През 2020 г. най-много читатели е имала една история, която истински се разви чак през декември. Става дума за съдбата на бТВ. Този текст беше написан преди да знаем дали телевизияята ще има нов собственик и какви решения ще вземе той. Просто видяхме едни числа за това кои телевизии са най-гледани, сравнихме ги с други, и решихме, че зад това сравнение се крие нещо.
Вижте също Примката около бТВ се затяга. Как данните за рейтинга изведнъж извадиха Нова на първо мястоБеше едва януари, а годината вече обещаваше да е бурна. Буквално за дни беше сринат един многомилионен бизнес - този на Васил Божков. Той беше смятан за недосегаем, определян като олигарх или направо като гангстер, подпомаган от всяко правителство в последните 30 години. Как беше оцелял толкова време е описано тук:
Вижте също Краят на империята. Кой е Васил Божков и как оцеля толкова времеПървото, което Божков загуби, беше хазартният бизнес, от който получаваше стотици милиони годишно. Ето как стана това.
Вижте също Кой превърна лотарийния бизнес на Васил Божков във "фрапантен"В индустрията на рисковите инвестиции има понятие unfair advantage. Това е уникално качество или характеристика, което конкурентите нямат. Точно с такова предимство преди 7 години беше стартирал търговският проект Lafka - с парите на КТБ и с влиянието на депутата от ДПС Делян Пеевски.
Lafka задълбочаваше кризата на медийния пазар, защото продаваше едни издания за сметка на други. Имаше оборот от над един милиард лева.
Но в началото на годината Lafka изчезна от хоризонта.
Вижте също От щурм на пазара до фалит за три дни. Чия беше Lafka?Какво да правим с децата в риск? Този въпрос беше сред водещите в началото на годината. Темата стана жертва на конспиративни теории за "отнемане на деца", докато държавата се опитваше да им осигури защита. Тук е разказано за едно от тези деца. То ежедневно се е борило за живота си, а сега се бори за психичното си здраве.
Вижте също "Бях на 6. Исках да набера глухарчета". Има ли лек за децата, преживели насилиеПрез пролетта беше обявена пандемия от новия коронавирус и медиите по цял свят бяха потопени в указания да си мият редовно ръцете, да носят маски и да спазват дистанция. Хората в Перник не можаха да последват всички съвети, защото останаха без вода. А когато я имаха, тя не беше топла. Да, това стана точно в началото на епидемията от COVID-19.
Вижте също Наводнението в Перник е било само въпрос на време. И всички са знаели товаПървата вълна на пандемията не се усети много в България. Това, което се усети, бяха реакциите на властите на заплахата от COVID-19. Една от тях привлече по-силно вниманието ви - историята на лекари, които предупреждаваха, че в болниците липсва адекватна организация в отговор на новия коронавирус. Вместо здравните власти да ги чуят, прокуратурата започна да ги разследва за всяване на паника.
Вижте също "Искаме само да помагаме на болните". Как двама лекари се оказаха разследвани за всяване на паникаИмаше и друго - покрай затварянето се появиха нови заповеди, наредби и закони. Част от тях звучаха обяснимо, но други породиха опасения за отнемане на човешки права. Един от тези нормативни актове даде на МВР безсрочно право за достъп до трафичните данни, което месеци по-късно беше обявено за противоконституционно.
Това е една от най-четените статии през годината.
Вижте също Как извънредното положение даде на МВР безсрочно право за достъп до трафичните данниЕдин колега събираше примери за това колко нелепо може да изглежда човек, ако реши да се прави на нещо, което не е. Сигурно и той като вас е прочел тази история, в която депутатите решиха да постъпят благородно, като си дарят заплатите за борбата с COVID-19. Но в действителност продължиха да ги получават, принуждавайки други да се откажат от прихода си. Заплетено ли е? Ето тук е обяснено нагледно.
Вижте също Как депутатите продължиха да получават пари, но принудиха други да се откажат от заплатите сиПрез пролетта главният изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев и целият директорски борд бяха внезапно освободени по решение на премиера Бойко Борисов. Покрай тези уволнения ни заинтригува въпросът как този директор е стигнал до най-скъпоплатения пост в държавата.
Вижте също Той беше най-скъпоплатеният държавен служител. Пътят на Стоян Мавродиев до ББРПрез юли лидерът на "Да, България" Христо Иванов реши нагледно да демонстрира, че ДПС притежава скрита власт над държавните институции. Той засне опита си да стигне с лодка до държавен плаж, откъдето гардове на Националната служба за охрана (НСО) го избутаха обратно в морето. Причината: те охраняват резиденция на ДПС, разположена наблизо. Сблъсъкът стана една от причините хората да излязат на улиците с искане за оставка на правителството и главния прокурор.
Вижте също Доган и НСО. Как политически лидер беше избутан в морето, за да не доближи имот на ДПСПомните ли кой говореше за "гнили ябълки" и какво имаше предвид? Авторът на този израз беше посланик на Франция в България и през 2016 г. беше казал, че има "гнили ябълки в съдебната система".
Спомнихме си тези думи през юли 2020 г. Тогава една важна прокурорска проверка навлезе в същинската си част. Наскоро бяха излезли аудио записи, в които глас, подобен на този на Бойко Борисов, изрича злепоставящи премиера думи, а се появиха и снимки от спалнята му. На кого обаче беше поверена проверката по случая?
Вижте също "Първо, не е ябълка и второ, не е гнила." Кой проверява записван ли е тайно Бойко Борисов"Взеха му бизнеса". Колко пъти сте чували това изречение? Историята, която беше сред най-четените през 2020 г., дава един пример за това как би могъл някой "да ти вземе бизнеса". Разследването се прочу под името "Осемте джуджета".
Вижте също "Малко е скъпчия". Колко далече може да стигне "помощта" за един закъсал бизнесЕдин хотел до Созопол се строи пред очите на всички, а властите го наричат подпорна стена. Кадри от дрон показват груб строеж на жилищни помещения, а в отговор се чува: това не е хотел. След много шум строителят си призна какво строи. Цялата история се оказа подготвяна 15 години.
Вижте също "Потъването на Созопол". История на 15 години, започната от БСП и завършена от ГЕРБВ съседство е още по-интересно - вече не става дума за хотел на 10 метра от морето, а за цял квартал. Този път разказваме за предстоящи строежи в Синеморец.
Вижте също Квартал вместо "Поляните". Колко още ще се строи в СинеморецИ докато хората протестират срещу тези планове за строежи, се оказва, че е подготвено нещо още по-амбициозно, този път в местността Аркутино. Там е планиран цял град, разположен на терен от над 311 декара. Част от сградите ще бъдат високи 15 метра - два пъти повече от регламентираното по закон.
Вижте също Град Аркутино на хоризонта. Как гора и дюни станаха урбанизирана територияКъде са прокурорските разследвания? До този въпрос се сведе изслушване в Европейския парламент с участието на представители на българските власти. Това стана в края на август. Срещата беше закрита, но информацията все пак си проправи път до медиите.
Вижте също Това го няма "никъде на този континент". От какво в България се интересуват евродепутатитеХомофобията не е просто отричане на еднополовата любов, щом може да стигне до заплахи за убийство, както стана в Пловдив. Евродепутатите отбелязаха, че българските власти подценяват тези нагласи сред населението.
Вижте също "Ще увиснеш на въжето". Хомофобските атаки в Пловдив стигнаха до заплаха за убийствоИ отново за "отнемането на бизнес". Този път той е за производство и преработка на акумулатори, извършвано от групата "Монбат". Тя принадлежи на братята Атанас и Пламен Бобокови. Един от тях твърди, че "Шиши" ги е "поръчал". С името Шиши премиерът беше означил депутата от ДПС Делян Пеевски. А "поръчал" сигурно и без това знаете какво значи.
Вижте също "Наричаният нежно от премиера "Шиши" ни е поръчал". Пламен Бобоков пред Свободна Европа"ЦУМ-гейт" приключи след 3 години чакане нещо да се случи. Не се случи. Историята за това дали наистина главен прокурор е притискал издател на вестник остана неразплетена, защото проверката не установи нищо нередно. Мотивите за това решение обаче останаха тайна чак до края на 2020 г.
Вижте също "Замитане под килима". Как Инспекторатът към ВСС злоупотреби с право, за да скрие "ЦУМ-гейт"ВМРО е по-малкият партньор в управлението на ГЕРБ и "Обединени патриоти", но има сериозно присъствие в обществената телевизия. Не става дума за интервюта с представители на партията, а за едно невидимо присъствие и невидимо влияние над аудиторията.
Вижте също Когато числата "миришат". Как партийно оцветена агенция праща нещо, а БНТ го показваГодината започна и завърши с една основна тема - какво става в някои от българските тецове? Ето един пример за горене на отпадъци в централа на Ковачки.
Вижте също Кой и как разреши на централа на Ковачки да изгори хиляди тонове боклукСъвсем скоро България ще трябва да преобърне представата си за енергетика, за да съкрати емисиите на парникови газове. Засега властите не дават знак, че се подготвят за това.
Вижте също Ток в пустинята. Къде ще се озове България, ако си остане със старата енергетикаПрез септември учениците се завърнаха за първи път в клас от началото на пандемията от COVID-19. Сред тях има една група деца, за които родният български е като втори език. Как се борят родителите с това?
Вижте също "Ас tе о6и4ам". Какво става с децата, когато родителите се връщат от чужбина