Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Наближава критичната точка". Защо през 2025 Русия може да остане без самолети


Самолет на руската "Аерофлот"
Самолет на руската "Аерофлот"

Въпреки че Москва постоянно отрича, санкциите, наложени след инвазията в Украйна, осакатяват редица сектори в Русия. Такъв е и въздушният транспорт. Според експерти 2025 г. може да се окаже последната, в която повечето самолети на руските авиокомпании ще могат да летят.

В четвъртата година от войната в Украйна руските авиокомпании могат да изчерпят самолетите, които са годни за полети. Санкциите, наложени след пълномащабната инвазия, бавно, но сигурно вършат своята работа. Авиокомпаниите не могат да купуват нови резервни части и да изпращат самолети за техническо обслужване в чужбина. И това се отнася не само за самолетите "Боинг" и "Еърбъс", но дори и за руския "Суперджет".

Не толкова отдавна руските власти се надяваха, че помощта ще дойде от „приятелски“ държави, които ще се съгласят да дадат под наем своите самолети на руснаците и да превозват пътници между руските градове. Но след трагедията с азербайджанския самолет тази опция става нереалистична.

Нарастване на инцидентите

В Русия се наблюдава все по-голям брой инциденти с авиационно оборудване, включително и повреда на двигатели. Само в периода от 1 декември 2024 г. до 20 януари 2025 г. двигатели са се развалили 11 пъти. Това е сериозен ръст дори спрямо предишните два месеца, когато е имало "само" пет инцидента с двигатели.

Според данните от анализите на канала в Телегрм „Авиаторщина“, от 1 декември насам най-често от строя са излизали двигатели на самолетите „Боинг“ (6 пъти), „Сухой Суперджет“ (3) и два пъти на „Еърбъс“. Причините са разнообразни, но в някои случаи са довели до кацане с един двигател.

Заради проблем полет с Еърбъс от Египет към Екатерининбург се налага да се върне към изходното летище заради повреда в двигател. Инцидентът е без пострадали, но според експерти самолетът сега "ще остане да ръждясва" в Египет.

Като цяло броят на произшествията се е увеличил 30 % само през 2024 г. По данни на „Новая газета Европа“ през първите 11 месеца на миналата година в Русия са станали 208 авиационни произшествия, докато през същия период на 2023 г. те са били 161. Най-малко 90 пъти през миналата година самолетите са били принудени да прекратяват полети и да извършват непланирани кацания поради системни повреди. Голям брой от инцидентите пък са се случвали по време на полет.

Критичната точка през 2025 г.

Нищо добро не очаква руския пътнически въздушен флот през следващата година, твърдят събеседници от авиационния бранш, интервюирани от Радио Свобода.

95 % от пътниците в Русия пътуват със самолети, произведени в чужбина. В същото време около 67% от флота е съставен от чуждестранни самолети, според руското правителство. Перспективите пред тези самолети са плачевни, каза пред Радио Свобода специалист по безопасност на полетите в руска авиокомпания.

2025 г. ще бъде последната година за повечето самолети в историята на тяхната законна експлоатация

„Сега проблемът с резервните части и поддръжката на чуждестранните самолети наближава критична точка. Не разполагам с данни за продължителността на живота на целия руски флот, но 2025 г. ще бъде последната година за повечето самолети в историята на тяхната законна експлоатация“.

Полетът е безопасен само когато всички устройства и системи на самолета са в пълна и абсолютна изправност. Както обяснява нашият събеседник, това е възможно само ако въздушният превозвач спазва основни и ненарушими правила - закупуване на части и компоненти от сертифицирани доставчици, спазвне на проверките за безопасност на самолетите и подмяна на компоненти в ясен срок по строги правила.

Нито едно от тези условия не може да бъде изпълнено без прякото и непосредствено участие на производителя на въздухоплавателното средство, казва специалистът по безопасност. Санкциите правят това невъзможно.

В момента замяната на несертифицирани части става само през внос от вериги от посредници, което от една страна оскъпява процеса, а от друга е опасна за машините пътниците. Тежките проверки на машините изискват и почти пълното им разглобяване, а това няма как да се случи в оторизираните заводи.

Пилотът просто няма да седне в такъв самолет, защото иска да живее

„А пилотът просто няма да седне в такъв самолет, защото иска да живее“, казва специалист.

Намалени опции

След налагането на санкциите превозвачите в Русия са изправени пред три опции. Да върнат самолетите, взети на лизинг от чуждестранни компании, да паркират самолетите в чакане на вдигане на санкциите или това, което пред Радио Свобода експерти нарекоха „палеативен“ вариант.

Това е отлагане на извеждането от експлоатация на самолети с „изтекъл срок на годност“, които се поддържат „пиратски“. Според събеседниците на Радио Свобода обаче след 2025 г. отлагането на приземяването на самолетите няма да може да се отлага повече.

Според тях във всяка от трите години след февруари 2022 г. е било необходимо консервирането на по една трета от чуждестранните самолети, за да могат да останат такива годни за летене.

„Следователно проблемът с поддръжката и резервните части вече наближава критична точка“.

Superjet ще летят само година по-дълго

Руските компании имат във флота си малко над 700 чуждестранни самолета, както и около 150 местни самолета Sukhoi Superjet. Ако слушате Кремъл, заради санкциите настъпва моментът на руските самолети, но това всъщност не е така.

„Суперджет“ ще помогне, но не за дълг, защото по отношение на „пълнежа“ си той изобщо не е руски самолет.

Сухой Суперджет 100
Сухой Суперджет 100

"Само фюзелажът и крилото са произведени в Русия", обясни пред Радио Свобода друг събеседник, технически специалист в руска авиокомпания "Двигателите са френско-руски, а авиониката, електрическите системи, механизацията на крилото, системите за управление, стойките на колесника, батериите и горивните системи са от френски, американски, австрийски и германски производители".

Само фюзелажът и крилото са произведени в Русия

Всичко това едновременно прави самолета безопасен, но също така го излага на риск от санкции, както и чуждестранните самолети. „Superjet е надежден самолет именно защото всички отговорни системи са проектирани и доставени от реномирани компании, лидери в световната авиационна индустрия“, каза ни технически специалист.

Това на практика прави ситуацията същата, както при другите чужди самолети с изключение на възможността за по-тежките проверки, които могат да се извършат в Русия.

„Просто ще летят година по-дълго“, казва експертът.

„Знаем как да занитваме корпуси“

Освен Superjet, съществува и втората надежда на руската авиационна индустрия - MS-21. До 2030 г. в Русия трябва да бъдат построени общо 1036 самолета от всички типове. Това влиза в правителствената програма за развитие на руската авиационна индустрия, одобрена през 2022 г.

В него влизат 142 самолета „Суперджет“, 270 самолета МС-21-310, 70 самолета Ил-114-300, 70 самолета Ту-214 и 12 самолета Ил-96-300.

Масово производство обаче няма. Обещаните за 2024 г. доставки са отложени за 2025-2026 г. От бранша силно се съмняват, че толкова много самолети ще бъдат построени до 2030 г., т.е. само за пет години.

„Знаем как да занитваме корпусите - съветските фюзелажи и крила са най-здравите. Но няма двигатели и други „пълнежи“ и не може да има заради санкциите санкциите", казва един пилот.

МС-21
МС-21

Според нашия събеседник, специалист по авиационна безопасност, е много по-лесно да се внасят заместители на MS-21, тъй като за разлика от Superjet той е проектиран в Русия. Но плановете за построяване на 270 МС-21 за пет години са силно съмнителни именно защото просто няма с какво да се заменят редица вносни системи.

За МС-21 може да помогне внос на двигатели от Китай, които обаче са с по-лошо качество, а и фирмите ще рискуват да бъдат наказани заради санкциите.

Китайски самолети „за изгнаници“

За да решат проблема със самолетния ресурс, руските власти са тръгнали по няколко пътя. Те разрешиха „паралелен внос“, опитаха се да установят поддръжка на самолети в Иран, а също така обсъждат инструмент с екзотичното име „мокър лизинг“ (за чуждестранни авиокомпании).

Друг метод е да се купуват самолети, чиито двигатели все още не са достигнали края на експлоатационния си живот, и да се разглобяват за резервни части - този метод има също толкова гръмкото име „канибализация“. Но нито една от тези мерки не е дала резултат досега.

В Иран е бил изпратен самолет А330 на „Аерофлот“, но до момента няма данни дали и как е завършил ремонтът. Самият Техеран също е откъснат от обслужването на самолети, а технологично страната е по-назад дори от Русия.

Най-много надежди се възлагат на „мокрия лизинг“, т.е. да се позволи на руските авиокомпании да „наемат“ самолети с екипаж от чуждестранни превозвачи. След като обаче самолетът на азербайджанските авиолинии се разби в резултат на най-вероятно руска зенитна атака, това е почти изключено заради високите рискове.

И без инцидентът обаче мокрият лизинг не е сред потенциалните работещи варианти, защото е невъзможно Русия да вземе и замени наведнъж 700 самолетa чуждо производство.

Според експерт има малка надежда Китай сам да попълни флота на руските авиокомпании. През 2025-2026 г. Китай обещава да завърши разработването на свой собствен двигател, който евентуално да помогне на Москва.

„Това е единственият вариант за спасяване на руската пътническа авиация“, казва експертът, но добавя, че засега китайците се движат бавно към целта си, а в Русия първи двигател не може да дойде по-рано от 2029 г.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG