Проф. Стефан Баламезов е сред най-големите специалисти по конституционно право. Бил е ректор на Софийския университет и преди, и след 9.09.1944 г. Споменатият в публикацията юрист проф. Петко Стайнов, който е имал възлова роля в защитата на българските евреи, по това време е външен министър.
Папа Йоан-Павел Втори посещава България от 23 до 26 май 2002 г. Това е първата му визита след атентата срещу него, извършен две десетилетия по-рано и задълго замесил името на България в това престъпление.
Някои автори на "Мир" смятат, че агресивното още през 1933 поведение на Германия се дължи на реваншизъм, предизвикан от унижението след Първата световна война. "Мир" често е наричан "българският "Таймс". След 50-годишна история вестникът, издание на Народната партия, насилствено спира на 30.12.1944
Две години по-късно от единния дотогава Съюз на българските писатели ще се отдели алтернативното демократично Сдружение на български писатели, а Съюзът ще гравитира около БСП и патриотичните организации. Наградените през 1992 г. повече няма да бъдат припознавани като "свои" от казионния Съюз.
Телеграма на руския ген. Скобелев по повод строежа на църква до Ямбол, носеща името "Св. Александър Невски". Генералът е инициатор на построяването й. След участието си в Руско-турската война Скобелев получава военно назначение в Минск, където умира няколко седмици след като изпраща тази телеграма.
Берта фон Зутнер (1843-1914) е журналист, писател и пацифист. Тя е първата жена, носител на Нобеловата награда за мир (1905). Книгата й „Свалете оръжията си“ (1889) претърпява 37 издания и е преведена на 12 езика. През 1876 г. тя работи закратко като секретарка на Нобел.
„Бай Ганю, олицетворение на нисшия политически морал, в изстъпленията си прониза добродушното сърце на Алеко, петимно да види облагородена своята родина. Бай Ганю стана убиец на собствения си автор“, пише Любомир Бучков. На 11.05.1937 г. са се навършили 40 години от убийството на Алеко Константинов.
"Даждие" означава данък. Карлсбад е старото име на чешкия курортен град Карлови Вари. Михаил Тенев от Либералната партия е министър на финансите. В тези години правителството не винаги е угаждало на разточителния начин на живот на княз Фердинанд.
През 90-те президентът на Перу Алберто Фухимори успява да се справи с терористичните крайно леви организации "Сендеро Луминосо" и "Тупак Амару". През 2000 обаче той е свален от власт заради корупция и нарушаване на човешките права. Бяга в Япония, но през 2007 е екстрадиран и осъден на 25 г. затвор.
През 90-те в България процъфтява пиратското производство на аудио-визуални продукти и издаването на книги без уредени авторски права. Едва в края на десетилетието държавата прави плахи опити да регулира пазара. Интернет, с който се свърза следващият „пиратски“ бум, все още не е масово явление.
Ден след провъзгласяването на Израел пет арабски страни нападат новосъздадената държава и така се поставя началото на втората фаза от арабско-израелската война. Тя е наричана в арабския свят „Катастрофата“ , в Израел – „Освободителна война“. Военните действия приключват през лятото на 1949 г.
Ден преди тази публикация Мехмет Али Агджа стреля по папа Йоан Павел II. Т.нар. „българска следа“ се появява месеци по-късно, когато в Рим е арестуван Сергей Антонов. Той е оправдан чак през 1986 г. През 2002 папата посещава България и заявява, че никога не е вярвал в „българската следа“.
Заредете още
No media source currently available