Окуражаването на Тайван по въпроса, свързан с независимостта на островната държава, е „игра с огъня“. Това заяви президентът на Китай Си Дзинпин по време на виртуална среща с американския си колега Джо Байдън.
Напрежението между Китай и Тайван расте в последните месеци, а САЩ на няколко пъти отправиха предупреждения към Пекин по въпроса. Китайската власт отхвърля борбата за независимост на тайванците и счита острова като част от територията си. Вашингтон подкрепя опитите на Тайпе да брани суверенитета си.
„Подобни действия са много опасни, приличат на игра с огъня. Който си играе с огъня ще се изгори“, е казал Си по време на срещата, цитиран от китайската държавна медия Глобал таймс.
От Белия дом съобщиха, че позицията на Байдън е била, че той „силно се противопоставя едностранните действия в опит за промяна на статуквото и нарушаването на мира и стабилността в района на Тайванския проток“.
Това е първата среща в по-разширен формат между двамата лидери от встъпването на американския държавен глава в длъжност през февруари. Въпреки напрежението по повод Тайван те изглеждаха приятелски настроени по време на срещата и размениха любезни думи, свързани с добрите работни отношения от миналото.
Си и Байдън се обявиха за подобряване на комуникацията между Вашингтон и Пекин и посрещането на редица световни предизвикателства „заедно“.
Сред темите, които бяха обсъдени по време на срещата, бяха проблемите на Китай, свързани с нарушенията на човешките права в Хонконг, както и срещу мюсюлманското малцинство на уйгурите. Двете страни са обсъдили и търговските си взаимоотношения, като Байдън е изразил упреци към търговските практики, насърчавани от Пекин. Си от своя страна е изразил несъгласието си от факта, че САЩ използва като претекст националната сигурност, за да ограничава китайски компании.
Двамата обсъдиха и темата, свързана с климатичните промени и глобалните усилия в тази посока. Темата се превърна в централна за световната политики след срещата на страните от ООН в Глазгоу.
В последните години отношенията между САЩ и Китай преминаха през сериозни предизвикателства. Най-ниска точка те достигнаха с влизането в „търговска война“ по времето на управлението на Доналд Тръмп, а бяха обтегнати още повече заради събитията в Хонконг и отношението на Пекин към мюсюлманските малцинства в провинция Синцзян.