Симпатизанти на проруската националистическа партия "Възраждане" събориха част от оградата на Паметника на съветската армия в София в четвъртък.
Монументът беше едно от местата, на които те се спряха по време на протестно шествие, което блокира центъра на София.
Преди седмица областната управителка на София Вяра Тодева разпореди паметникът да се огради със скеле, след като по-рано Столичният общински съвет реши той да бъде преместен.
Протестът започна по обяд пред сградата на бившия партиен дом на БКП, където се помещава Народното събрание. Събралите се искаха оставка на правителството, като според тях кабинетът на Николай Денков е предал националните интереси на България.
"Правителството не работи в полза на българския народ. Тук съм за бъдещето на моите деца и на моите внуци", каза участник пред БНТ.
Събралите се след това тръгнаха към Министерството на отбраната. Те хвърляха яйца по сградата и поискаха оставката на министъра Тодор Тагарев.
След това отидоха до Министерството на правосъдието. Там председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов поиска оставката и на министъра Атанас Славов.
Шествието продължи до Паметника на Съветската армия, където протестиращи събориха част от оградата и полицията се намеси.
Имаше кратък сблъсък, а един от пробилите полицейския кордон се качи на върха на скелето, което е около паметника.
Преди седмица областната управителка на София Вяра Тодева разпореди паметникът да се огради със скеле. Дни преди това около монумента беше поставена метална ограда с цел безопасност.
Следва преместване на паметника съгласно гласуваното през март от Столичния общински съвет решение.
"Възраждане" е сред най-ревностните защитници на паметника. Той е построен с пропагандна цел десет години след нахлуването на Червената армия в България в края на Втората световна война. Тогава СССР обявява война на България, а малко след това в страната се извършва деветосептемврийският преврат.
След 10 ноември 1989 г. множество граждани и политици искат премахването на паметника. В началото на 90-те години Столичният общински съвет взима решение за преместването на монумента, но през следващите десетилетия то така и не е изпълнено.
Шествието на "Възраждане" в четвъртък приключи пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Част от симпатизантите на партията се качиха в автобуси, с които ще се приберат по родните си места, съобщи БТА.
Четвъртък беше четвъртият пореден ден на протести в София. Те бяха организирани от различни групи - преди това отземеделци и миньори, всичките с искания към правителството на Николай Денков.