Три седмици след началото на руската инвазия в Украйна бившият кмет на южния град Херсон Володимир Салдо написа във Фейсбук, че се е опитал да спре „идиоти, които се опитват да обявят независимост от Киев“.
„Аз не продадох душата си. Херсон е душата ми и Херсон е Украйна“, пише на 14 март 66-годишният Салдо.
Невъзможно е да се погледне в душата на Салдо, но е ясно какво става с паспорта му. А той е променен.
През юни Салдо вече е лидер на сепаратистката администрация в самопровъзгласения регион на Херсон и се ползва с подкрепата на Кремъл. През уикенда той стана и първият жител на региона, който получи руски паспорт, въпреки че руските и украинските войски продължават да се бият за контрол над региона.
„За мен това е исторически момент. Винаги съм смятал, че ние сме една държава и един народ“, каза на 11 юни Салдо, който е кмет на Херсон между 2002 и 2012 г.
Той е сред малцината сепаратистки лидери, които се отцепиха от украинския политически живот, след началото на инвазията и окупацията на украински територии. Една от причините, с които Владимир Путин оправда руската „специална военна операция“, беше защитата на гражданите с руско самосъзнание в Източната част на Украйна.
Политици, държавни служители и противници на руската инвазия наричат тези сепаратистки лидери „гаулайтери“ (лидери на регионални клонове на Националсоциалистическата партия на Германия - бел.ред.) или „колаборационисти“.
„Не можаха да намерят нито един човек с някакъв социален капитал в нито едно село, район или град в региона на Херсон“, каза пред Радио Свободна Европа/Радио Свобода Сергей Данилов, който е политолог в Киев.
Вижте също "Аз да не съм страхливец?" Как Антон отиде на война, за да спечели пари за операция„В целия регион не могат да открият нито един човек с чиста репутация“, каза още той.
Салдо не просто подкрепя Русия в Херсон. Той е бивш депутат на проруска партия, но има бизнес в държава от ЕС. През 2016 г. прекарва няколко месеца в затвор на Карибите по обвинения в отвличане.
„Ще му разбия мутрата“
Салдо е депутат в украинския парламент между 2012 и 2014 г., когато е част от Партията на регионите, оглавявана от близкия до Кремъл президент Виктор Янукович. През февруари 2014 г. Янукович избяга в Русия в разгара на масовите протести на Евромайдана. Тогава Русия откъсна украински територии с незаконната анексия на Крим, а проруските сепаратисти окупираха Донецк и Луганск.
Година след като приключва с кариерата си на депутат, през 2015 г. Салдо купува 15% дял в чешката фирма „Агриатис“. Централният офис на компанията се намира в град Невекловице, на около 85 км от чешката столица Прага, показват регистри. Сред предлаганите от нея продукти са например барабани за медитация.
На 3 юни Салдо попадна в списъка със санкционираните от ЕС лица, което означава, че активите му в рамките на блока, сред които е собствеността във фирмата, могат да бъдат блокирани.
Вижте също Пет години вече. Как Русия първо отричаше, а после си призна за инвазията в КримЧешкия всекидневник „Деник“ успя да се свърже с бизнес партньора на Салдо – украинецът Володимир Ерекхински, който от години живее в Чехия. Той твърди, че не е говорил със Салдо от години и го определи като „калаборационист“.
„Ако го срещна, ще му разбия мутрата“, казва Ерекхински пред „Деник“.
През 2016 г. Салдо се оказва забъркан и в още една заплетена история извън пределите на Украйна. През август същата година той е арестуван в Доминиканската република, след като друг украинец го обвинява в това, че го е отвлякъл. През септември 2016 г. съд в карибската страна присъжда тримесечно задържане за бившия кмет на Херсон.
През декември 2016 г. Салдо се връща в Украйна. Тогава неговите роднини и близки твърдят, че всъщност той е бил отвлечен от Денис Пашченско, човекът, който обвинява Салдо в собственото си отвличане.
„Билет за бягство“
Според сепаратистката администрация, която Салдо оглавява, той е един от 23-мата жители на региона на Херсон, които са получили руски паспорти на 11 юни.
Вижте също Къде са, на кого са, кой живее там? 10 въпроса за Донецк и ЛуганскПрезидентът Володимир Зеленски определи политиката на Москва за ускорено раздаване на руски паспорти като „нарушение на суверенитета и националната цялост на Украйна“. Той каза, че малкият брой издадени руски паспорти показва нежеланието на украинците да се присъединят към Русия.
„Видях кои бяха показаните по новините граждани на Херсон и Мелитопол, поискали руски паспорти. Няколко колаборационисти и хора, близки до тях. Това доста повече прилича на „билет за бягство“, отколкото на опашка за паспорти“, каза Зеленски.
Въпреки че Салдо е вече руски гражданин, страницата му във Фейсбук посочва друга лоялност. На профилната му снимка продължава да стои сърце в цветовете на украинското знаме. Руското не е там.
Вижте също Неузнаваемият олигарх. Кой е Виктор Медведчук, когото Украйна залови в опит за бягство