Откакто Александър Вучич е президент на Сърбия ,не е имало по-голямо предизвикателство пред властта му. Става въпрос за протестите в страната, които продължават вече три месеца.
Те започнаха с искания на студенти за поемане на отговорност, след като 15 души загинаха при срутването на бетонен навес в Нови Сад. Но се превърнаха в много повече.
Сега протестиращите се противопоставят на влошаващото се върховенство на закона и системната корупция при управлението на Вучич. През последните три месеца това изкара десетки хиляди хора по улиците на Сърбия в над 200 града.
„Това е не само най-сериозната политическа криза на правителството, но и дълбока социална криза. Студентите не търсят смяна на правителството, а корекция на системата“, казва политическият анализатор Бошко Якшич пред балканската служба на Радио Свободна Европа.
Едномесечна стачка
През последите седмици протестите в Сърбия се множат. Те се превръщат в събирателна точка за различни социални групи, всяка от които има свои собствени искания.
Университетските преподаватели подкрепят студентите, но също така изразяват загриженост относно намаляването на академичната свобода. Земеделските стопани бранят студентите с тракторите си, но също така настояват и за подобряване на условията в селското стопанство и увеличаване на субсидиите.
Отделни протести проведоха и работещите в обществения транспорт, пенсионерите, служителите в образованието и др.
Част от съдебната система, която често е критикувана за липса на независимост, също се присъедини към протеста. Седемнадесет съдии от Висшия съд в Белград публично подкрепиха исканията на студентите в безпрецедентно отворено писмо. Съдиите от градовете Ниш и Крагуевац също изразиха своята подкрепа.
Адвокатите от Сръбската адвокатска колегия обявиха едномесечна стачка, което драстично ще забави съдебните процедури.
Обикновено съдиите „никога не биха се осмелили да надигнат глава по такъв публичен начин“, но сега страхът е изчезнал, казва Едуард П. Джоузеф, преподавател в балтиморския университет „Джон Хопкинс“ пред Си Ен Ен.
Макар че някои жители изразяват недоволство от това, че протестиращите затрудняват движението, 61% от сърбите подкрепят блокадите и протестите, според проучване, проведено от базирания в Белград Център за изследвания, прозрачност и отчетност.
Уморени от корупция
Демонстрациите показаха сериозна слабост в управлението на Вучич.
Въпреки че президентският пост е до голяма степен церемониален, Вучич натрупа значителна власт като лидер на управляващата консервативно-националистическа Сръбска прогресивна партия (СПС). Макар че се оттегли от тази позиция през 2023 г., той все още е смятан за основния фактор, от когото зависят решенията в страната.
Сега наблюдатели на сръбската политика казват, че администрацията на Вучич е била загрижена най-вече за укрепване на връзките си с местни и чуждестранни инвеститори и така е подценила вероятността от недоволство от страна на работещите, на които им е омръзнало от корупция.
„Изглежда, че Вучич непрекъснато прави отстъпки в сфери, в които само преди дни е казал, че няма да отстъпи. Неговата аура на непогрешим лидер и върховен авторитет започва да ерозира“, казва Никола Буразер от Центъра за съвременна политика в Белград.
Така например Вучич първоначално отхвърли искането на студентите за предоставяне на документацията относно реконструкцията на железопътната гара в Нови Сад. По-късно обаче той разпореди на правителството и прокуратурата да публикуват документите.
От съществено значение е и това, че има признаци, че Вучич започва да губи подкрепата си в един от основните си бастиони - медиите.
През последните три месеца държавната обществена телевизия Радио и телевизия на Сърбия (РТС) често игнорираше протестите.
Това се промени миналия уикенд, когато РТС - която също беше обект на недоволство от страна на протестиращите - започна водещата си новинарска програма с демонстрациите в Нови Сад. Телевизията излъчи кадри от дрон, на които се виждаше как десетки хиляди протестиращи блокират три моста над река Дунав и спират движението в града.
Според Буразер тази промяна е знак, че държавната телевизия е „реагирала на натиска на студентите и на широката общественост и може би е резултат от променящата се атмосфера в обществото“.
Министърът на Милошевич
Медиите винаги са били в основата на властта на Вучич. През 1998 г. той е назначен за министър на информацията от бившия сръбски лидер Слободан Милошевич. Той е смятан за основен подбудител на югославските войни от 90-те, които отнемат живота на над 130 000 души. Милошевич умира през 2006 г., докато срещу него в Хага се води съдебен процес за военни престъпления.
По време на работата си като министър на информацията - период, който включва войната в Косово и намесата на НАТО в конфликта, Вучич въвежда строги наказания за медиите, които не спазват правилата. Освен това той забранява издаването на няколко всекидневника.
Откакто Вучич е президент, международните медийни наблюдатели предупреждават за все по-рестриктивната медийна среда в страната. Правителството контролира всички частни телевизионни мрежи с национален обхват в Сърбия, включително канали като TV Pink и TV Happy, които съчетават риалити предавания и проправителствени новини.
Въпреки че протестите са огромно предизвикателство, Вучич не показва признаци на отстъпление. Заедно със своите съюзници президентът все още има внушително мнозинство в парламента. И макар че конституционните му правомощия са ограничени, реалната власт е изцяло в ръцете му, тъй като той има значително влияние върху повечето държавни институции.
След като сръбският премиер и лидер на СПС Милош Вучевич подаде оставка на 28 януари, Вучич съобщи, че няма да приеме искането на опозицията за преходно правителство. В телевизионна реч на 29 януари той добави, че СПС има 10 дни, за да реши дали да свика предсрочни парламентарни избори или да се опита да състави правителство на мнозинството.
Вучич остава уверен, че подобно на предишните избори ще успее да осигури победа на партията си, и обяви създаването на ново Движение за народ и държава. По думите му то ще „събере хората“ около определени идеи, без обаче да дава конкретни подробности.
Форум