финалът за БСП“ – формация на Радев би ѝ взела значителна част от гласовете.
Пето: „Консервативният социализъм“
Под ръководството на Нинова БСП се отдалечи от модерната европейска левица, която се занимава с проблемите на работниците и на общности като ЛГБТ хората и мигрантите. Нинова вървеше в обратната посока и наричаше подхода си „консервативен социализъм“.
Зафиров казва, че тя не е успяла да обясни какво значи това и курсът ѝ е попречил на БСП да „запази мястото си на водеща опозиционна сила“. В същото време новият лидер разкритикува европейските леви партии, че не се справят с проблемите на работниците, защото обръщат много внимание на „колективните малцинствени права“.
Според политолозите БСП на Зафиров ще продължи в посоката, зададена от Нинова.
Зафиров е продължение на Нинова.Теодор Славев
„Зафиров е продължение на Нинова. Той с години защитаваше същите тези като нея“, казва Славев.
„Тази линия трудно може да бъде променена при настоящия партиен елит на БСП, който няма политическото въображение да предложи нов ляв път“, добавя Попиванов.
И какво – ще има ли промяна
Краткият отговор е: по-скоро не.
„В БСП цари една огромна безидейност. Ако продължава с още от същото, тя ще задълбочи електоралния си упадък“, казва Славев.
А според Попиванов в сегашната политика на БСП се усеща „рефлекс“ от комунистическия диктатор Тодор Живков, който през 80-те години на миналия век произнася фразата: „да се снишим, докато мине бурята“.
Тогава съветът е към ръководството на Българската комунистическа партия (БКП), чийто наследник е БСП – да изчака политическите промени към демокрация в Източна Европа, без да предприема резки действия. За да запази властта си.
Форум