Община „Илинден“ започна събарянето на незаконни сгради в ромската махала в квартал „Захарна фабрика“ във вторник. На място имаше засилено полицейско присъствие и беше докарано водно оръдие, съобщи БНТ.
Разрушаването на постройките се случва въпреки издадените от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) привременни мерки за това българските власти да се въздържат от събарянето на жилищата до второ нареждане, съобщиха от Българския хелзинкси комитет (БХК). То е издадено в петък след жалба на 14 души, живеещи в постройките, които общината иска да премахне.
Новината идва, след като опити за премахване на незаконните сгради в ромската махала в „Захарна фабрика“ се правят от години. Заповед за премахването на сградите, които са построени без разрешение, има още от 2016 г.
В началото на седмицата от община „Илинден“ разлепиха обяви за предстоящото събаряне на незаконните постройки. От общината твърдят, че подготовката за премахването на сградите тече от месеци, а живущите в тях с били предупредени отдавна.
„Категорично гетото ще бъде премахнато и всичко ще бъде разчистено. Имаме планина от боклук и в река Суходолска“, казва районният кмет Емил Бранчевски, цитиран от БНР.
„В петък Европейският съд по правата на човека наложи привременни мерки като задължи българската държава да не разрушава махалата в Захарна фабрика, днес в 5 сутринта, жандармерия с водно оръдие влиза в махалата и събаря всичко. Емил Бранчевски е кмет на район Илинден и той е пряко отговорен за това скандално нарушение на международното право. той и министърът на правосъдието - Георги Георгиев“, написа във Фейсбук адвокатката и съпредседателка на БКХ Адела Качаунова.
В решението си ЕСПЧ казва още, че българското правителство трябва да предостави данни за това дали са предприети стъпки за алтернативно настаняване на семействата и по-специално за деца или хора в уязвимо положение, както и дали самите жалбоподатели имат възможност да си осигурят настаняване на друго място.
По думи на Бранчевски хората, чийто домове ще бъдат разрушени, няма да останат на улицата, а че им се предлагат жилища в район „Кремиковци“, които той описва като обитаеми. Той твърди още, че общината вече е настанила приоритетно семейства, които попадат в рискови групи.
Жителите на ромската махала в „Захарна фабрика“ отказват да се настанят в жилищата в „Кремиковци“, които намират в квартал „Ботунец“, защото те не са пригодени за обитаване.
По думи на адвокат Диана Драгиева от БХК предложените жилища в „Ботунец“ по документи са без ток, ВиК инсталации и дори входни врати.
Междувременно във вторник сутрин кметът на район "Кремиковци" Лилия Донкова изпрати позиция до медиите, в която изразява несъгласие с настаняването на жителите от махалата в "Захарна фабрика" в "Ботунец".
"Като кмет на район "Кремиковци" изразявам категорично несъгласие ромите от съборените постройки в район "Илинден" да бъдат настанени в кв. "Ботунец". Нито аз, нито жителите на квартал "Ботунец" и района ще допуснем да се случи това", пише Донкова и добавя, че тя и местните жители са готови на протест, за да защитят позицията си.
По думите и подобно действие ще прехвърли "проблема" от един район на друг.
Премахването на незаконни постройки и липсата на алтернатива за настаняване на живеещите в тях е системен проблем за България. Подобни случаи възникнаха преди години във варненската махала „Максуда“, край село Гърмен в Гоце Делчев и други.
Форум