Китай и Европейският съюз (ЕС) са във "финален етап" на преговори за премахване на санкциите срещу европейски депутати - ход, който цели да отвори вратата към нормализиране на отношенията между Пекин и ЕС.
"Дискусиите с китайските власти продължават и са в заключителния си етап", каза говорител на Европейския парламент (ЕП) пред Радио Свободна Европа.
След като китайските власти официално потвърдят, че санкциите са отменени, председателката на Европейския парламент Роберта Мецола "първо ще информира лидерите на парламентарните групи", добавя говорителят. "Намерението на Европейския парламент винаги е било санкциите да бъдат отменени и отношенията с Китай да бъдат възобновени."
Разговорите за отмяна на санкциите се провеждат на фона на разрастващата се търговска война между Китай и администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Изправен пред мита от 145%, Пекин се опитва да подобри отношенията си с Европейския съюз след години на обтегнати отношения.
Още през 2021 г. Пекин въведе санкции срещу няколко членове на Европейския парламент (ЕП). Това се случи, след като Брюксел наложи свои санкции срещу китайски длъжностни лица и организации заради нарушения на човешките права на уйгурите и други мюсюлмански малцинства в китайската провинция Синдзян.
В отговор на това Европейският парламент замрази ратификацията на Всеобхватното споразумение за инвестиции между ЕС и Китай, което имаше за цел да задълбочи търговските връзки между двата пазара.
Сделката за отмяна на санкциите, за която пръв съобщи германският вестник Зюддойче Цайтунг, породи спекулации, че Китай и ЕС се стремят към нормализиране на отношенията си, тъй като и двете страни са подложени на икономически натиск от страна на администрацията на Тръмп.
Служител на ЕС, който говори със Свободна Европа при условие за анонимност потвърди, че двете страни работят по премахване на санкциите.
Според него обаче този ход "няма абсолютно нищо общо със сключването на каквато и да е търговска сделка" и че предварително договореното с Пекин Всеобхватното споразумение за инвестиции се е сблъскало с пречки още през 2021 г., преди Китай да наложи санкции на членовете на ЕП.
Той добави, че разговорите с Пекин се водят от няколко месеца и те предхождат митата, въведени от Тръмп, чието налагане беше отложено с 90 дни, за да се даде време за договаряне на търговски сделки.
Ноа Баркин, старши съветник в консултантската компания Rhodium Group, казва, че Пекин иска да използва отмяната на санкциите като предпоставка за засилване на търговските си връзки с Брюксел след години на напрежение във връзка с китайската подкрепа за Русия във войната ѝ срещу Украйна и рекордния брой търговски разследвания на ЕК, насочени към китайски компании и търговската политика на Пекин.
Баркин пише, че въпреки тези очаквания от страна на Китай, той вижда "шансовете за значимо сближаване между ЕС и Китай като малки".
Санкциите на ЕС срещу китайски лица и организации ще останат в сила и не е ясно дали Китай планира да извади всички евродепутати и европейски организации от черния си списък или само някои от тях.
Списъкът на санкционираните през 2021 г. евродепутати включва Илхан Кючюк от България, Михаел Галер и Мириам Лексман - депутати от Германия и Словакия и Рафаел Глюксман от Франция.
В черния списък на Китай са включени и две комисии, свързани с ЕС, Институтът за изследване на Китай "Меркатор", Фондацията "Алианс на демокрациите" и двама учени, изследващи Китай и Синдзян.
Форум