Неуловимото днес лице на пропагандата. Тази статия на известния поет Младен Исаев излиза ден след като Тодор Живков практически е обявил, че гони от страната българските турци. В статията е похвалено всичко, сторено от БКП за Джебел - град, в който българските турци въстават в защита на правата си.
Вестникът препечатва речта на Тодор Живков, произнесена предишната вечер по телевизията. В нея той призовава Турция да отвори границата и да приеме българските мюсюлмани. В следващите 3 месеца българската държава прогонва над 320 000 души в Турция, но твърди, че те заминават по свое желание.
Между 1991 и 1997 в Полша се сменят 6 правителства, като най-дълго задържалото се остава на власт едва 2 години. Независимо от политическата нестабилност, Полша не се отклонява от курса на икономическите реформи и се превръща в една от най-бързо развиващите се държави от бившия комунистически лагер.
Към тази дата княз Кирил Преславски е само на пет години, но очевидно вече е удостоен с офицерски пагони. В деня на обявяването на независимостта на България през 1908 г., когато принцът е на 13 години, той е провъзгласен за шеф на 20-и Пехотен добруджански полк.
Цигуларката Недялка Симеонова (1901–1959) е първата българка, която изнася концерт в Карнеги Хол в Ню Йорк. Учи в Германия при Густав Ханеман, а през 20-те години свири в най-големите зали по света. През 1946 Симеонова започва да преподава в Музикалната академия и две години по-късно става професор.
В средата на 30-те години на 20 век икономиката в България бележи ръст. Процесите на уедряване на земеделските земи водят до повишаване на производителността. В края на 30-те години този отрасъл вече произвежда близо 60 % от обществения продукт в страната.
Проф. Стефан Баламезов е сред най-големите специалисти по конституционно право. Бил е ректор на Софийския университет и преди, и след 9.09.1944 г. Споменатият в публикацията юрист проф. Петко Стайнов, който е имал възлова роля в защитата на българските евреи, по това време е външен министър.
Папа Йоан-Павел Втори посещава България от 23 до 26 май 2002 г. Това е първата му визита след атентата срещу него, извършен две десетилетия по-рано и задълго замесил името на България в това престъпление.
Някои автори на "Мир" смятат, че агресивното още през 1933 поведение на Германия се дължи на реваншизъм, предизвикан от унижението след Първата световна война. "Мир" често е наричан "българският "Таймс". След 50-годишна история вестникът, издание на Народната партия, насилствено спира на 30.12.1944
Две години по-късно от единния дотогава Съюз на българските писатели ще се отдели алтернативното демократично Сдружение на български писатели, а Съюзът ще гравитира около БСП и патриотичните организации. Наградените през 1992 г. повече няма да бъдат припознавани като "свои" от казионния Съюз.
Телеграма на руския ген. Скобелев по повод строежа на църква до Ямбол, носеща името "Св. Александър Невски". Генералът е инициатор на построяването й. След участието си в Руско-турската война Скобелев получава военно назначение в Минск, където умира няколко седмици след като изпраща тази телеграма.
Берта фон Зутнер (1843-1914) е журналист, писател и пацифист. Тя е първата жена, носител на Нобеловата награда за мир (1905). Книгата й „Свалете оръжията си“ (1889) претърпява 37 издания и е преведена на 12 езика. През 1876 г. тя работи закратко като секретарка на Нобел.
Заредете още
No media source currently available