Камион за боклук минава покрай контейнери. Спира, но не събира отпадъците, въпреки че по график трябва да го направи. Ако сте виждали нещо такова в своя квартал в София, има си обяснение. И някой печели от това.
Столичната община съобщи в началото на април, че схема за източване на пари от събиране на боклук е действала в София.
Тя е работила по следния начин – вместо празни, камиони за боклук са тръгвали наполовина пълни с чужди отпадъци. За това обаче е плащала Столичната община. А за да има място за този боклук, не са събирани всички контейнери в София.
Кметът Васил Терзиев каза, че “десетки милиони” са отивали в “нечий джоб”.
След тези разкрития опонентите на Терзиев в Столичния общински съвет (СОС) от ГЕРБ и БСП го атакуваха с твърдения, че води “корпоративна война”.
Но това не е единственото нарушение при събирането на боклука в София, открито през последната година. Повечето нерегламентирани практики водят до това общината – тоест данъкоплатците, да плащат повече.
Договорите със сметосъбиращите фирми, които Столичната община уличава в нарушения, са сключени по времето на предишния кмет - Йорданка Фандъкова от ГЕРБ. Но сега част от тях изтичат. Един от тях вече е изтекъл, но е удължен по време на управлението на Терзиев. Сега предстои нова обществена поръчка за стотици милиони.
Каква е схемата
В почти всички райони на София битовите отпадъци – тоест тези от сивите контейнери – се събират от частни фирми, които имат сключени договори със Столичната община и получават пари за тази дейност. Плаща им се на тон събран боклук. Тоест колкото повече тежи боклукът, толкова повече пари получават фирмите.
Теглото се измерва на входа на общинския завод за боклук до село Яна, на около 10 км от София. Но между контейнерите и входа на завода няма почти никакъв контрол.
Разплитането на схемата със стария боклук, за която общината съобщи на 4 април, започва месеци по-рано. Служители на Столичния инспекторат – контролен орган подчинен на кмета, първо виждат, че в някои райони не всички контейнери се събират по график.
[Камионите] просто спират на точките, така че GPS-ът да даде индикация, че са спрели, но не вдигат контейнерите.Николай Неделков, Столичен инспекторат
“[Камионите] просто спират на точките, така че GPS-ът да даде индикация, че са спрели, но не вдигат контейнерите”, каза директорът на Инспектората Николай Неделков пред Свободна Европа. За тази практика са наложени глоби.
След това идва сигнал от общинския завод за преработване на битови отпадъци. Проверката открива, че там пристига стар боклук, чийто произход не е известен.
Свободна Европа поиска и получи видеоматериали от проверките, които показват как камиони разтоварват боклук, от който се вдига прах, а найлоновите торби се разпадат.
После инспекторатът открива струпан боклук на площадка, която се използва от две от сметосъбиращите фирми – “Зауба” и “Грийн партнърс”. В продължение на няколко дни служители на Столичния инспекторат наблюдават площадката с дрон и откриват, че там пристигат камиони и разтоварват боклук с неизвестен произход. Дронът заснема как този боклук се товари в камионите, които тръгват да събират боклука в София.
Общината има две предположения откъде идва този боклук. Първото е, че идва от други общини, а второто – че идва от предприятия, за събирането на чийто боклук Столичната община по закон не трябва да плаща.
Самите фирми посочиха в писмени отговори до Свободна Европа, че струпаните отпадъци са били от повредени контейнери и камиони, които са били на ремонт.
“Ние товарим до нашата база повредени контейнери за смет, които преди да се ремонтират, се изпразват на плаца. Камиони, които изпълняват наряди и им се налага ремонт, също трябва да бъдат разтоварени в базата”, написа говорител на двете фирми.
Но Столичният инспекторат смята, че толкова боклук няма как да се събере само от счупени контейнери и камиони.
Не е ясно откога съществува тази практика, нито за колко чужд боклук е платила общината. Публичните отчети на завода за боклук показват, че в седмицата след проверките той е обработил с около 500 тона по-малко отпадъци в сравнение с предишните седмици.
“Десетки милиони, пари, които не са отивали по предназначение”, каза кметът Васил Терзиев на 4 април.
Има ли и други схеми
Проверките на Столичния инспекторат са открили няколко начина, по които битовите отпадъци се правят по-тежки, за да плаща Общината повече, каза Николай Неделков.
Първо инспекторите откриват в боклука камъни, чакъл и пръст.
Инертни материали, сгурия, камъни, чакъл – каквото се сетите, с идеята отпадъкът да тежи повече.Николай Неделков, Столичен инспекторат
“Инертни материали, сгурия, камъни, чакъл – каквото се сетите, с идеята отпадъкът да тежи повече”, каза Неделков.
След това се открива, че в завода влиза мокър боклук. Предположението е, че е намокрен, за да е по-тежък. Свободна Европа видя кадри и от тези проверки, които показват как от камионите тече вода.
“Оправданието от страна на фирмите беше, че, виждате ли, сега е сезонът на дините, пъпешите, зеленчуците. И от пазарите, които обслужват, отпадъкът е с такава влажност”, каза Неделков. “Само че имаше дни, в които валеше дъжд, и отпадъкът беше с по-ниска влажност.”
През август 2024 г. неправителствената организация Антикорупционен фонд (АКФ) разкри друга схема, само че с т.нар. едрогабаритни отпадъци – например мебели. Тези отпадъци се събират от същите фирми и се извозват до общинското депо “Враждебна”, а Общината плаща за това.
Но АКФ показа как вместо стари мебели, в депото постъпват и по-тежките строителни отпадъци и земни маси, които обаче се записват като едрогабаритни. Така Столичната община се източва два пъти – един път като за депонирането на строителни отпадъци фирмите не плащат дължимата такса, и втори път като същите отпадъци се плащат като едрогабаритни от общинския бюджет.
Кои са фирмите
Почти всички райони в София се почистват от частни фирми. Единственото изключение е район “Красна поляна”, който се почиства от общинското дружество “Софекострой”.
В конкретния случай с претоварването на боклук с неизвестен произход двете фирми, посочени от Общината, са “Зауба” и “Грийн Партнърс”. Те отричат да са извършили нарушения.
Двете фирми се свързват с бизнесмена Румен Гайтански, известен с прякора Вълка, който през 2024 г. беше арестуван и обвинен като подбудител на присвояване на кредит от държавната Българка банка за развитие, отпуснат на друга негова фирма.
Гайтански доби популярност през 90-те години на миналия век. Тогава той основа фирмите ДИТЦ и „Волф 96“, които получиха концесията на сметосъбирането в София. Концесията беше прекратена през 2006 г., след като дружествата отказаха да почистват и София беше обхваната от криза с боклука.
Гайтански е собственик на “Зауба” през дружеството “Волф”. “Грийн партнърс” е регистрирана на същия адрес в София като “Зауба” и “Волф”, а неин мажоритарен собственик е Здравко Андреев, който участва в управата на “Зауба”.
Договорите с двете фирми са подписани в началото на 2020 г., когато кмет на София е Йорданка Фандъкова от ГЕРБ.
Това става след проведена обществена поръчка за почистването на 19 от 24-те столични района. Избрани са четирима изпълнители:
- “Грийн партнърс – БКС” – районите “Слатина”, “Изгрев”, “Подуяне”, “Илинден”, “Надежда”, “Сердика”;
- “Зауба” – “Люлин”, “Красно село”;
- “Титан София Център 1” – “Средец”, “Лозенец”, “Студентски”, “Възраждане”, “Оборище”, “Триадица”-център;
- “Титан София Изток 1” – “Искър”, “Панчарево”, “Кремиковци”, “Банкя”, “Връбница”, “Нови Искър”.
Останалите столични райони се почистват от други две дружества, с които са сключени договори през 2022 г.
- ЗМБГ – “Триадица”, “Младост”;
- “Еко София Груп” – “Витоша”, “Овча купел”.
Николай Неделков каза, че всички фирми са били глобявани за нарушения от началото на мандата на Васил Терзиев. Общият размер на наложените глоби е 3 млн. лева.
Свободна Европа изпрати въпроси и на другите дружества, но до публикуването на текста не получи отговори.
Какви са реакциите
Общински съветници от ГЕРБ и БСП критикуваха Терзиев и администрацията му след разкритията за нарушения.
“Получаваме от кмета някакви клипчета на едни камиончета, които претоварват един боклук”, каза Иван Таков от БСП на 11 април. По думите му след като са констатирани нарушения, въпросът е защо не се обяви конкурс за нови изпълнители.
Ваня Тагарева от ГЕРБ определи разкритията като “корпоративна война”, защото се отнасят само за част от фирмите, а не за всички.
Твърденията за схеми за източване на общинския бюджет за сметосъбиране идват в момент, когато управлението на отпадъците е в центъра на политическите дебати в София. Общинските съветници от ГЕРБ и БСП обвиняват Терзиев в лошо управление и допускане на нарушения в общинския завод за боклук.
Той отрича и на свой ред ги обвинява, че отклоняват вниманието.
Коалицията, която издигна Терзиев – “Продължаваме промяната – Демократична България – Спаси София” (ПП-ДБ-СС) – няма мнозинство в СОС. Много от решенията, включително ключови назначения, се взимат с гласовете на ГЕРБ и БСП, плюс част от съветниците, избрани от “Възраждане”, ИТН и ВМРО.
Общинските съветници от ПП-ДБ-СС защитиха Терзиев. Бонка Василева от коалицията посочи като причина за атаките срещу кмета “парите, които са заровени в боклука”.
Докога ще продължават схемите
Общината твърди, че след разкритията тези схеми са спрели да функционират. Но договорите с фирмите остават в сила. Част от тях изтичат през 2025 г.
Този със “Зауба” е трябвало да изтече в началото на април, но е удължен от Столичната община – до ноември или до провеждане на нов конкурс.
Договорите с “Грийн партнърс – БКС”, “Титан София Център 1” и “Титан София Изток 1” изтичат през юни и юли 2025 г.
Сега предстои да се обяви нова обществена поръчка. Кметът Васил Терзиев каза, че документите вече са готови и са в Агенцията за обществените поръчки. Конкурсът ще определи кой ще чисти София в следващите пет години.
Форум