Оксана Мартиненко, която се грижи за десетки деца, но не може да прегърне своите

Оксана Мартиненко храни едно от 21 бебета на сурогатни майки в импровизираната клиника в подземие в Киев

3 седмици война в Украйна. Убитите вече са хиляди, а бежанците милиони. Освен гледките на разрушенията и смъртта, едни от най-тежките моменти за украинците се оказаха разделянето на семействата от цялата страна. В повечето случаи мъжете се разделят със съпругите и децата си, но понякога децата остават сами. Сами остават и новородени.

Такъв е случаят в една импровизирана клиника, която се намира в мазе в подложената на атаки столица Киев. В нея се намират 21 бебета, родени от сурогатни майки. Заради военните действия обаче родителите им не могат да стигнат до тях. Но те не са сами в подземието.

Украинската сестра Оксана Мартиненко и колегите ѝ се грижат за тези 21 бебета, които попадат под грижите им, след като са събрани от множество болници в обстрелвания Киев. На медиците често се налага с една ръка да хранят едно бебе, а с друга да приспиват второ.

Вината за случилото се е не е тяхна

„Вината за случилото се е не е тяхна. Не са виновни те, че родителите им не могат да дойдат, за да ги приберат. Затова оставаме тук, борим се и им помагаме с каквото можем“, разказва Оксана пред Ройтерс.

Вижте също Как Мариана от Мариупол стана жертва не само на руските бомби, но и на руските лъжи

След като са нахранени бебетата се поставят в малки пластмасови легла, подредени в линия. Понякога спят и в колички. Край тях се трупат камарите с шишетата за хранене, които трябва да бъдат стерилизирани преди отново да се използват. Оксана казва, че само две двойки – една от Аржентина и една от Германия са успели да стигнато до Киев, където да се съберат със сурогатните си бебета. Сега и те попадат в клопката на войната и остава неясно кога и дали ще успеят да ги отведат в домовете си.

В момента нямаме време за почивка. Опитваме се да се справяме с кратки дремки и да се сменяме. Тежко е, тежко е

„В момента нямаме време за почивка. Опитваме се да се справяме с кратки дремки и да се сменяме. Тежко е, тежко е“, казва една от колегите на Оксана.

Вижте също "Да не живеят само с войната". Христя Венгринюк, която връща приказките на украинските деца

Самата сестра също една от жертвите на войната, на които се налага да се раздели със собствените си деца. Те се намират в района на североизточния град Суми, в който се водят част от военните действия. За Оксана и децата ѝ е твърде опасно да се опитат да се съберат, затова те в момента живеят с баба си.

„Не мога да се прибера вкъщи от 24 февруари“, разказва сестрата докато сменя пелени. „Те [руснаците] започнаха да обстрелват и нашия град в последните дни“.

Оксана успява да се свърже със семейството си рядко. Чуват се основно, за да може майката да разбере дали децата ѝ са в безопасност и дали са успели да поспят през нощта.

Вижте също Лекарят Кирил Венцковский, който не спира работа дори когато родилният дом се премести в мазето

През последните години Украйна е една от страните, които са се превърнали в международен център за сурогатно майчинство, припомнят от Ройтерс. Според различни оценки на година това включва хиляди деца, а много от тях се оказват с родители чужденци. Правозащитни групи и някои бивши сурогатни майки подлагат на критики практиката заради физическите и психологическите последствия за жените. За някои двойки това е една от малкото възможности да имат дете.

В малката, импровизирана клиника в Киев очакват нещата да стават все по-тежки. Заради по-честите бомбардировки клиниката постоянно е оглушавана от звука на експлозии.

„Наистина е ужасяващо“, казват медиците.

Те обаче не планират да бягат или да спрат да се грижат за децата. Оксана пък продължава да чака и да се надява руските бомби да не засегнат собствените ѝ деца, докато тя се грижи за десетките чужди в малкото подземие в Киев.

„Всеки ден чакаме новини. Но не можем да изоставим тези бебета“, казва тя.

Вижте също Олександър Камишин, заради когото влаковете в Украйна продължават да се движат