През април 2025 компанията "Майкрософт" стана на 50.
През ранните години от създаването на "Майкрософт" Бил Гейтс е работил със силно надути тонколони, от които са звучали популярните тогава "Лед Цепелин", "Кридънс" и "Гранд Фънк". Работохолик по природа, Гейтс често е преспивал на дивана в офиса и е наемал само хора, готови да работят 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
В компания, в която най-възрастният служител (съоснователят Пол Алън) е само на 25 години, мотото е било да не се вярва на никого над 30. Това е хипи-мантра от края на 60-те - точно времето, по което Гейтс и Алън се сприятеляват в училище. Макар че възрастовата им разлика е почти 3 години, сближава ги общата им страст към програмирането и компютрите – по онова време те приличат на метални гардероби с мигащи светлини, разположени в помещения с мощни климатици. Достъпът до тези компютри е бил строго регламентиран и много скъп.
Някой помни ли, че някога кодирането на компютър се е извършвало на перфорирани карти от пресован картон? В интервю, дадено преди месец, Гейтс каза, че все още може да програмира по този начин. В зората на "Майкрософт" обаче вече са преобладавали електронните методи на програмиране с магнитен запис върху диск.
Нещо, което ще се пренася на ръка
Впечатлени от представянето на компютъра Altair 8800 в сп. "Популярна електроника", Алън и Гейтс осъзнават, че предстои технологична революция, резултатът от която ще е навлизането на компютрите във всички сфери на живота. Въпросният Altair 8800 е бил техническо чудо за времето си, тъй като в него са били интегрирани технологии, които до онзи момент са присъствали само в огромните, тежки машини, работещи в климатизираните подземия на огромни корпорации.
Алън и Гейтс са осъзнали, че бъдещето е именно в портативността на Altair 8800.
Присъствието на компютрите във всекидневието ни днес е до такава степен рутинно, че просто не се замисляме, че само преди половин век технологично погледнато светът е изглеждал съвсем различно. По онова време в Калифорния е имало много фирми, започнали да произвеждат (относително) портативни компютри – всеки със своя примитивна операционна система и скромен набор от програми. Но не е имало голяма визия, нито общи стандарти. Компютрите са били възприемани като скъпи играчки за тесен сегмент специалисти, т. нар. нърдове (nerds).
Алън показва списанието с новия компютър на Гейтс и му казва: "Това се случва без нас. Трябва да направим нещо".
Пазарът на програми за персонални компютри предстои да се разраства и двамата съдружници имат достатъчно идеи как да запълнят тази ниша.
Както си му е редът в такива случаи, 19-годишният Гейтс напуска "Харвард" (29 години по-късно същото ще направи друг второкурсник в прочутия университет – Марк Зукърбърг) и заедно с Алън създава през април 1975 г. дружество, наречено Micro Soft. В превод това означава "Малък и Мек" и, разбираемо, е дало повод за възникването на вицове. През 1981 г. компанията е инкорпорирана, но вече с една дума, "Майкрософт".
На Гейтс се приписват думите, че един ден във всеки дом ще има поне един компютър. През 1977 г. това е звучало като фантазия, но 30 години по-късно думите на Гейтс се превръщат във факт.
IBM. Как започва всичко
Преди 50 години Силициевата долина вече е била формирана в съвременния си вид под формата на хаотично разположени технологични островчета в северна Калифорния. Обаче самата компютърна индустрия е била слабо регулирана и това е дало възможност на "Майкрософт" рано да завърти рулетката и да удари джакпот.
Неоспорим лидер в компютърните технологии по онова време е компанията IBM. През 1980 г. "Майкрософт" получава поръчка от IBM за създаване на нова операционна система. До този момент компанията не е разработвала операционни системи и няма опит в този вид технология. Гейтс обаче решава да играе вабанк, блъфира и успява да убеди компютърния гигант да предостави поръчката на "Майкрософт". Инженерите на IBM не са вярвали на първата среща, че разрошеното, облечено в дънки момче е изпълнителният директор на компанията.
Обстоятелствата около получаването на тази поръчка са противоречиви и продължават да са обект на спекулации 45 години по-късно. Плагиатствал ли е Бил Гейтс технология, която по право е принадлежала на друга компания? Дори и така да е, собствениците на другата компания не са могли навремето да оценят потенциала на собствения си продукт. Това е съумял да направи Гейтс.
Година по-рано усещането за голямо откритие е споходило и създателя на "Епъл" Стив Джобс – по време на посещение на компанията "Ксерокс". В тяхната технологична лаборатория Джобс забелязва прототипите на компютърната мишка и графичния интерфейс. Инженерите на "Ксерокс" просто не са знаели какво да правят с тези технологии, докато Джобс ясно си е представил приложението им.
MS-DOS
Ключов елемент на договора между Давид (Microsoft) и Голиат (IBM) е, че "Майкрософт" запазва правото си да продава новосъздадената операционна система MS-DOS и на други компании. Това се оказва решаващ фактор, тъй като MS-DOS се превръща в индустриален стандарт.
Стратегическите ходове на "Майкрософт", съчетани с решението на IBM, поставят основите за глобалния възход на MS-DOS и циментират бъдещето на "Майкрософт" като водеща софтуерна компания. MS-DOS се обновява периодично до 2021 г. и продължава масово да се използва, особено в развиващите се държави.
Макар и ключов играч в компютърната революция, "Майкрософт" никога не е бил физически разположен в Силициевата долина, а в щата Вашингтон.
"Майкрософт" излиза на борсата
През март 1986 г. компанията дебютира на технологичната борса NASDAQ с първоначална цена на акция 10 цента (преизчислено на база 2024 г.) През юни 2024 г. цената на една акция достига 468 долара. Теоретично погледнато, един долар, инвестиран в "Майкрософт" през 1986 г., би донесъл печалба от 4679 долара през 2024 г.
26-годишният Бил Гейтс става най-младият тогава милиардер в света. Около 12 000 бивши служители на компанията са се превърнали в милионери благодарение на това, че част от заплатата им е била изплащана в акции.
Само като любопитен факт нека спомена, че през 2025 г. не е възможно да се купи къща в Силиконовата долина за 1 милион долара. Трябват поне 3 милиона.
Днес 70 процента от персоналните компютри по света ползват операционната система "Уиндоуз" (Windows) на компанията "Майкрософт".
Първата версия на "Уиндоуз" е пусната на пазара през 1985 г., обаче златната рибка за "Майкрософт" се оказва версията от 1995 г., която утвърждава глобалната роля на компанията. Днес "Уиндоуз 10" е най-популярната операционна система в света, като в по-отдалечените кътчета на този свят продължават да се използват и по-стари версии.
Може да се каже, че днес "Майкрософт" гледа от всяко кътче и всеки ъгъл на планетата. Дали просто гледа, или по-скоро наблюдава, е въпрос на лична интерпретация.
Форум