Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Пропагандни измислици". Могат ли парите да имат "срок на годност"


Радан Кънев
Радан Кънев

Съединените щати затварят пазарите си за света. Условията за търговия със САЩ стават или производство вътре в страната, или плащане на вносно мито. Това означава, че продукция за милиони долари, произведена за САЩ, сега трябва да отиде някъде. Голямата заплаха е Китай. Къде ще акостират корабите й?

Американската администрация наложи безпрецедентни мита на десетки държави. Сред тях са както страните от Европейския съюз (ЕС), така и Китай. Новата реалност променя производствени планове и търговски политики.

САЩ и ЕС поддържат най-развитите търговски отношения в света. Нарушаването им може да има тежки последствия за глобалния пазар.

Китай заклейми митата и определи като опасни действията, които могат да доведат до „глобална търговска война“.

Въвеждането на митата доведе до срив на пазарите и множество негативни реакции.

В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с евродепутата от "Продължаваме промяната-Демократична България" Радан Кънев за това как ще се отрази новата политика на САЩ на ЕС и България.

Най-важното от интервюто

  • "[Въвеждането на митата] беше едно от малкото някак си очевидни неща, които ще се случат при победа на Тръмп на изборите в Съединените щати. По-изненадваща, по-тревожна е ситуацията в сферата на отбраната, където нямаше очакване за толкова радикално разделяне на западния свят".
  • "Най-големият въпрос не е колко няма ние да изнесем [за САЩ], а какъв ще бъде натискът върху нашите пазари, като имаме предвид, че високите цени на енергията създават достатъчно проблеми на европейската металургия и към днешния ден".
  • "Големите производства са тези, които са най-застрашени в момента - големите производства от типа на металургията и много свързаното с нея автомобилостроене".
  • "Отговорът на Европа не трябва да си го представяме като политика, насочена единствено към Съединените щати, а политика, обърната към нашите производители от ЕС - какви са рисковете за тях и каква допълнителна защита от китайския натиск [да имат]".
  • "Част от отговора няма да бъде насочен еднозначно към Съединените щати. Ще бъде насочен към други. Най-вече китайския пазар".
  • "Огромен риск представлява за цялата световна икономика фактът, че се налагат толкова високи нива на мита за абсолютно всички видове стоки. Т.е. не там, където има доказани незаконни субсидии, не там където има дъмпинг, а по принцип навсякъде. Изправени сме пред почти неизбежен срив на световната търговия".
  • "Ясно е, че логиката, най-общо казано, е връщане на огромна част от индустриалния капацитет в границите на Съединените щати и изграждане на силни защитени вериги на доставка в рамките на американския пазар".
  • "Тази политика ще удари абсолютно непропорционално хората с ниски и средни доходи, а инфлационният натиск върху хората с ниски и средни доходи е това, което доведе Тръмп на власт за втория му мандат".
  • "Съществуват продукти, основно енергоносители, които нямаме никакъв интерес да налагаме мита по отношение на доставките от Съединените щати".
  • "Мнозина си представят повече пари за снаряди. И повече пари за снаряди ще има, но може би най-важният елемент от тази политика [на превъоръжаване на ЕС] са инвестициите в изследвания, развитие и осигуряване на европейската киберсигурност на всички нива".
  • "Големият риск идва от стоки, основно от азиатските пазари, които са насочени към Съединените щати. В момента се отклоняват от там заради високите мита и ще търсят бърза реализация, на каквато и да е цена, защото тези кораби, освен че се движат, трябва да бъдат и разтоварени в един момент на най-големия потребителски пазар на света. Той е Европа, така че тук има риск".
  • "За българския пазар заплаха могат да бъдат много потребителски и промишлени продукти, които идват от Китай или от Индия и се опитват да влязат на европейските пазари в момента, в който американският е затворен за тях".
  • "Никой никога няма да задължи хората да извадят парите от банковите си сметки, за да направят нещо, което не желаят с тях. А най-малко пък те могат да изчезнат".
  • "Никога в България и в Европа няма да има срок на годност [на парите]. Всеки ще харчи парите си тогава, когато има нужда и когато прецени, че това е разумно".
  • "Това са пропагандни измислици. Това е истинска лъжовна пропаганда. Ето така изглежда - излиза по телевизията един политик и казва: "парите ще имат срок на годност. Никаква връзка с реалността"!
  • "Кешът няма да изчезне, но ще намалява. Интересен пример е Норвегия, в която толкова е изчезнал кешът, просто поради потребителските решения на отделните хора да не го ползват, че напоследък правителството провежда определени политики за защита на кеша, защото не иска да изчезне напълно".

Как ще отговори ЕС

ЕС подготвя отговор на митата, които САЩ наложиха. „Аз бих очаквал да няма толкова драстичен отговор, каквато е политиката на Тръмп“, каза Кънев. По думите му „голямата дискусия е да бъдат ли тези мерки реципрочни и наказателни, или защитни и насърчаващи европейското производство“, казва Кънев. По думите му отговорът не трябва да е насочен само към САЩ, но да се въведат и допълнителни защити от Китай. Кънев каза, че „съществуват продукти, основно енергоносители, които нямаме никакъв интерес да налагаме мита по отношение на доставките от САЩ“.

Стойността на американския износ за ЕС през 2024 г. е над 330 млрд. евро. Той включва предимно петрол, лекарства, машини, природен газ, транспортно оборудване.

Опасността от Китай

Китай се превръща в стратегическо предизвикателство за Европа. „Най-големият въпрос не е колко няма ние да изнесем [за САЩ], а какъв ще бъде натискът върху нашите пазари, като имаме предвид, че високите цени на енергията създават достатъчно проблеми на европейската металургия и към днешния ден“, каза Кънев.
По думите му „за българския пазар заплаха могат да бъдат много потребителски и промишлени продукти, които идват от Китай или от Индия и се опитват да влязат на европейските пазари в момента, в който американският е затворен за тях“.

Кънев каза, че натискът може да се превърне в дъмпинг, „защото тези стоки са предвидени да отидат някъде и съответно могат да бъдат разпродавани съвсем на безценица и по този начин да представляват още по-голям риск за европейския производител“.

Изчезват ли парите в брой

Лъжа е, че Европа ще наложи „срок на годност“ за парите или ще ги „вземе“ от банковите сметки, каза Радан Кънев. По думите му това са „пропагандни измислици“.

Тези твърдения са на евродепутатката от проруската партия „Възраждане“ Рада Лайкова в интервю за видеоподкаст.

„Никога в България и в Европа няма да има срок на годност. Всеки ще харчи парите си тогава, когато има нужда и когато прецени, че това е разумно, каза Кънев.
По думите му „кешът няма да изчезне, но ще намалява“ Кънев даде пример с Норвегия, където „толкова е изчезнал кешът поради потребителските решения на отделните хора да не го ползват, че напоследък правителството провежда определени политики за защита на кеша, защото не иска да изчезне напълно“. Според него в България, където „делът на сивата икономика е толкова висок”, няма опасност от изчезване на парите в брой.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG