По-голяма роля в Украйна и повече търговия с ЕС. Защо Си Дзинпин прави първото си европейско посещение от 5 години

Си Дзинпин и Еманюел Макрон по време на посещение на френския президент в Китай през 2019 г.

„Да даде стабилност в развитието на китайско-европейските отношения и да даде нов принос за мира и стабилността в света“.

С този кратък анонс външното министерство на Китай представи предстоящото посещение на лидера на страната Си Дзинпин в Европа в началото на май.

Това е първата визита на Си в Европа в рамките на последните 5 години, в които дойдоха събития като COVID-19, възстановяването на световната икономика след пандемията и военните конфликти, начело с войната, която Русия започна в Украйна.

От гледна точка на Европа посещението на Си идва само месец преди европейските избори, след които се очакват неизбежни промени в стратегическите цели на блока. Именно икономическите отношения между Пекин и страните членки ще са в центъра на разговорите заради сериозното напрежение по отношение на търговията.

В същото време обаче централно място ще има и войната в Украйна и позицията на Китай в нея, пише Радио Свободна Европа/Радио Свобода и се позовава на представители на администрацията на ЕС.

Си ще посети Франция, Сърбия и Унгария, които са пряко свързани и с икономическата, и с военната тема. Според анализатори, цитирани от Ройтерс , немалка част в стратегията на китайския лидер по време на посещението му ще бъде да допринесе за задълбочаването на различията между членките на ЕС.

Вижте също "Почти рухна европейската икономика". Кои са основните пропагандни теми преди евроизборите

Китайската позиция за войната в Украйна

Посещението на Си ще бъде кратка подготовка за международната конференция, която трябва да се проведе в средата на юни в Швейцария, на която ще се обсъдят възможностите за прекратяване на войната в Украйна. Освен Китай на нея ще присъстват представители на ЕС, Г-7 и Индия, а Русия вече отказа участие.

За участието на Пекин настоява и Киев, а надеждата е, че присъствието на ключов партньор на Москва може да даде нов лост за натиск. В същото време китайската дипломация търси начин да получи по-сериозна роля, свързана с войната, без това обаче да наруши силната връзка с Русия.

Очаква се по този въпрос да има повече яснота след срещата на Си с Еманюел Макрон и Урсула фон дер Лайен в Париж в понеделник.

„Условията на Пекин са конференцията да на бъде пълноценно събитие, на което могат да изпратят някаква група, в която не влизат водещи представители на Пекин. Също така Китай иска и „други“ планове за мир, освен тези, за които настоява Володимир Зеленски“, каза пред RFE/RL представител на ЕС, който пожела анонимност. По думите му това е опит на Китай да отъпче пътя на Москва за участие на подобни събития в бъдеще.

Вижте също "Ще ги изтласкаме". Как новите ракети ATACMS могат да неутрализират руското надмощие в Крим

Освен в навечерието на европейските избори посещението на Си идва в момент, в който украинските сили срещат сериозни затруднения в отбраната на фронта, докато продължават да очакват голяма военна помощ от Запада. Още от началото на войната през 2022 г. Китай поддържа позиция на неутралитет, но в същото време засилва политическите и икономическите си връзки с Русия.

През 2023 г. Пекин представи свой план за прекратяването на войната, който обаче беше силно критикуван от Киев и Запада като обслужващ почти изцяло интересите на Москва.

В същото време, макар че няма преки доказателства за това, че Китай предоставя оръжие на Русия, китайски стоки с двойно предназначение намират място в руското военно производство. Преди седмици държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен определи Китай като „най-големият доставчик“ на руската военна индустрия.

По данни на френската преса се очаква Макрон да повдигне въпроса за стоките с двойно предназначение и да втвърди значително езика, който в миналото е бил „възможно най-приятелски“.

В същото време посещението на Си в Будапеща и Белград се очаква да има съвсем различен тон по отношение на войната. Виктор Орбан и Александър Вучич остават сред най-близките до Путин лидери на страни в Европа.

Унгария продължава да всява най-сериозния разрив между страните в ЕС по отношение на политиката както по отношение на Русия и военната помощ за Украйна, така и по отношение на самия Китай.

„Си ще се фокусира върху това, че в Европа има различен прочит на войната в Украйна и икономическите отношения с Китай. Това ще разсея сериозните сигнали, които се очаква да получи в Париж“, казва Янка Ортел, дикретор на програмата на Европейския съвет по външна политика на Азия пред RFE/RL.

Вижте също "Няма европейска сигурност". Как Орбан получи орден като Путин от санкциониран проруски босненски политик

Европейската търговия с Китай

Ако обсъждането на войната в Украйна се очаква да е трудна дипломатическа задача, то далеч по-сложно изглежда изясняването на търговските отношения между Китай и ЕС.

Страните членки и представители на компании от множество сектори от години се оплакват от липсата на равен достъп до китайския пазар, както и от заливането на Европа с производство на фирми, които често са щедро субсидирани от китайското правителство.

В последните месеци една от водещите теми по тази линия е свързана с вноса на китайските електромобили, както и за доставките на материали и технологии, които имат пряка роля в процеса по декарбонизация на европейските икономики.

Вижте също Китай, Русия, Иран, Северна Корея. Укрепва ли нова геополитическа ос

Ройтерс коментира, че по темата за търговските отношения между Пекин и ЕС сериозен проблем представлява различието в позициите на Макрон и германският канцлер Олаф Шолц. Докато френският президент, както и лидерката на ЕК фон дер Лайен настояват за по-твърдо отношение и защита на европейските фирми, Шолц заема по-мека позиция, с която да не бъде застрашен германският износ към Китай.

Както при войната с Украйна, така и по отношение на търговията се очаква посещението на Си в Париж да е с коренно различен тон от това в Будапеща и Белград. От години Китай инвестира сериозно в инфраструктурни проекти в Сърбия. Един от проектите е директна влакова връзка между двете столици.

Заедно с това Си ще бъде в Белград в деня, в който се навършват 20 години от бомбардирането на китайското посолство в града от силите на НАТО. Ройтерс коментира, че това е още една линия, по която китайската дипломация цели да всее разрив със Запада.

Вижте също Как си говориш с Русия, ако не си говорите? Франция избра Китай за посланик