Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли мотивите за вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, като защити външната му политика.
Това направиха и от ДПС-Пеевски и ДПС-Доган. От ПП-ДБ казаха, че няма да участват в гласуването, като определиха вота като " зле поставен цирк", с който само се губи време.
А вносителите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" повториха мотивите си, като казаха, че външната политика на правителството представлява "дълбок политически и морален провал".
С такива изказвания започнаха обсъжданията в сряда на първия вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков.
Той беше внесен на 26 март от три от антизападно настроените партии: „Възраждане“, МЕЧ и наскоро влязлата в парламента „Величие“. Те искат сваляне на кабинета заради „провал“ във външната му политика.
Сега лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов повтори основните външнополитически позиции, заради които партията му иска оставката на правителството.
Това е на първо място подкрепата за Украйна, която по думите му е наложена отвън, а не продиктувана от българския национален интерес. Към това Костадинов добави и продължаването на санкциите срещу Русия, която нападна Киев.
Вторият основен мотив за вота е „пасивността“ на кабинета по отношение на смъртта на българина Марин Маринов в Ивицата Газа. Маринов беше служител на ООН. Миналата седмица организацията съобщи, че той е бил убит при удар от израелски танк, а Израел отрече това.
"Вместо да реагира остро, да поиска разследване и да защити достойнството на българската държава, ръководството предпочете тишина и угодничество", каза в сряда Костадинов.
От ГЕРБ отхвърлиха и двата аргумента. Депутатът от партията Тома Биков каза, че реалната цел на вота на недоверие е "да спре пълната интеграция на България в Европейския съюз, а защо не и да положи основите на излизането на България от европейското семейство".
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също защити външната политика на кабинета.
"Мисля, че времето е кратко, а темата "външна политика" не е проблемна за правителството. Това, което кабинетът "Желязков" прави, е това, което и ние мислим като партия - твърда европейска подкрепа, дружба с евроатлантическите партньори и съвместни проекти във военнопромишлената сфера", каза Борисов.
От БСП, която е част от правителството, но традиционно защитава проруски позиции по отношение на войната в Украйна, също защитиха кабинета, но изказаха различна позиция от тази на ГЕРБ.
По думите на депутата от БСП Атанас Атанасов партията му иска да продължи "да предлага алтернативи", включително да "настоява за мир". затова и тя ще гласува против вота на недоверие, който според нея "цели не подобрение, а подкопаване на държавността".
Подкрепа за кабинета дойде и от страна на ДПС на санкционирания за корупция Делян Пеевски. Станислав Анастасов от партията изрично похвали правителството, като каза, че хората, които в момента се занимават с външната политика, се справят много добре.
Той коментира и че темата за смъртта на българския служител на ООН в Газа е политическа злоупотреба с паметта му.
Такава позиция изказаха и от другото крило на ДПС. Танер Али от ДПС-Доган каза още, че формацията му ще подкрепи правителството на днешния вот, защото това изисква отговорното поведение. По думите му те имат множество забележки за част от другите политики на кабинета, но "точно по отношение на позициите на премиера Желязков и комуникациите му в евроатлантическите институции ние го подкрепяме".
По-рано във вторник от ДПС-Доган обсъждаха дали да излязат от мнозинството, но в крайна сметка решиха да продължат да го подкрепят до юни месец. Тогава се очаква да излезе докладът на европейските институции, който ще покаже дали България ще влезе в еврозоната от 1 януари 2026 г. Приемането на еврото е основната цел на кабинета „Желязков“.
От ПП-ДБ от своя страна напуснаха пленарната зала, докато вървяха дебатите по вота на недоверие.
"Група проруски партии хабят пленарно време с един дебат, който е в ущърб на националния интерес. Ставаме свидетели на спектакъл, в който се спори кой е по-голям приятел на Путин. Виждаме зле поставен цирк", каза депутатката Надежда Йорданова.
Николай Денков добави, че нито сега е моментът, нито това са мотивите за вот на недоверие. По думите му ПП-ДБ вече събира аргументи за свой вот на недоверие, който ще поиска, след като излезе докладът за еврозоната. Сред мотивите ще бъдат бюджетът, корупцията и работата на МВР.
Очаква се гласуването на вота, внесен от "Възраждане", МЕЧ и "Величие", да е в четвъртък. Очакванията са той да не мине, тъй като трите партии имат само 54 гласа.
Това е първият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков", след като той положи клетва в средата на януари. В кабинета влязоха ГЕРБ, БСП и ИТН, а от ДПС-Доган го подкрепиха.
През последните седмици обаче се стигна до напрежение между ДПС-Доган и останалите партии. То беше породено от подкрепата на ДПС на Пеевски за няколко ключови решения - включително бюджета за 2025 г. и назначенията в регулаторни органи.
Форум