Това е първият в света трамвай, направен от Лего. Изработен е от 1,8 млн. тухлички, дълъг е над 11 метра и тежи 6 тона. Сглобен е за 6800 часа работа от 90 строители. Лего трамваят е изложен в унгарската столица Будапеща. Шарената мотриса отбелязва 137-годишнината от първия трамвай в града.
100-годишната Марина Шиманска е оцеляла по време на Гладомора – масов глад от епохата на Сталин, който убива милиони украинци през 1932-1933 г. Той се случва след като съветските власти конфискуват реколтата на хората, за да ги принудят да се присъединят към колхозите.
Генерал-лейтенант Игор Кирилов и негов помощник бяха взривени на излизане от жилищна сграда в Москва. Те бяха убити от бомба в електрически скутер, паркиран наблизо. Кирилов беше ръководител на руските ядрени, биологични и химически сили за защита.
„Къщата с ягодите“ в София е построена в края на 20-те години на 20 век. Тогава в нея живее банкер със семейството си. През комунизма става посолство, за кратко дори се помещава и милицията. Красивата постройка от години се руши, а решение за спасяването ѝ доскоро нямаше. Сега нещата се променят.
Хасан Рихауи идва в България през 1995 г. Причините за това са по-скоро кономически, но влияние има и диктатурата на бащата на Башар – Хафез ал-Асад. За последно Хасан е видял близките си в Сирия през 2010 – година преди началото на мирните протести срещу режима на Башар ал-Асад, смазани със сила.
Държавата пази политик, санкциониран за корупция, а заплахите срещу него са тайна. Той плаща над 115 хил. лева за наем на пет автомобила, но ползва и държавни. Заобиколен е от плътен кордон от охранители, но информацията коя служба стои зад гърба му е секретна. Кой пази Делян Пеевски?
Сирия беше управлявана от авторитарния режим на семейство Асад 53 години. Сега това управление приключи. В неделя въоръжени групировки поеха контрола над столицата Дамаск, а президентът Башар ал-Асад избяга в Москва. Как се стигна дотук?
Грузия отново се оказа на кръстопът. В страната избухнаха многохилядни национални протести, след като управляващата партия "Грузинска мечта" обяви, че спира преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 г. Какво може да се случи нататък?
Михаил Зигар е от Русия, но не може да се върне там. Ако го направи, ще влезе в затвора. Днес той смята родната си страна за фашистка и казва, че винаги ще носи бремето на нейната война срещу Украйна. Затова пише книги за Русия в опит да преосмисли историята, която я е довела дотук.
Грузинската полиция използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите в столицата Тбилиси. В неделя в Грузия за четвърти ден се проведе многохиляден протест срещу решението на управляващата партия "Грузинска мечта" да спре преговорите за присъединяване на страната към ЕС.
Заредете още
No media source currently available