Връзки за достъпност

Извънредни новини

Марко Рубио се отказа от срещата за мир в Украйна и разговорите в Лондон бяха отложени


Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, френският външен министър Жан-Ноел Баро, външният министър на Обединеното кралство Дейвид Лами и политическият директор на Министерството на външните работи на Германия Гюнтер Заутер. Снимката е архивна.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, френският външен министър Жан-Ноел Баро, външният министър на Обединеното кралство Дейвид Лами и политическият директор на Министерството на външните работи на Германия Гюнтер Заутер. Снимката е архивна.

Срещата между редица външни министри за постигане на мир в Украйна, която трябваше да се проведе на 23 април в Лондон, беше отложена. Това съобщи Министерството на външните работи на Обединеното кралство в сряда. Въпреки това разговорите на "официално равнище" ще продължат.

Новината идва след като във вторник, малко преди срещата, стана ясно, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио няма да присъства. Рано в сряда Скай Нюс писа, че британският външен министър Дейвид Лами и други също са се оттеглили. Това на практика понижи нивото на срещата.

Въпреки промените в последния момент делегацията на Украйна, в която е и главният съветник на президента Володимир Зеленски, съобщи, че няма да отложи пътуването си до Лондон.

"Въпреки всичко, ние ще работим за мир", написа Андрий Ермак в публикация в Телеграм.

Миналата седмица Марко Рубио и други украински и европейски официални лица се срещнаха в Париж за разговори, които според мнозина доведоха до незначителен напредък към разрешаването на войната.

След нея САЩ предупредиха, че може да се оттеглят от усилията за постигане на мирно споразумение между Русия и Украйна, ако скоро не се появят ясни признаци за напредък.

През уикенда Уолстрийт джърнъл, Блумбърг и Си Ен Ен съобщиха, че преговарящите от САЩ са представили на Украйна списък с възможни компромиси. Сред тях са били евентуално признаване от страна на САЩ на анексирането на Кримския полуостров от Русия през 2014 г. и окончателно отхвърляне на стремежа на Украйна да се присъедини към НАТО.

Същевременно в неделя президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че се надява Москва и Киев да сключат споразумение тази седмица за прекратяване на конфликта в Украйна.

На 22 април обаче Зеленски повтори, че Киев не може да се откаже нито от Крим, нито от НАТО.

"Украйна няма да признае окупацията на Крим", каза той. "Това е наша територия, територия на народа на Украйна, тук няма какво да се обсъжда".

От встъпването си в длъжност през януари Тръмп промени изцяло външната политика на Вашингтон, като поиска Украйна да се съгласи с прекратяване на огъня и същевременно облекчи много от мерките срещу Русия, които бяха наложени след пълномащабното нахлуване в Украйна от 2022 г.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

"Като освободители". Какво кара студентите в Сърбия да продължават протестите
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00
XS
SM
MD
LG