Десетки хиляди етнически арменци продължават да задръстват пътищата, водещи към Армения от Нагорни Карабах. В същото време взрив в бензиностанция до магистралата Степанакерт - Аскеран, по която се придвижват бежанците, доведе до смъртта на над 20 души, а стотици бяха ранени. Причината за взрива все още не е известна.
До бежанската вълна се стигна след като миналата седмица Азербайджан приключи краткотрайната си офанзива и обяви, че е поел контрол над сепаратисткия анклав Нагорни Карабах, който е населен с етнически арменци.
"В медицинските центрове са хоспитализирани 290 пострадали с изгаряния с различна тежест. Седем души са починали в болницата. Телата на тринадесет не са идентифицирани. Десетки хора се намират в изключително тежко състояние", съобщиха от здравното министерство на Нагорни Карабах.
За изчезнали се смятат много хора, "които са били обгорени и за които няма данни".
Омбудсманът по правата на човека в региона Гегам Степанян каза, че най-малко 200 души, които са се редили на опашка за гориво за пътуването си до Армения, са пострадали и че повечето са в тежко или тежко състояние. Броят на загиналите още е е известен.
Повечето от ранените е трябвало да бъдат транспортирани със самолет до други места, където здравните заведения могат да се справят с големия брой пострадали.
Правителството на Армения съобщи, че към сутринта на 26 септември над 13 500 души, бягащи от Нагорни Карабах, са пристигнали в Армения, дни след като Азербайджан пое пълен контрол над планинския регион.
По улиците на Ереван се увеличават размириците. Десетки демонстранти бяха задържани, след като блокираха улици в знак на протест срещу политиката на министър-председателя Никол Пашинян.
Междувременно висши служители от администрацията на САЩ пристигнаха в Ереван. Сред групата са ръководителят на Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID) Саманта Пауър и официалният представител на Държавния департамент за региона Юри Ким.
Пауър предаде на премиера Пашинян писмо от президента Джо Байдън, в което се изразява подкрепата на американския народ за Армения.
Според арменското правителство Пашинян е казал на Пауър по време на срещата им: "Вие сте наясно, че за съжаление процесът на етническо прочистване на арменците в Нагорни Карабах продължава. Това се случва в момента и е много трагичен факт."
Първите бежанци от региона започнаха да пристигат в Армения на 24 септември. Лидерите на Нагорни Карабах заявиха, че почти всички от приблизително 120 000 етнически арменци вероятно ще напуснат възможно най-скоро, тъй като не искат да живеят под контрола на Азербайджан. В същото време Баку обеща да защитава правата на цивилното население там.