Tраен мир няма как да има, ако той не бъде договорен с Киев, и в тази връзка Париж очаква от Китай да изпрати "много ясни послания" на близкия си партньор Русия. Това каза френският външен министър Стефан Сежурне в понеделник в Пекин, където разговаря с китайския си колега Ван И.
Новината идва на фона на стремежа през последните години Франция и Китай да укрепват отношенията си. По време на срещите си в Париж през февруари Ван И каза на президента Еманюел Макрон, че Пекин оценява "независимата" позиция на страната му. В същото време обаче Париж също така се опитва да окаже натиск върху Пекин заради близките му връзки с Москва, които още повече се задълбочиха след нахлуването в Украйна преди повече от две години.
Въпреки че Китай твърди, че е неутрална страна, призовавайки за спиране на бойните действия в Украйна и уреждане на конфликта с политически цели, той е критикуван за отказа си да осъди Москва за нейната офанзива.
За разлика от Пекин, Париж се превърна в един от най-твърдите поддръжници на Киев, като през февруари Макрон дори не изключи възможността за разполагане на войски в Украйна. В неделя френският министър на отбраната Себастиен Лекорню съобщи, че страната му ще достави стотици използвани бронетранспортьори и нови ракети земя-въздух на Украйна.
"Очакваме от Китай да предаде много ясни послания на Русия, защото очевидно Китай играе ключова роля за независимостта, спазването на международното право, в това число за суверенитета на Украйна", каза Сежурне на съвместна пресконференция с Ван И в понеделник.
Френският външен министър добави и че няма да има траен мир, ако той не бъде договорен с украинците. По думите му няма да има сигурност за европейците, ако няма основаващ се на международното право мир.
"Това за нас е основно предизвикателство и именно по тази причина Франция е решена да поддържа тесен диалог с Китай", добави Сежурне, който е на еднодневно посещение в китайската столица.
От своя страна китайският министър не спомена специално конфликта в Украйна във встъпителната си реч в началото на брифинга.
Визитата на Сежурне е второто посещение на френски външен министър в Китай за по-малко от шест месеца, след като през ноември неговата предшественичка Катрин Колон беше в Китай. Макрон също посети страната миналия април.
Той обаче се сблъска и с обвинения, че се присламчва към Пекин, и предизвика критики, като каза, че Европа не трябва да бъде "последовател" на САЩ в случай на конфликт с Китай за Тайван.
Форум