Не успяват да съставят мнозинства, да провеждат обещани реформи и да обясняват убедително решенията си.
Такова впечатление оставят кметът на София Васил Терзиев и единствената формация, която още го подкрепя - „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ).
Миналата седмица „Спаси София“ оттегли подкрепата си от Терзиев и напусна местната коалиция с ПП-ДБ. С това групата зад кмета в Столичния общински съвет (СОС) се разпадна и в нея останаха само съветниците от ПП-ДБ - 14 от общо 61.
Вижте също Камъни в боклука и схема за милиони. Кой печели от сметта на СофияТова се случи след месеци на конфликт между лидера на „Спаси София“ Борис Бонев и Терзиев. Първият обвинява втория в несвършена работа и неспазени обещания за реформи. Много от тях наистина се бавят, откакто Терзиев стана кмет след изборите през октомври 2023 г.
Проблемите, повдигнати от Бонев, могат да доведат до спад в подкрепата на софиянци за Терзиев и ПП-ДБ при евентуални следващи избори - и местни, и национални.
Но случващото се с т.нар. „демократична общност“ в София повдига и по-големи въпроси. Изглежда, че всеки опит на ПП-ДБ да влезе в управленска конфигурация завършва с провал и негативи за самата коалиция. Доказателство е и общият ѝ кабинет с ГЕРБ през 2023-2024 г., след който ПП-ДБ загуби половината си подкрепа.
Коалицията не успява да задържи стабилно партньорство не само с политически опоненти като ГЕРБ, но и с формации, с които има подобни цели - като „Спаси София“.
Защо се случва това?
Какво стана в София
„Кметът се отмята от дадените предизборни обещания и програмата, която заедно направихме“ - така пред бТВ Бонев обясни решението на „Спаси София“ да спре да подкрепя Терзиев.
Според общинския съветник в София действа „паралелна община“, в която управлява „един кръг от хора на измислени позиции“, приближени до кмета.
Бонев каза още, че „капката, която преля чашата“, е назначението на новата главна архитектка на София Богдана Панайотова.
Преди това тя заемаше поста временно. В началото на месеца спечели конкурс, но имаше критики, че той е бил нагласен.
И „Спаси София“, и ПП критикуваха назначението. Причината са твърдения, че Панайотова е надзиравала и одобрявала съмнителни проекти, включително в периода, когато беше временно на поста. Бонев дори я заподозря в зависимост от лидера на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
Вижте също Пропуски и грешки. Защо Васил Терзиев и Ваня Григорова пак са на втори тур, но този път в съдаМеждувременно още тече дело срещу избора на Терзиев за кмет. През февруари Върховният административен съд (ВАС) върна делото на първа инстанция. Твърди се, че Пеевски има влияние във ВАС, затова според Бонев Панайотова е била „цената на сделка, в която съдът да отсъди в полза на Терзиев“.
Отговорът на Терзиев не беше убедителен.
Кметът отхвърли тези твърдения и каза, че Панайотова е минала тест с детектор на лъжата, затова има доверие, че е била избрана прозрачно.
„Бонев отправи много сериозни обвинения към Терзиев, а отговорът не беше убедителен“, каза пред Свободна Европа политологът от Софийския университет Милен Любенов.
Защо стана така
Проблемите пред ПП-ДБ и „Спаси София“ започнаха още след изборите през 2023 г. Макар че ги спечели с преднина пред ГЕРБ, гласовете не стигнаха за мнозинство.
Така се създаде друго мнозинство - на ГЕРБ, БСП, ИТН, отцепници от групата на „Възраждане“ и Карлос Контрера от ВМРО.
Вижте също Без конкурс. Как ГЕРБ, БСП и ИТН взеха контрола над повече от 3 млрд. лв.От ПП-ДБ-СС го нарекоха „икономическо мнозинство“. То продължи спорни практики от дългогодишното управление на ГЕРБ и кметицата Йорданка Фандъкова. Кметът и партиите зад него не показват умение да се противопоставят ефективно на това.
Причините могат да се търсят на две места:
- вътре в ПП-ДБ и в капацитета на формацията да управлява;
- извън ПП-ДБ, в политическия контекст и в завареното състояние на институциите.
Според Любенов и двата фактора играят роля.
„В една ситуация на много завладени институции е трудно да се работи, съпротивата е голяма“, каза той. Но добави, че „се вижда, че липсва и капацитет“.
„Терзиев вече от две години е на поста и се справя доста неубедително - не изгради политически облик, отсъства от публичното и медийното пространство, не обяснява убедително решенията, които се взимат в общината“, каза политологът.
Например, направи впечатление, че преди месец Терзиев казваше, че „няма механизми“ да се спре строежът на 215-метров небостъргач на бул. „Черни връх“, подготвян от времето на ГЕРБ. Но след критиките от „Спаси София“ Панайотова спря проекта.
Вижте също След критики на "Спаси София" строежът на небостъргач на бул. "Черни връх" беше спрян. Какво знаемЗащо ПП-ДБ все има проблеми, когато управлява
Опитът от София не е първи пример за неуспех на ПП-ДБ да поддържа мнозинство и да води управление. От 2020 г. насам ПП и ДБ два пъти бяха част от правителство.
Първият кабинет на ПП, ДБ, ИТН и БСП с премиер Кирил Петков (2021-2022) се разпадна заради оттеглянето на ИТН. По думите на Любенов там не може да се търси вина у ПП и ДБ.
Но вторият кабинет (2023-2024) беше в коалиция с ГЕРБ. Двете формации имаха 133 депутати - тоест мнозинство. Управлението обаче привлече за "конституционно мнозинство" и още цялото тогава ДПС начело с Пеевски. Така ПП-ДБ участва в легитимирането на Пеевски като важен фактор.
Тогава ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС приеха дългоочаквани промени в Конституцията, включително в частта за съдебната власт. Именно с тях ПП-ДБ обясни компромиса с Пеевски. Но Конституционният съд (КС) отмени повечето промени и обезсмисли това усилие.
Кабинетът на ПП-ДБ и ГЕРБ трябваше да мине през ротация на премиерите, но тя се провали. Резултатът - нови служебни правителства, за които имаше съмнения, че са зависими от Пеевски, а след това кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН, който вече зависи от подкрепата на Пеевски, за да оцелее.
Вижте също "Моята подкрепа е дошла вече". Влиза ли Пеевски в управляващото мнозинствоСглобката с ГЕРБ беше най-голямата грешка на ПП-ДБ.
„Сглобката с ГЕРБ беше най-голямата грешка на ПП-ДБ. Ако не беше тя, вероятно изборите в София - с по-убедителен кандидат за кмет, щяха да бъдат спечелени така, че тези формации да имат мнозинство в общинския съвет“, каза Любенов.
Според него ПП-ДБ има и много вътрешни проблеми, свързани с кадровите политики.
„Не залагат на конкурентен, меритократичен принцип - да издигат хора и кандидати, които могат да подобряват облика на формацията“, каза още политологът.
„Проблемът е много по-дълбок и е въпрос на политически натюрел в тези формации. Те се капсулират около приятелски кръгове, което не им дава възможност да повишават резултатите си“, каза Любенов.
Какъв е ефектът
Управлението на София ще става все по-трудно.
Кметът вече има много по-ниска подкрепа в общинския съвет, а Бонев дава индикации, че отсега започва собствена кампания за следващите избори. От това печелят ГЕРБ и т.нар. „икономическо мнозинство“ в местния парламент.
„Перспективите за ПП-ДБ са лоши“, каза Любенов. „Твърде вероятно е, както се случи на национално ниво, след две години ГЕРБ да се върне на бял кон и в Столичната община.“
Вижте също "Пълно съдействие". Как един кмет манипулира хората, за да заобиколи Европейския съд по правата на човека