Към времето на тази публикация страната е залята от протести, организирани от комунистическите власти. Те са насочени срещу българските турци, които "предават родината", емигрирайки в Турция, и срещу подкрепящите ги български дисиденти, които на свой ред също са наричани предатели.
На снимката: организирано от комунистическите власти шествие до турското посолство. То подкрепя тезите на Тодор Живков: че Турция всява разкол сред българите и че тя е тази, която подмамва мюсюлманите да емигрират. По същото време българската държава насилствено експулсира българските турци в Турция
Авторът на статията, проф. Петър Петров е един от онези историци, които са осигурили "научното" основание за насилствената асимилация на българските турци. През май 1989 г., когато режимът гони българските турци в Турция, интелектуалци и работници подкрепят в пресата тази политика.
Неуловимото днес лице на пропагандата. Тази статия на известния поет Младен Исаев излиза ден след като Тодор Живков практически е обявил, че гони от страната българските турци. В статията е похвалено всичко, сторено от БКП за Джебел - град, в който българските турци въстават в защита на правата си.
Вестникът препечатва речта на Тодор Живков, произнесена предишната вечер по телевизията. В нея той призовава Турция да отвори границата и да приеме българските мюсюлмани. В следващите 3 месеца българската държава прогонва над 320 000 души в Турция, но твърди, че те заминават по свое желание.
Между 1991 и 1997 в Полша се сменят 6 правителства, като най-дълго задържалото се остава на власт едва 2 години. Независимо от политическата нестабилност, Полша не се отклонява от курса на икономическите реформи и се превръща в една от най-бързо развиващите се държави от бившия комунистически лагер.
Към тази дата княз Кирил Преславски е само на пет години, но очевидно вече е удостоен с офицерски пагони. В деня на обявяването на независимостта на България през 1908 г., когато принцът е на 13 години, той е провъзгласен за шеф на 20-и Пехотен добруджански полк.
Цигуларката Недялка Симеонова (1901–1959) е първата българка, която изнася концерт в Карнеги Хол в Ню Йорк. Учи в Германия при Густав Ханеман, а през 20-те години свири в най-големите зали по света. През 1946 Симеонова започва да преподава в Музикалната академия и две години по-късно става професор.
В средата на 30-те години на 20 век икономиката в България бележи ръст. Процесите на уедряване на земеделските земи водят до повишаване на производителността. В края на 30-те години този отрасъл вече произвежда близо 60 % от обществения продукт в страната.
Проф. Стефан Баламезов е сред най-големите специалисти по конституционно право. Бил е ректор на Софийския университет и преди, и след 9.09.1944 г. Споменатият в публикацията юрист проф. Петко Стайнов, който е имал възлова роля в защитата на българските евреи, по това време е външен министър.
Папа Йоан-Павел Втори посещава България от 23 до 26 май 2002 г. Това е първата му визита след атентата срещу него, извършен две десетилетия по-рано и задълго замесил името на България в това престъпление.
Някои автори на "Мир" смятат, че агресивното още през 1933 поведение на Германия се дължи на реваншизъм, предизвикан от унижението след Първата световна война. "Мир" често е наричан "българският "Таймс". След 50-годишна история вестникът, издание на Народната партия, насилствено спира на 30.12.1944
Заредете още
No media source currently available