В реклама, публикувана в китайската социална мрежа Weibo, се вижда как мъже напускат работата си, за да отидат да се бият за Русия в Украйна.
Клипът - на руски език с китайски субтитри - завършва с призив за действие: „Ти си мъж. Бъди мъж“. След това се казва, че новобранците могат да получат бонус при подписване на договор, като възнагражденията варират между суми, еквивалентни на 7000 и 21 000 долара, а месечният доход е около 2400 долара.
Този клип е събрал стотици хиляди гледания, а това е само една от рекламите, разпространявани онлайн в Китай, които се опитват да привлекат бойци на бойното поле в Украйна.
Подобни реклами привлякоха допълнително внимание, след като на 8 април украинският президент Володимир Зеленски каза, че Киев е заловил двама китайски наемници, които се бият за Русия.
Той обвинява Русия, че провежда „систематична кампания“ за вербуване на китайски войници, и твърди, че двамата заловени мъже са сред най-малко 155 други китайски граждани, които се бият за руската армия.
Коментарите на Зеленски повдигнаха нови въпроси за това как Русия ги е вербувала, въпреки че сведения за китайски граждани, които се бият за Украйна и Русия, се разпространяват още от първите дни на войната. По-рано през март ексклузивни записи от болници, които Радио Свободна Европа (RFE/RL) получи, показаха и един китайски гражданин, който потвърди, че е се е сражавал с руските сили.
Защо китайски граждани се сражават за Русия
Най-голямата примамка изглежда е финансова. В обявите, публикувани в китайските социални мрежи, се подчертава, че заплащането надхвърля средния месечен доход извън големите градове в Китай, а коментарите към обявите за набиране на войници показват, че въпросите за заплащането са водещи, следвани от тези за нивото на владеене на руски език.
Няма индикации, че войниците се изпращат като част от спонсорирана от държавата инициатива на Пекин. Много от новобранците нямат никакъв военен опит.
Във видеоклип от 9 април, публикуван в каналите на Зеленски в социалните мрежи, един от заловените китайци казва, че никога не е участвал в бойни действия, преди да се запише в армията, и дори не е държал оръжие, докато не заминал за Русия за обучение.
Други казват, че са се записали, за да натрупат опит на бойното поле.
В интервю, публикувано миналия месец в YouTube, китайският журналист Чай Дзин разговаря с китайски гражданин, докато той е на фронта с руските сили.
Наемникът се представя с повиквателния си знак, като разказва как и защо се е записал. Той се е присъединил към руските сили в края на 2023 г., след като е летял до Русия с туристическа виза. Добавя, че е бил част от „щурмова група“ близо до фронта в Източна Украйна и споделя видеоклипове, които изглежда го показват в Бахмут по сражения.
Той също така описва трудностите, с които се сблъскват чуждестранните войници в руските си части, включително езиковата бариера и расизма.
Боецът казва, че преди това е бил в китайската армия и парите са повлияли на решението му да се запише, но и че е бил воден също от желанието си да изпита какво е да си на война.
Оттогава насам той разказва за времето, прекарано в боеве в Украйна, в китайските социални мрежи. „Осъзнах, че един ден може да умра тук, затова реших да споделя някои реални преживявания, тъй като китайският народ отдавна не е преживявал война“, каза той.
Каква е реакцията на Пекин
Китай е най-близкият партньор на Русия и според западни официални лица той играе важна роля в икономическата подкрепа на Русия по време на войната.
Но Пекин се въздържа от изпращане на военна помощ, а китайското външно министерство също така каза, че съветва своите граждани да стоят далеч от войната и че идеята, че голям брой хора се бият, е „напълно неоснователна“.
Самият Зеленски се въздържа да твърди, че китайското правителство е разрешило участието на наемниците в Украйна, но обвинява Пекин, че си затваря очите за набирането на свои граждани от Русия.
Китайският интернет е силно цензуриран, а социалните мрежи се наблюдават и контролират отблизо, но въпреки това много от тези постове за вербуване - някои от които от преди месеци - все още са онлайн и се споделят.
Форум