Връзки за достъпност

Извънредни новини

Въпроси и отговори: Как Пеевски и Борисов "прогледнаха" за Петьо Еврото заради Теодора Георгиева


Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, издирваният бивш следовател Петьо Петров - Еврото, отстранената европейска прокурорка Теодора Георгиева и лидерът на ДПС - Ново начало Делян Пеевски на фона на закрития ресторант "Осемте джуджета" в София (от ляво надясно). Колаж: Свободна Европа.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, издирваният бивш следовател Петьо Петров - Еврото, отстранената европейска прокурорка Теодора Георгиева и лидерът на ДПС - Ново начало Делян Пеевски на фона на закрития ресторант "Осемте джуджета" в София (от ляво надясно). Колаж: Свободна Европа.

Висша прокурорка е атакувана с таен видеозапис. Тя не отрича да е заснета в него, но обяснява появата му с политическа корупция. Случаят мобилизира срещу нея и опозиция, и управляващи. Това е най-новият корупционен сюжет в България, който този път оплете Европейската прокуратура. Какво знаем досега?

Допреди седмица малцина политически лидери споменаваха името му. Някои дори твърдяха, че не са чували за него. Сега ситуацията е друга - всички го споменават като престъпен брокер на влияние, за какъвто всъщност е смятан от години.

Той е издирваният бивш следовател Петьо Петров - Еврото, който още през 2020 г. беше осветен като лидер на схема за изземване на бизнеси и манипулиране на конкретни дела чрез изнудване с компромати и корупция. Тогава обаче нито управляващите, нито прокуратурата се занимаваха активно с него.

През последните дни Петьо Еврото се оказа име, способно да създаде компромат, с който Бойко Борисов и Делян Пеевски искат да неглижират твърденията на българската европрокурорка Теодора Георгиева за политическа корупция. Това стана възможно, след като се появиха видеозаписи, които свързаха Петров и Георгиева. Тя самата свърза тези записи с натиск и заплахи от страна на Пеевски заради конкретно дело.

Сюжетът стигна до Европейската прокуратура, която отстрани временно Георгиева, докато тя е обект на административно разследване. На този фон от ПП-ДБ подадоха сигнал срещу Пеевски до европейската главна прокурорка Лаура Кьовеши и до българския временен главен прокурор Борислав Сарафов.

Повод за този сигнал е твърдението на Георгиева, че по делото на Европейската прокуратура за разширяването на газохранилището "Чирен" има данни, че Пеевски е поискал подкуп от 20 млн. лв. от изпълнителите.

Ако сте се объркали как започна тази история и какви зависимости разкри досега, в следващите редове подреждаме хронологично известните досега факти.

Коя е Теодора Георгиева

Теодора Георгиева е от Русе и е първият европейски прокурор от България. Работила е в Софийската районна прокуратура, а след това и в Софийската градска прокуратура. От 2017 г. е съдия в Административния съд в София-град. На 27 юли 2020 г. е избрана за европейски прокурор.

Теодора Георгиева
Теодора Георгиева

Георгиева е омъжена за Васил Георгиев, който беше зам.-министър на външните работи в кабинета на Кирил Петков (2021-2022).

Как беше избрана за европрокурор

Георгиева беше кандидат за поста заедно с прокурорките Десислава Пиронева и Светлана Шопова. Техните кандидатури бяха одобрени с решение на третото правителство на Бойко Борисов (2017-2021) на 13 март 2019 г. Към онзи момент правосъдна министърка беше Цецка Цачева от ГЕРБ.

Трите кандидатки бяха подбрани от 7-членна комисия, оглавявана от заместника на Цачева Евгени Стоянов. Останалите ѝ членове бяха Вероника Имова, Драгомир Кояджиков, Гергана Мутафова и Георги Кузманов от Висшия съдебен съвет, директорът на Националния институт на правосъдието Миглена Тачева и проф. Маргарита Чинова.

В началото на 2020 г. Пиронева се оттегли от конкурса за Европейската прокуратура, след като тогавашният главен прокурор Иван Гешев я предложи за своя заместница и тя зае поста. Накрая Съветът на Европейския съюз избра Георгиева пред Шопова.

Кога се появиха компромати за нея

През октомври 2023 г. редица медии получиха анонимен сигнал, подписан от неизвестен подател, представящ се за Петьо Петров. В него се твърдеше, че той е давал по 10 000 лв. на месец на Георгиева в бившия ресторант "Осемте джуджета", за да манипулира тя конкретни дела в негов интерес.

Тогава прокуратурата образува проверка, но след това не се разбра дали е установила нещо. Георгиева каза, че става въпрос за "атака от шефовете на Пепи Еврото", посочвайки поименно Гешев, цитира я "Лекс".

На 4 февруари 2025 г. Георгиева публично разказа по време на дискусия в София как български институции са уволнявали свои служители, които са свидетели по дела на Европейската прокуратура. Тогава БТА публикува видео от нейното изказване.

На 20 февруари "24 часа" съобщи, че Кьовеши е поискала от МВР да назначи охрана на Георгиева заради заплахи срещу нея. На 24 февруари изданието публикува информация, че майката на Георгиева е загинала при пожар в дома си в село Беглеж на 15 февруари 2025 г.

На 28 февруари Георгиева даде интервю пред "Капитал", в което разказа подробности как европейски разследвания са саботирани в България.

На 10 март до редица медии беше изпратен първият видеозапис, за който се твърди, че показва среща между Петьо Еврото и Георгиева на 13 януари 2020 г. На 24 март медиите получиха и втора част от същия запис. Те бяха придружени от вече известните твърдения, че Еврото е давал по 10 000 лв. на месец на Георгиева, за да влияе тя на конкретни дела.

Какво се вижда във видеозаписите

Първият запис беше по-кратък и в него се виждаше, че мъж, който прилича на Петьо Еврото, разговаря с жена, която не попада в кадър. Жената обяснява процедурата по избор на европейски прокурори, а мъжът казва: "Броим го за важен пост. Решили сме го. Ставаш и това е, пък каквото стане."

Второто видео беше по-дълго и в него се чуваше как двамата обсъждат евентуалното отпадане от надпреварата за избор на останалите две кандидатки. Мъжът, който прилича на Петьо Еврото, дори обсъжда темата по телефона с неназован човек, на когото казва, че има поздрави от "Теди", която е при него.

В нито един от двата известни досега видеозаписа не се вижда предаване на пари, нито се чува мъжът и жената да обсъждат такова нещо. Това твърдение фигурира единствено писмено в мейлите, с които на медиите бяха изпратени файлове с двата видеозаписа.

Какво последва след компроматите

На 11 март, ден след излизането на първия запис в медиите, Софийската градска прокуратура съобщи, че е назначила проверка по случая на Комисията за противодействие на корупцията. Засега няма подробности за нейния ход.

На 26 март Европейската прокуратура съобщи, че Георгиева е обект на безпрецедентно административно разследване, в рамките на което трябва да бъде проверена нейната независимост. По-късно същия ден дойде и уточнение, че тя е отстранена от поста си, докато трае разследването.

Какво се знае за пожара в Беглеж

Пожарът, при който загина 75-годишната Румяна Георгиева, майка на българската европрокурорка, беше отразен в бюлетина на плевенската полиция на 17 февруари. Там обаче не се казваше коя е жертвата.

На 28 март разследващият сайт BIRD съобщи, че според негови източници в дробовете на жертвата не е открит въглероден окис, което означава, че "смъртта е настъпила другаде, а не в изгорялата къща".

На 29 март бТВ цитира пресцентъра на МВР, според който кадри от охранителна камера в района на пожара, заснети от 18:00 часа на 14 февруари до 07:00 часа на 15 февруари не показват "лица или автомобили, които биха могли да имат евентуална съпричастност към извършено злоумишлено деяние".

На 31 март Окръжната прокуратура в Плевен излезе с изявление, че "не са установени данни и доказателства за това, че смъртта на 75-годишната жена е настъпила по насилствен начин". Въпросът дали в дробовете ѝ са открити следи от сажди и дим, не беше изяснен в съобщението.

Какво коментира Теодора Георгиева

На 27 март Георгиева каза пред "Капитал", че Европейската прокуратура всъщност разследва заплахи срещу нея, свързани с делото за газохранилището "Чирен". По думите ѝ тя си е направила отвод от този казус заради заплахи от Делян Пеевски. По същото дело предстои повдигане на обвинение срещу бившия енергиен министър и директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Mалко по-късно същия ден Георгиева добави пред "24 часа", че в рамките на разследването за "Чирен" са събрани данни, че Пеевски е искал подкуп от 20 млн. лв. от изпълнителите на проекта.

В никое от медийните си изказвания досега тя нито потвърждава, нито отрича, че присъства на видеозаписите от офиса на Петьо Еврото, разпространени по-рано през март. Свободна Европа опита неколкократно да се свърже по телефона с Георгиева, но тя или не отговаряше на позвъняванията или отлагаше разговора.

Как реагира Делян Пеевски

На 27 март Делян Пеевски отрече да е заплашвал Георгиева и се закани да подаде сигнал за набедяване срещу нея в прокуратурата. Той я нарече "ортачка на Петьо Еврото" и "личната поръчкова прокурорка на Кирил Петков, с която живяха заедно в офиса ѝ". Георгиева определи тези негови твърдения като "абсурдни".

Пеевски не посочи конкретни доказателства, но въпреки това те бяха разпространени безкритично от редица таблоидни медии, които преди това участваха в кампанията, очерняща Георгиева.

В миналото Пеевски е бил питан за своето познанство с Еврото, в контекста на разкритията за престъпната му дейност, но винаги е отбягвал тези въпроси.

Самият Пеевски е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания и е обвиняван, че има нелегитимно влияние в съдебната власт и службите. Той никога не е обвиняван официално за престъпление в България.

Как реагира Бойко Борисов

Ден по-късно, на 28 март, лидерът на управляващата партия ГЕРБ Бойко Борисов също коментира темата, повтаряйки тезата на Пеевски, че Георгиева "е с Петьо Еврото".

"Аз нямам спомен да съм се виждал с тази госпожа. Еми, ако съм я виждал тя няма да повдига само обвинения по кметовете на ГЕРБ, ако забелязвате", добави Борисов, с което намекна за своето разбиране, че преценката на прокурори кого да обвиняват би могла да се влияе от лични срещи с политици.

На 31 януари Борисов отново спомена Еврото в свой коментар пред медиите, но тогава лидерът на ГЕРБ твърдеше, че изобщо не е знаел кой е той и какво влияние има.

"Явно, че аз много съм загубил през годините, защото нито съм го чувал, нито съм го познавал Пепи Еврото, а изведнъж той се оказва толкова важен човек. През тея 12 години на управление, които сме имали никъде не ми се е пресякъл, за да се поинтересувам колко важен е този човек", каза Борисов.

Имат ли нещо общо Пеевски, Борисов и Еврото

Делян Пеевски и Петьо Еврото са бивши колеги от Столичната следствена служба. Бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев, който живее в изгнание в Белград заради обвиненията срещу него за източване на банката, неведнъж е разказвал за близостта между двамата.

"Делян Пеевски в моменти на откровение с мен е казвал: "Гениален изрод е този Петьо Еврото. Дадеш му една бутилка уиски, изпие я и може да сътвори всякакъв пасквил, всякакъв компромат срещу всеки", разказа Василев пред закритата вече телевизия телевизия ВiT през 2016 г.

Петьо Петров оглави столичното следствие през март 2013 г. Това стана по време на първото правителство на Бойко Борисов (2009-2013) и в началото на мандата на Сотир Цацаров като главен прокурор. Цацаров публично беше подкрепян за поста и от Борисов, и от тогавашния му заместник в партията Цветан Цветанов.

Докато Еврото беше начело на столичното следствие, там се разследваха всички знакови случаи, включително и източването на КТБ, по което така и не бяха открити доказателства за връзка на Пеевски с банката. През 2015 г. Петров напусна съдебната система доброволно.

Сотир Цацаров и Бойко Борисов
Сотир Цацаров и Бойко Борисов

Кои медии се активираха срещу Георгиева

Веднага след излизането на първия видеозапис на 10 март, няколко таблоидни медии публикуваха идентични материали за Георгиева със заглавия, че тя "вкарва БГ престъпността в ЕС".

След втория видеозапис и последвалата реакция на Пеевски същите медии започнаха да представят твърденията на лидера на ДПС - Ново начало като факт - че тя е "ортачка на Петьо Еврото" и "лична прокурорка на Кирил Петков".

Подобни публикации имаше в сайтовете "Стандарт", "Епицентър", "Пик" и "Блиц". Всички те са получавали финансиране преди избори от ГЕРБ, ДПС и БСП, пише "Капитал" през септември 2022 г.

Същите медии участват и в очернящата кампания срещу съдия Владислава Цариградска, след като през 2019 и 2020 г. тя влиза в конфликт с убития Мартин Божанов - Нотариуса. Подобно на Еврото, Нотариуса също е смятан за брокер на влияние в съдебната система.


Част от повтарящите се заглавия в таблоидни медии след публикуването на първия видеозапис, за който се твърди, че показва среща на Петьо Еврото с Теодора Георгиева.
Част от повтарящите се заглавия в таблоидни медии след публикуването на първия видеозапис, за който се твърди, че показва среща на Петьо Еврото с Теодора Георгиева.
  • 16x9 Image

    Борис Митов

    Борис Митов е журналист в Свободна Европа от 2019 година. Има над 15 години опит като съдебно-криминален репортер. Следил е работата на службите за сигурност и съдебната система в различни медии, сред които БТА, "Сега" и "Медиапул".

Форум

XS
SM
MD
LG