"Новото начало е необратим факт". Пеевски реагира на резултатите, но не каза какви са плановете му
Съпредседателят на ДПС и лидер на коалицията ДПС – Ново начало Делян Пеевски приветства резултатите от изборите и благодари на избирателите си в писмено изявление, но не каза какви са плановете на формацията му след вота.
„Новото начало е необратим факт! И това е окончателно“, се казва в изявление на Пеевски, разпространено от пресцентъра на коалицията му.
Първите екзитполове показват, че формацията на Пеевски влиза в парламента и ще бъде четвърта сила.
„Страната ни и всички хора заслужават много повече от своите политици и Новото начало ще бъде гарантът, че тази отговорност ще бъде неотменимото условие занапред“, се казва още в изявлението.
Пеевски не е посочвал дали и в каква коалиция би участвал. Депутатите от неговото крило на ДПС подкрепиха правителство, предложено от ГЕРБ в 50-ото Народно събрание, но то не събра достатъчно гласове и не беше избрано.
При това гласуване започна разцеплението в ДПС, което доведе до това фракцията на Пеевски да се яви отделно от фракцията около почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Пеевски увеличава преднината си пред Доган, показва екзитпол на "Маркет линкс". "Величие" е на ръба
ДПС – Ново начало на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски увеличава преднината си пред „Алианс за права и свободи“ (АПС) на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Това показва екзитпол на социологическата агенция „Маркет линкс“, публикуван от бТВ.
Двете крила на ДПС се явиха отделно на изборите, след като партията се разцепи.
Според екзитпола на „Маркет линкс“, актуален към 20 часа – края на изборния ден, седем формации ще влязат в следващия парламент – ГЕРБ води с голяма преднина, втора е ПП-ДБ, трета е „Възраждане“. Следват ДПС – Ново начало и АПС, шеста е БСП, а седма – „Има такъв народ“ (ИТН).
„Величие“ е на ръба с 3,9% от гласовете при необходими поне 4% за влизане в Народното събрание.
Резултати от екзитпола на „Маркет линкс“/бТВ към 20 часа:
- ГЕРБ – 26,6%
- ПП-ДБ – 14,9%
- „Възраждане“ – 13,3%
- ДПС – Ново начало – 11,6%
- „Алианс за права и свободи“ (АПС) – 7,7%
- БСП – 7,6%
- „Има такъв народ“ (ИТН) – 7%
- „Величие“ – 3,9%
ИТН няма да работи с ДПС на Пеевски след изборите
„Има такъв народ“ (ИТН) няма да работи с ДПС – Ново начало на Делян Пеевски. Това каза кандидатът за депутат от партията Тошко Йорданов в кратко изявление след края на изборния ден.
„Колко пъти да ви кажем, че не бихме работили с формацията около Делян Пеевски. Мисля, че вие е казвано достатъчно ясно и много пъти“, каза Йорданов.
Той и съпартиецът му Станислав Балабанов обаче не дадоха повече детайли за плановете на партията след изборите.
„Прекалено е рано да коментираме всякакви роли, управления, разговори, тъй като все още нямаме финалните резултати“, каза Балабанов.
Първите екзитполове след края на изборния ден показват, че ИТН ще влезе в следващия парламент с над 6% от гласовете.
Йорданов и Балабанов определиха представянето на партията си като „изключително стабилно“ и благодариха на избирателите си.
ПП-ДБ ще работи за кабинет с "равноотдалечен" премиер и очаква реакция от ГЕРБ
„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще работи по своя план за съставяне на правителство с „равноотдалечен“ премиер, казаха лидерите на коалицията в кратко изявление пред журналисти след края на изборния ден.
„Много е просто – ние имаме план, който вие знаете, и ще работим по него“, каза Атанас Атанасов, председател на ДСБ – една от партиите в коалицията.
Първите екзитполове на социологическите агенции показват, че ПП–ДБ ще бъде втора сила в парламента след предсрочните парламентарни избори. Първа с голяма преднина е ГЕРБ.
По думите на Николай Денков от „Продължаваме промяната“ ГЕРБ носи отговорността за съставяне на правителство и добави, че партията до момента не е коментирала плана на неговата формация за съставяне на правителство с премиер, който да не е от нито една партия.
„Те досега никога не са казали, че са готови да тръгнат по този план“, каза Денков. „Така че нека да видим те какво предлагат.“
Лидерите на коалицията Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов и Николай Денков направиха кратко изявление пред журналисти, в което благодариха на своите избиратели и отбелязаха по-високата избирателна активност спрямо последните парламентарни избори през юни тази година.
ГЕРБ печели, ПП-ДБ са втори, а Пеевски води пред Доган, показват първите екзитполове
ГЕРБ печели предсрочните парламентарни избори, а ПП-ДБ са втори, показват екзитполовете на социологическите агенции „Алфа рисърч“ и „Маркет линкс“, публикувани в края на изборния ден.
Трета е „Възраждане“, като разликата между нея и ПП-ДБ е около 2%, показват данните на двете агенции.
ДПС – Ново начало на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски е четвърта сила, показват данните на двете агенции. „Алианс за права и свободи“ (АПС) на почетния председател на ДПС Ахмед Доган получава по-малко гласове. Двете крила на ДПС се явиха отделно на изборите, след като партията се разцепи.
Според данните на „Алфа рисърч“ АПС е пета сила, като изпреварва БСП, а според „Маркет линкс“ формацията на Доган е шеста, след БСП.
В парламента влиза още „Има такъв народ“ (ИТН), показват данните на двете агенции.
„Величие“ и МЕЧ остават под минималните 4% за влизане в парламента според двете агенции.
Резултати от екзитпола на „Алфа рисърч“/БНТ към 19 часа:
- ГЕРБ – 26,4%
- ПП-ДБ – 14,9%
- „Възраждане“ - 12,9%
- ДПС – Ново начало – 8,9%
- „Алианс за права и свободи“ (АПС) – 8,7%
- БСП – 7,8%
- „Има такъв народ“ (ИТН) – 6,2%
Под минималните 4% за влизане в парламента остават „Величие“ и МЕЧ.
Резултати от екзитпола на „Маркет линкс“/бТВ към 19 часа:
- ГЕРБ – 27,3%
- ПП-ДБ – 14,4%
- „Възраждане“ – 12,5%
- ДПС – Ново начало – 10,6%
- БСП – 8,4%
- „Алианс за права и свободи“ (АПС) – 6,8%
- „Има такъв народ“ (ИТН) – 6,5%
Под минималните 4% за влизане в парламента остава „Величие“.
Как гласува едно село в община Симитли
В община Симитли изборните резултати от години се повтарят - местното население явно си има фаворит и той винаги държи рекорда по преференции. Как изглежда изборният ден в неделя в една от местните секции? Защо едни хора не искат да се снима? Репортаж от село Долно Осеново.
Журналистката Диана Желязкова е заплашена от кмета на Никола Козлево
Журналисткат от сайта „За истината“ Дияна Желязкова е била заплашена от кмета на община Никола Козлево Исмаил Ибрям. Това е случило, докато тя е проверявала сигнал за нарушения в село Вълнари.
Журналистката е била в селото по сигнал, че не се осигурява тайната на вота, както и че кметът е на място в секцията и следи гласуването.
„Докато проверявах случая Исмаил Ибрям отново влезе в секцията и размахвайки пръст два пъти повтори пред всички присъстващи „Ти много внимавай!“, казва Желязкова.
Подобна история разказа и журналистката от Свободна Европа Дамяна Велева, която беше заплашена в село Долно Осеново, община Симитли.
По-рано от бТВ съобщиха и показаха кадри как техен екип е нападнат докато отразява изборите в Хасково.
Избирателната активност към 16 часа е 26,25%
Избирателната активност към 16 часа е 26,25% по данни на ЦИК. В изборите на 9 юни по същото време избирателната активност 20,44%.
Най-висока е избирателната активност в Смолян, а най-ниска в Сливен.
Общо 95 машини, от които 4 са извън страната, са излезли от строя . Към същия час на предишния вот са били извадени над 100 машини.
Росица Матева от ЦИК каза, че най-често проблемите с машината са свързани с отпечатването на по-къси бюлетини.
Какво казаха лидерите на отделните партии, след като гласуваха
На 27 октомври българите гласуват на седми парламентарни избори само за 3 години и половина. Те се провеждат на фона на прогнози за нов силно фрагментиран парламент с участието на поне 7 партии и коалиции, както и на разцеплението на една от най-големите досега формации – ДПС.
Вижте какво казаха някои от лидерите на партии.
МВР е съставило предупредителни протоколи на всички в списъците с купувачи на гласове
Министерството на вътрешните работи (МВР) е съставило предупредителни протоколи на всички хора, посочени в списъци с потенциални купувачи на гласове, разпространени от групата BG Elves. Заедно с това са проверени и всички сигнали срещу купувачи на гласове.
Това каза пред Нова телевизия вътрешният министър Атанас Илков.
Преди седмици BG Elves изнесоха списъци с имена и прякори на стотици хора, за които твърдят, че ще купуват гласове на парламентарните избори. По-късно от партия „Да, България“, която е част от коалицията ПП-ДБ, изпратиха списъците със сигнали до МВР и прокуратурата.
„С голяма част от лицата работихме, преди да получим сигналите. Много по-рано ни бяха на фокус тези хора, защото имахме данни, че купуват гласове. Като приключат разследванията по всички сигнали, ще бъдат оповестени публично и резултатите от тях“, каза още Илков.
За купуване на гласове по време на избори се говори от години. За изборите през октомври темата се превърна в основна, а най-много обвинения, че ще купува гласове, получи „ДПС-Ново начало“ на Делян Пеевски.
Полицията е получила 75 сигнала за нарушения в изборния ден
До момент в полицията са постъпили 75 сигнала за нарушения в изборния ден, съобщиха от МВР. От началото на предизборната кампания общият брой на сигналите е 796. От тях 625 са били свързани с купуване на гласове.
От всички тях са образувани 123 досъдебни производства, а 71 души са били задържани.
По-рано през деня от МВР Разград обявиха, че разследват сигнал за залят със запалима течност партиен клуб в Кубрат.
Радев поиска край на изборния маратон и ефективно правителство
„Всички искаме да се сложи край на изтощителния маратон от непрекъснати избори“. Това каза президентът Румен Радев, след като гласува на парламентарните избори в неделя.
Той призова за масово гласуване, защото, за да „а имаме ефективно правителство, което да взима смели решения, е важно парламентът и правителството да имат съответната легитимност. Всички знаем, че тя произлиза от солидното участие на гражданите в изборите“, каза той.
Радев коментира, че резултатите от т.нар. рискови секции ще покажат дали МВР се е справило с противопоставянето на купуването на гласове.
"Знаете по какво може да съди. Има така наречените критични секции, където гласовете за различните политически сили варират в една недопустима стойност. Оттам ние ще съдим дали МВР се справя с този въпрос. Но той не е само проблем на Вътрешното министерство", каза Радев.
След април 2021 г. в България управляват общо 6 кабинета, назначени от Радев. Първите четири – двата на Стефан Янев и двата на Гълъб Донев, бяха изцяло под негов контрол, защото той избираше премиерите, а съответно и състава на правителствата, без ограничение.
След промените в конституцията, гласувани от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, президентът беше заставен да избира само между определен списък с потенциални премиери. Това доведе до формирането на два поредни кабинета с премиер Димитър Главчев, който е начело на страната и към днешна дата.
Екип на бТВ, който отразява изборите, беше нападнат в Хасково
Екип на бТВ беше нападнат, докато се опитва да отрази изборите в квартал „Република“ в Хасково.
Оператор на телевизията беше ударен от хора, седящи пред заведение, показват кадри на телевизията. На тях се вижда, че мястото е облепено с плакати на „ДПС-Ново начало“ на Делян Пеевски.
По случая е образувано досъдебно производство за причиняване на лека телесна повреда по хулигански подбуди.
ИТН ще направи "всичко възможно" за правителство, каза Станислав Балабанов
„Ще направим всичко възможно да има правителство, защото това е от изключителна важност за обществото ни“. Това каза зам.-председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН) Станислав Балабанов.
Той призова „всички млади хора“ да отделят време и да гласуват, както и „независимият глас“ да надделее над „зависимия“.
ИТН беше част от първото от последните две редовни правителства на България. След изборите в края на 2021 г. формацията влезе в коалиция с „Продължаваме промяната“, „Демократична Бългaрия“ и БСП. Правителството беше оглавявано от Кирил Петков и се задържа на власт близо 8 месеца.
То се разпадна, след като ИТН се оттегли от коалицията, а по-късно подкрепи вот на недоверие срещу кабинета „Петков“.
ИТН е партия, оглавявана от шоумена Слави Трифонов. Тя беше създадена преди изборите през април 2021 г. и спечели тези, които се проведоха през юли 2021 г., но не усpя да състави управление. Досега Трифонов винаги е кандидат за депутат на изборите, в които участва ИТН, но винаги се отказва от мястото си в парламента.
9,55% е избирателната активност към 11 часа
9,55% е избирателната активност в страната към 11 часа. Това съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК).
По същото време на предишните избори през юни избирателната активност е била 8,34%.
„С 35 машини е преустановено машинното гласуване. На пръв поглед най-много са в Хасково и Благоевград“ ,каза зам.-председателката на ЦИК Росица Матева. Тя добави, че основната причина за проблемите е, че не се отпечатва бюлетина и принтерът не работи.
На изборите през юни беше регистрирана рекордно ниска избирателна активност от 34,41%.
"Този път наистина е важно да има правителство", каза Рая Назарян
ГЕРБ вече е обявила кой смята за най-подходящ коалиционен партньор, а тепърва предстоят анализи за съставяне на формула на управление. Това каза председателката на Народното събрание от ГЕРБ Рая Назарян.
„Този път наистина е важно да се състави редовно правителство“, каза още тя и добави, че формацията ѝ вече е „доказала“, че може да работи с най-подходящия си партньор.
Думите на Назарян са насочени към „Продължаваме промяната – Демократична България“. С подкрепата на двете партии беше съставено последното редовно правителство в страната с премиер Николай Денков.
"България се намира в тежка криза", каза Зафиров от БСП
„България се намира в тежка криза – икономическа, политическа, социална, морална и е време за решения. Време е да построим една нова България“. Това каза лидерът на „БСП – Обединена левица“ Атанас Зафиров.
Той каза, че след като станат ясни резултатите и след решения на колективните органи на БСП и нейните партньори, ще може да се вземе решение с кого и за какво да преговаря. За разлика от представителите на почти всички други политически сили, Зафиров не каза, че няма да преговаря с определена партия или коалиция.
БСП се обедини с част от левите формации в България, след оставката на Корнелия Нинова от председателския пост след последните избори през юни. Тогава БСП отбеляза най-ниския си резултат досега от едва 150 хиляди гласа.
След оставката на Нинова бързо беше избрано временно ръководство начело с Атанас Зафиров, което веднага обърна гръб на доскорошната си председателка.
Делян Пеевски гласува в родопското село Бабяк
Съпредседателят на ДПС и лидер на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски гласува в родопското село Бабяк. Това стана ясно от запис и снимки, разпространени в каналите на коалицията в социалните мрежи.
„Гласувах за една по-добра България с ново начало за всички! С грижа за хората и намиране на съгласия, в името на надеждите на хората“, каза Пеевски.
Той е водач на листите на „Ново начало“ в избирателен район Благоевград, където се намира Бабяк, както и в Хасково.
От Бабяк е кметът на община Белица Радослав Ревански, който беше до Пеевски в единствената му поява преди изборите.
„Ново начало“ представлява крилото в ДПС, което остана вярно на Пеевски. През лятото движението се разцепи на две. Начело на другото му крило остана почетният председател Ахмед Доган, който се явява на избори в коалицията „Алианс за права и свободи“ (АПС).
Костадинов говори за "отчаяни хора" и "купени гласове"
„Хората са отчаяни“, а избирателната активност може да доведе до това в парламента да се влиза с „50-60 хиляди купени гласа“. Това каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, след като гласува в неделя.
„Довечера е възможно да видим една катастрофирала държава, една унищожена държава, в която с 50-60 хиляди купени гласа можеш да влезеш в парламента“, каза Костадинов.
Костадинов каза, че партията му стои зад принципите и „десетки пъти“ е отказала да участва в управление, въпреки че е можела. Той нападна и посолството на САЩ и България и „американците“, които по думите му, които той често използва за пропаганда, управляват страната.
„Възраждане“ иска излизането на България от ЕС и НАТО. Партията е известна с проруските си позиции и предложи приетия от парламент закон срещу т.нар. ЛГБТ пропаганда в училищата.
"Правителство по нашата формула", поиска Кирил Петков от ПП-ДБ
Единствената работеща формула за съставяне на кабинет е за „равноотдалечен “ от партиите премиер, който да бъде подкрепен от повечето политически сили. Това каза съпредседателят на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков.
Той говори пред медиите, след като гласува в София.
Петков подчерта, че коалицията няма да работи с всички за евентуалното съставяне на правителство. По думите му кои са те е станало ясно по време на кампанията. В последните седмици от ПП-ДБ многократно казаха, че няма как да преговарят с „Възраждане“ и крилото на ДПС, водено от Делян Пеевски.
Петков постави като условие още и „продължаването“ на антикорупционната политика.
„Това, за което аз гласувах днес, беше продължаване на политиката на повишаване на доходи, на пенсиите, за здравеопазване без доплащания, продължаване на антикорупционната политика, без компромис там“, каза Петков.
Последното редовно правителство на България беше съставено с мандат на ПП-ДБ и подкрепа от ГЕРБ. То беше оглавено от Николай Денков от ПП-ДБ, който трябваше да се смени на поста с Мария Габриел от ГЕРБ. Това не се случи, след като двете партии не се разбраха за ротацията, както и за реформи в правосъдната система и попълването на регулаторите.
Форум