Връзки за достъпност

Извънредни новини

Как ДПС на Пеевски победи ДПС на Доган


Колаж на Ахмед Доган и Делян Пеевски
Колаж на Ахмед Доган и Делян Пеевски

ДПС на Делян Пеевски се оказа по-силно от ДПС на Ахмед Доган. Това показаха резултатите на изборите на 27 октомври. Анализът на гласовете по райони очертава откъде и как дойде надмощието на "Новото начало". И къде ДПС на Доган запазва влияние. Ето изводите.

„ДПС - Ново начало“ на санкционирания за корупция Делян Пеевски спечели значително по-голяма подкрепа от „Алианса за права и свободи“ (АПС) на Ахмед Доган на парламентарния вот.

Тази новина предизвиква далеч по-голямо внимание от победата на ГЕРБ в седмите поред избори от 27 октомври, въпреки че двете крила на ДПС са съответно четвърта и шеста сила в 51-вото Народно събрание.

ДПС на Пеевски получава над 278 хил. гласа и е първа политическа сила в Кърджали, Шумен и Търговище. ДПС на Доган взе малко над 181 хил. гласа и печели изборите Разград и Силистра. Доган надделява над Пеевски и в Габрово, Пловдив област, Смолян. Но в другите области в страната "Алиансът" е далеч зад резултатите на "Новото начало".

Анализът на изборните протоколи по региони очертава четири основни фактора за резултатите:

  • Крилото на Пеевски има надмощие в общините, в които кметовете на ДПС застанаха зад него;
  • „Ново начало“ се представя в пъти по-добре от АПС в „нетрадиционните райони“ за ДПС - тези, в които няма компактно население от българи от турски произход, но партията в последните години бележи ръст;
  • Фракцията печели вота срещу АПС и на места със съмнения за купен и контролиран вот и с концентрация на рискови секции;
  • ДПС - Пеевски привлича огромна част от ромския вот, докато гласовете за ДПС-Доган идват най-вече от турския етнос.


Какво показват числата от изборите за битката Пеевски - Доган?

Силата на кмета

Преди седмици, когато борбата за надмощие в ДПС беше в разгара си, едно от първите неща, които се случиха, беше различни структури, кметове и активисти да застанат на едната или на другата страна в разцепената партия.

Някои го направиха открито. За други се разбра кое крило са избрали, когато се формираха листите за изборите.

Такава е ситуацията в областта, смятана за бастион на ДПС – Кърджали. Там ДПС винаги допреди разделението е първа политическа сила. Сега Пеевски печели вота с 30 874 гласа срещу 28 851 за ДПС - Доган.

Подредбата на листата на Пеевски дава добро обяснение за този резултат. На челните три места в нея намериха място кметовете на три общини. Водач беше кметът на Кърджали – Ерол Мюмюн, следван от кмета на Джебел Неджми Али и кмета на Черноочене Айджан Ахмед.

В община Черноочене например целият вот, освен няколко десетки гласове, винаги отива в полза на ДПС. На тези избори крилото на Пеевски взема почти три пъти повече гласове от това на Доган. В числа това са съответно малко над 3100 гласа срещу малко над 1100 гласа.

Подобна е ситуацията и в Шумен. Там изборите също печели ДПС - Ново начало с 13 516 гласа, а в цялата област то събира два пъти повече гласове от АПС, което остава на пета позиция с 5977 гласа.

Преди изборите журналистически публикации разказаха как зад Пеевски са застанали всички общински кметове на ДПС в областта – на Венец, Върбица, Никола Козлево и Каолиново. Преди разцеплението на партията всички тези общини бяха смятани за крепости на ДПС и по-специално на самия Доган.

Кметовете в Шуменско не бяха водачи на листи, но по всички личи, че подкрепата им за едното или другото крило на ДПС е била от решаващо значение.

Така например в община Никола Козлево ДПС доминира от години. От октомври 2023 г. общината има нов кмет – Ибрахим Исмаил. На вота в неделя в секциите в Никола Козлево почти 100% от гласовете са за двете крила на ДПС.

Разликата обаче е значителна – за „Ново начало“ са гласували 2097 души, а за АПС - едва 223 или близо 10 пъти по-малко.

В деня на изборите журналистиката от сайта „За истината“ Дияна Желязкова публикува репортаж, според който Исмаил е следял как се гласува в една от секциите почти постоянно. Тя казва, че кметът дори я е заплашвал.

Данните показват, че ситуацията е подобна и в областите Хасково и Благоевград. Самият Пеевски беше водач на листите на ДПС - Ново начало и в двете области. Там също кметове на ДПС заеха страната на Пеевски.

Кметът на община Минерални Бани (Хасковско) Мюмюн Искендер, който единствен зае публично страната на Доган, беше арестуван преди изборите по обвинение в злоупотреба с европейски средства.

"Нетрадиционните райони" и подозренията за купен вот

Едно от обвиненията към „Ново начало“, отправено от много партии преди изборите като „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Възраждане“ и АПС, беше, че ще заложи масово на контролиран и купен вот.

МВР и прокуратурата получиха сигнал от ПП-ДБ, свързан със списъци с имена на потенциални купувачи на гласове, разпространен от групата BG Elves. Вътрешният министър Атанас Илков каза, че голяма част от хората от списъка са били разпитани, но не даде повече подробности.

В списъка имаше много хора, за които се твърдеше, че ще купуват вот за Пеевски в Северозападна България. Дали наистина са "пазарувани" избиратели би следвало да кажат институции като МВР и прокуратурата, но резултатите от изборите показват интересни закономерности.

На последните няколко избора ДПС - когато беше цяло, получаваше добри резултати в Северозапада, въпреки че там няма компактно турско население, което традиционно гласува за движението.

Сега след разцеплението „Ново начало“ се утвърждава като водеща сила Северозапада и има в пъти повече гласове от ДПС - Доган. Във Враца например крилото на Пеевски получава 9300 гласа срещу едва 1493 за крилото на Доган. На изборите през юни обединеното ДПС събира 7510 гласа.

От Враца е семейството на Йордан Тонов, известен с прякора си Данчо Пръча. В списъците на BG Elves той беше посочен като потенциален купувач на гласове от областта. Неговата съпруга Каролина Кьолер – Тонова беше втора в листата на „Ново начало“ на изборите, а резултатите на формацията могат да ѝ осигурят място в новия парламент.

Почти всички гласове, които досега ДПС е печелило в Монтана, този път отиват при Пеевски. Там за „Ново начало“ са гласували 12 145 души, а за АПС са само 218. Водач на листата на Пеевски в Монтана беше осъжданият за търговия с влияние дългогодишен депутат Димитър Аврамов. Той също беше посочен като потенциален купувач на гласове в списъка на BG Elves и присъстваше в списъка им под прякора "Митко Галата".

В Пазарджик „Ново начало“ е втора политическа сила на приключилите избори. И този регион се води "нетрадиционен" за партията, като в годините Пеевски редовно беше водач на листата там. Сега неговата фракция получава 14 076 гласа срещу 2186 за АПС.

В седмиците преди изборите движение БОЕЦ обяви сигнал срещу вътрешния министър Атанас Илков, в който се твърди, че МВР прикрива купуване на гласове в полза на ДПС-Пеевски в областта.

Монтана, Враца и Пазарджик са и сред областите с висока концентрация на рискови секции. Това са секции, в които има сериозни отклонения в поведението на избирателите – спрямо съответното населено място и/или изборния район.

Странните избори в най-бедния край на Европейския съюз
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:15 0:00

Крилото на Пеевски доминира над Доган и в други, „нетрадиционни“ за ДПС райони, където обикновено движението получава гласове, но рядко е водеща сила. Във Видин например „Ново начало“ получава 6246 гласа срещу 209 за АПС. В Кюстендил разликата е подобна – 4475 срещу 246, а в Стара Загора – 13 848 срещу 2044.

Любопитна е и ситуацията в София-област, където водач на листата на ДПС-Пеевски беше бившият вътрешен министър Калин Стоянов. Опитът за неговата смяна беше една от ключовите причини за разпадането на последното редовно правителство в България.

В София-област „Ново начало“ е трета политическа сила и получава 10 134 гласа срещу 994 за ДПС-Доган.

Коя е партията на българските турци

В разликите в подкрепата за двете крила на ДПС правят впечатление гласовете по етнос. Това е важен белег, защото ДПС исторически е партията, създадена от Доган, за да защитава правата и свободите на българските турци. И досега те я припознаваха като такава.

За повече от десетилетие обаче ДПС започна да бележи ръст и сред ромите в страната.

Според екзитпола на „Алфа рисърч“ на вота на 27 октомври 52% от турските избиратели за дали гласа си за ДПС-Доган. За крилото на Пеевски са гласували едва 10% от етническите турци.

При ромския вот ситуацията е обърната. За „Ново начало“ са гласували 47% от ромите, докато АПС събира 10%.

Разпределението на гласовете по етнос за самите партии също показва подобна картина. Според екзитпола на „Галъп“ 71% от гласувалите за АПС са от турския етнос, 15% са роми, а 14% са българи.

Според същия екзитпол 47% от гласувалите за „Ново начало“ са турци, 28% са българи, а 25% са роми.

Екзитополовете не се базират на реални данни от гласуването, а са социологическо проучване - на база интервюирани избиратели пред секции след гласуване в различни точки на страната.

Данните от вота на българските турци в самата Турция обаче също са показателни - там ДПС на Доган има голямо надмощие над фракцията на Пеевски - близо 65% избраха почетния лидер на ДПС, а около 28% - враждуващия лагер на "новото начало".

  • 16x9 Image

    Николай Лавчиев

    Николай Лавчиев е журналист в Свободна Европа от 2019 година. Учил е социология, журналистика и спортен мениджмънт. Интересува се от международна политика, енергетика и промените в съвременните общества.

Форум

XS
SM
MD
LG