Корпорацията Мета (Meta), която включва платформите Фейсбук, Инстаграм и Тредс, спира работата на проверителите на факти и ще я замени със система за бележки на потребителите.
Това съобщи главният изпълнителен директор на корпорацията Марк Зукърбърг във вторник. Той нарече решението "завръщане към свободата на изразяване".
Подходът е в противоречие с регулациите в Европейския съюз и Великобритания, където големите технологични фирми са принудени да поемат по-голяма отговорност за съдържанието, което разпространяват, или да бъдат подложени на строги санкции. Затова и за момента Зукърбърг каза, че промените ще влязат в сила само в САЩ, но не и в Европа.
Този ход идва в момент, в който Зукърбърг и други технологични ръководители се стремят да подобрят отношенията си с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, преди той да встъпи в длъжност по-късно през януари.
Тръмп многократно е критикувал Фейсбук, който закри профила му там, след като бившият президент похвали поддръжниците си, които щурмуваха Капитолия през 2021 г.
Сега Зукърбърг каза, че сложната система за борба с дезинформацията и вредното съдържание често се обърква, което води до цензура. По думите му правилата ще бъдат опростени, а потребителите ще могат сами да се оплакват от публикации. Корпорацията ще проверява жалбите, преди да премахне съдържанието.
Мета също така ще спре умишлено да крие политически публикации, защото ги смята за важни за аудиторията.
Отделите за модериране на съдържанието ще бъдат преместени от Калифорния в Тексас, за да се намалят съмненията за политическа пристрастност, каза Зукърбърг. Калифорния е щат със силни пристрастия към Демократическата партия, докато Тексас е смятан на крепост на републиканците.
Сега Зукърбърг добави, че Мета възнамерява да работи с американските власти, включително с новоизбрания президент Доналд Тръмп, за да противодейства на ограниченията в социалните медии в други държави.
Тръмп и съюзниците му от Републиканската партия критикуваха Мета за политиката ѝ за проверка на фактите, наричайки я цензура на десните гласове.
След обявяването на промените Тръмп каза на пресконференция, че е впечатлен от решението на Зукърбърг и че Мета е "изминала дълъг път".
"Да се присламчи към Тръмп"
Участниците в кампаниите срещу езика на омразата в интернет реагираха с тревога на промяната. Те предположиха, че целта ѝ е да спечели благоволението на Тръмп.
"Съобщението на Зукърбърг е очевиден опит да се присламчи към бъдещата администрация на Тръмп - с вредни последици", каза Ава Лий от Global Witness, група за кампании, която се стреми да държи големите технологии отговорни.
По думите ѝ твърдението му, че така се избягва "цензура", е политически ход за избягване на отговорността за омразата и дезинформацията, които платформите насърчават и улесняват.
В много страни по света фалшивите новини в социалните мрежи се ползват за политически кампании и цели.
Настоящата програма на Мета за проверка на фактите, въведена през 2016 г., препраща публикации, които изглеждат неверни или подвеждащи, към независими организации, за да оценят те тяхната достоверност. Независимите проверители на факти са специално обучени да проверяват и премахват фалшиво съдържание.
Сега това ще бъде заменено с бележки на общността "първо в САЩ". Мета казва, че "няма непосредствени планове" да се отърве от проверките на факти от трети страни в Обединеното кралство или ЕС.
Организацията за проверка на факти Full Fact, която участва в програмата на Фейсбук за проверка на публикации в Европа каза, че "отхвърля твърденията за предубеденост", отправени към нейната работа.
Но Мета изглежда признава, че има известен риск - Зукърбърг каза, че промените ще означават "компромис".
"Това означава, че ще хванем по-малко лоши неща, но също така ще намалим броя на публикациите и акаунтите на невинни хора, които случайно сваляме", каза той.
Системата за бележки на общността вече се използва в социалната мрежа Екс, собственост на технологичният магнат Илон Мъск. Тя включва хора с различни възгледи, които се договарят за бележки, които добавят контекст или разяснения към спорни публикации.
Според Европейския съюз това нарушава дигиталното право в блока и Мъск може да бъде глобен с милиарди евро за неспазване на правилата за социални медии в блока. Според Мъск свободата на словото в Европа е застрашена.
Форум