Костадин Костадинов и неговата партия „Възраждане“ са разпространявали реч на омразата срещу евреите. Това постанови Комисията за защита срещу дискриминацията (КЗД), съобщи Българския хелзинкски комитет (БХК).
Решението на комисията е по жалба, подадена от бившия външен министър Соломон Паси и е свързана с публикации на Костадинов и партията му във Фейсбук и YouTube.
Новината идва, след като в края на 2024 г. КЗД постанови, че Костадинов трябва да премахне свои изявления срещу депутата Даниел Лорер заради използвана реч на омразата под формата на "тормоз" на основата на признаци "религия", "етническа принадлежност" и "произход".
В решението по жалбата срещу Паси КЗД пише, че „Костадинов и Възраждане създават враждебна среда, нагнетяваща омраза към Соломон Паси, разрастваща се до неприязън към лицата с еврейска етническа принадлежност“.
„Коментарите под публикациите на Костадинов и Възраждане, цитирани в решението на КЗД, съдържат крайни антиеврейски стереотипи, призиви към насилие, копнеж по политиките на Хитлер, омаловажаване на Холокост“, пишат от БХК във връзка с решението .
От КЗД постановят, че подходяща мярка за „преустановяване на нарушението“ е изтриването на публикации и коментарите в тях от каналите на Костадинов и „Възраждане“ във Фейсбук и YouTube.
Решението на комисията може да бъде обжалвано в съда.
В решението на КЗД се споменава и разпространението на антисемитски колаж с Паси, който се появи в група на „Възраждане“ в социалната мрежа Телеграм през 2023 г. Тогава службите започнаха проверка по случая, но така и не постигнаха резултат. От КЗД казват, че авторите на колажа остават неизвестни и затова не могат да бъдат подведени под отговорност.
През юни 2023 г. членове и привърженици на „Възраждане“ нахлуха в магазин за бира в София, на чийто прозорец по-късно се появиха антисемитски символи.
В последните години от партията многократно ескалират реториката си и срещу различни етнически малцинства, бежанци, ЛГБТ общността и други. През 2023 г. БХК поиска разпускане на „Възраждане“ като антиконституционна заради позициите им, включително по теми като COVID-19, войната на Русия срещу Украйна, работата на журналистите и свободата на словото, но Софийската градска прокуратура отказа това.
В последно време проруската партия съсредоточи усилията си почти изцяло в дезинформационни и други кампании срещу приемането на еврото в България.
През февруари симпатизанти и членове на „Възраждане“ хвърляха бомбички и запалиха врата на сградата на ЕК в София. По време на събитието имаше и ранени полицаи.
Впоследствие четирима симпатизанти на партията бяха задържани и обвинени в хулиганство, но Софийската районна прокуратура ги освободи в началото на април с твърдението, че престоят им в ареста е оказал възпитателен ефект, въпреки че това не кореспондира с функциите на мярката за неотклонение, предвидени в закона.
Форум