От началото на войната в Украйна западните държави обвиняват Китай, че снабдява Москва с микрочипове и други технологии, които помагат на Русия.
В отговор Вашингтон и Брюксел наложиха санкции на стотици китайски компании и физически лица.
Незасегнати от тях остават над 20 компании, които доставят на Русия галий, германий и антимон. Това са ключови елементи, които се използват в дроновете и ракетите, с които Москва атакува Украйна.
„Схеми“, разследващото звено на украинската служба на Радио Свободна Европа, установи, че тези китайски компании доставят важни минерали на руския военно-промишлен комплекс, включително на държавния конгломерат „Ростех“.
А той казва, че осигурява близо 80% от оръжията, които Кремъл използва в Украйна.
Същевременно поне една трета от доставящите компании са частично собственост на китайското правителство, което публично отрича, че подкрепя Русия.
Сред получателите на тези китайски метали е и руска фирма с японска собственост, която е продавала силициеви пластини на руски производители на микроелектроника за оръжия.
Япония координира действията си с Вашингтон и Брюксел по отношение на собствените си санкции, насочени срещу руската агресия.
След нахлуването на Русия през февруари 2022 г. САЩ и ЕС наложиха ограничения върху износа на галий, германий и антимон за Русия. Но Китай не участва в западните санкции, насочени срещу Москва. Това означава, че тяхната ефективност е ограничена.
„Ако има сътрудничество между китайска и руска компания, то санкциите на западните партньори не го засягат пряко. Те могат да продължат да правят това, което правят помежду си“, каза пред „Схеми“ Владислав Власюк, комисар по политиката на санкции на украинския президент Володомир Зеленски.
Власюк обаче добавя, че въпреки това санкциите играят важна роля за усложняване на веригата за доставки на руската армия.
Конвенционални и ядрени оръжия
Галий, германий и антимон. Много страни по света - включително САЩ и държавите членки на ЕС, поддържат запаси от тези елементи заради тяхното значение в микроелектрониката и военните им приложения.
„Това са все елементи, които са част от различни електронни системи... и от военни съоръжения, от всякакъв вид отбранителни системи“, казва пред „Схеми“ Тетяна Соломаха, старши преподавател по авионика в Киевския авиационен институт.
Сред многобройните военни приложения на тези минерали са ядрените оръжия, очилата за нощно виждане, системите за лазерно насочване, безпилотните самолети и инфрачервените сензори за военни кораби, самолети, ракети и танкове.
„Тези метали се използват в микропроцесорите. Дрон без летателен контролер и без този микропроцесор просто няма да полети“, казва пред „Схеми“ Антон Побута, основател на украинската компания Lab 418, която произвежда дронове.
Миналия месец Китай, най-големият производител на галий, германий и антимон в света, забрани на своите компании да доставят трите минерала в САЩ в отговор на новия американски контрол върху износа, насочен срещу Пекин.
Но Пекин си е намерил друг купувач в лицето на Русия.
На фона на западните санкции Китай се превърна в единствения чуждестранен доставчик на галий и германий за Русия през 2023 г. и остана най-големият доставчик на антимон за Русия, според руски митнически данни, получени от „Схеми“.
Как китайските минерали попадат в Русия
Компаниите, чрез които китайските редки минерали попадат в руския отбранителен сектор, включват „Germanium JSC“, пряко дъщерно дружество на „Ростех“, и частна компания, наречена „Germanium and Applications“, която активно работи с „Ростех“.
„Germanium and Applications“ доставя китайски редки метали на различни компании, сред които е и Уралският оптико-механичен завод, производител на оптично оборудване за руски военни самолети и хеликоптери. Той е обект на санкции от страна на САЩ и ЕС и се описва като „основен доставчик на оптични системи“ за руската армия.
Сред другите руски вносители на китайски редки минерали са санкционираната от САЩ „Enkor Grupp“, производител на електроника, чийто завод беше посетен от руския президент Владимир Путин миналата година, и „Cryotrade Engineering“, компания, която също е санкционирана от Вашингтон и която работи с „Ростех“ и други фирми от руската военна промишленост.
Регистрите на обществените поръчки показват, че „Cryotrade Engineering“, вносител на китайски галий, осъществява бизнес с множество руски изследователски институти, които са под санкциите на САЩ. Това включва Курчатовския институт, където се разработват ядрени оръжия.
Кои са китайските доставчици
Сред китайските доставчици на критични минерали за Русия са „Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industry“, чийто най-голям акционер е Бао Уендонг, член на Китайската комунистическа партия (ККП). Нейни миноритарни акционери са две фирми с държавен капитал.
Друга китайска компания, доставяща германий, галий и антимон за Русия, е „VITAL Technology Group“ - група от китайски компании с около 25% собственост на китайски държавни структури.
Трета компания е „Hynhe Technology“, която е 10% собственост на „Zhejiang Jingsheng Mechanical & Electrical“, водеща китайска държавна компания в северозападния град Ханджоу.
Връзката на Япония с веригата за доставки
В доставките има намесена и японска компания.
Руският филиал на японската компания „Ferrotec“, който произвежда силициеви части за микрочипове, е внасял антимон от Китай, след което е продавал силициеви пластини на руски производители на микроелектроника за военните. Това показват документи, с които „Схеми“ разполага.
Дъщерното дружество, базирано в Москва, е внасяло антимон през последните четири години от компании в рамките на китайския конгломерат „VITAL Technology Group“.
Последната от тези доставки според митническите регистри е пристигнала през февруари 2024 г., почти две години след като Русия започна пълномащабната си инвазия.
През изминалата година дружеството е продало силициеви пластини на завод край Москва, наречен „Епиел“, според данъчните регистри, получени от „Схеми“.
„Епиел“ е сред основните доставчици на компоненти за микрочипове на притежаваната от „Ростех“ фирма „Ангстрем“, която открито казва, че работи с руски производители на оръжие.
В руски граждански съдебен процес през ноември 2023 г. „Ангстрем“ казва, че доставя микрочипове и полупроводникови устройства на руското Министерство на отбраната, държавната космическа агенция Роскосмос и санкционирания руски производител на оръжие Уралвагонзавод, наред с други производители на оръжие.
Схеми потърси коментар от японския холдинг „Ferrotec“ относно вноса на редки минерали от Китай и работата му с доставчици на руския военнопромишлен комплекс. Отговор не беше получен до редакционното приключване на статията.
Форум