Връзки за достъпност

Извънредни новини

Зимата свърши, войната продължава. Как действат Русия и Украйна на фронта


Украински военен е заснет пред разрушена от руските военни жилищна сграда в град Покровск.
Украински военен е заснет пред разрушена от руските военни жилищна сграда в град Покровск.

С края на зимата Русия и Украйна се активизират на бойното поле. Това се случва въпреки опита на Доналд Тръмп да постигне примирие между двете страни. Руската армия увеличи значително ударите си на украинска територия, а Украйна отвърна с нов пробив в Русия. Какво става на фронта?

През зимата украинските сили се опитаха да поемат инициативата на бойното поле на няколко места и същевременно да избегнат разгром, докато се изтегляха от руската Курска област, където нахлуха през лятото на 2024 г.

По 1100-километровата фронтова линия в Украйна руските войски намалиха продължителното придвижване напред. Вместо това те използваха времето на затишие, за да попълнят войската и запасите от оръжие в очакване на по-добро време.

Те разбиха украинските линии за снабдяване в Курск, за да изтласкат украинските войски обратно през границата. С това на практика сложиха край на едно неудобно за Русия нахлуване, което Кремъл искаше да заличи.

Според високопоставен украински военен сега Русия е започнала нова пролетна офанзива в североизточните части на Украйна.

Киев отвърна на удара и според наличната информация украинските военни отново се пресекли границата с Русия. Този пробивът е в Белгородска област, а вероятната цел е да изпревари пролетната офанзива и да държи руските войски в неуравновесено положение.

Изгубени сте в мъглата на войната? Ето какво трябва да знаете за състоянието на нещата на терен в условията на четвъртата пролет от началото на инвазията на Русия.

Руските атаки се засилват през април

За външни експерти фактът, че руските части се подготвят за нов натиск, не е изненада, особено след сравнително спокойната зима.

„Това наистина е изтощение както по отношение на личния състав, така и на бронираната техника, и като цяло е много трудно да се настъпва в продължение на няколко месеца, но Русия напредва вече повече от година“, казва пред Current Time Михайло Самус, който ръководи изследователската мрежа New Geopolitics в Киев.

На 9 април, дни след като Володимир Зеленски предупреди, че руските сили се събират за ново настъпление към Сумска и Харковска област, главнокомандващият на армията на Украйна генерал Олександър Сирски потвърди думите на президента.

„Мога да кажа, че президентът е абсолютно прав и тази офанзива на практика вече е започнала“, каза Сирски и добави, че руските атаки са се удвоили във всички основни направления.

Карта на Украйна. В светло оранжево са украинските територии, които Русия окупира преди 2022 г. В тъмно оранжево са територии, окупирани от Русия след 2022 г. В зелено са териториите, които Украйна си върна, след като бяха временно окупирани от Русия
Карта на Украйна. В светло оранжево са украинските територии, които Русия окупира преди 2022 г. В тъмно оранжево са територии, окупирани от Русия след 2022 г. В зелено са териториите, които Украйна си върна, след като бяха временно окупирани от Русия

Нито обхватът, нито мащабът на руския натиск са ясни. Сумска област граничи с Курск, така че според експертите би било логично руските части да настъпят през границата, докато украинските войски не могат да подготвят подходящи отбранителни линии.

През 2022 г. контраофанзивата на Украйна в Харковска област се превърна във връхна точка на военните постижения за Киев. В източните участъци на областта обаче Русия в продължение на месеци отсича украинските линии, които минават от север на юг по река Оскол и заплашват град Купянск.

Вторият по големина град в Украйна, Харков, е непризнат приоритет за руските командири и руските сили тероризират града с ракети и безпилотни самолети.

На юг руските войски в продължение на няколко месеца навлизат в южните покрайнини на Покровск, важен транзитен център за украинската отбрана в региона на Донбас, и вероятно се опитват да обкръжат града.

По време на руското зимно затишие украинските части успяха да отблъснат част от руските линии край Покровск. В коментар за Украинската служба на RFE/RL на 27 февруари Виктор Трехубов, говорител на регионалното командване в Хортица, казва, че усилията на Русия да обкръжи Покровск са се провалили.

Най-големият проблем на Украйна е поддържането на числеността на войските на фронтовата линия. Според оценки на западни официални лица двете страни имат общо над 1 млн. убити и ранени.

Въпреки това западни военни представители смятат, че бойната способност на Украйна все още не е изчерпана.

„Не мисля, че загубата на Украйна е неизбежна“, заяви миналата седмица на изслушване в Конгреса на САЩ генералът от американската армия Крис Каволи, който ръководи европейското командване на САЩ. „Те са в много по-добра позиция, отколкото бяха.“

Нахлуването в Русия - част II

Нахлуването в Курск през август миналата година беше най-голямото нахлуване на чужди войски на руска територия след Втората световна война. С издаването на заповедта украинските командири се надяваха да постигнат няколко цели.

Те искаха да покажат, че още са способни на креативни тактики на бойното поле; могат да привлекат руските войски от други части на фронтовата линия, като облекчат натиска върху изтощената украинска отбрана; и могат да спечелят териториален коз за бъдещи преговори с Русия.

Първата цел беше повече или по-малко постигната, отражение на въображението, което според експертите украинските власти са проявили по време на целия конфликт. Втората цел не се увенча с успех, за което на Русия помогнаха и войниците от Северна Корея.

Като се има предвид, че Русия почти е изтласкала украинските войски от Курск, третата цел също не е изпълнена.

Въпреки това в края на миналия месец украинските командири наредиха ново трансгранично нахлуване, този път в Белгород. Целта, казва украинският военен експерт Олександър Мусиенко, е да се предотвратят предстоящите руски планове за настъпление и да се подобри защитата на Сумска област.

Карта на Курска и Белгородска област. В червено и жълто са украинските войници на територията на Русия.
Карта на Курска и Белгородска област. В червено и жълто са украинските войници на територията на Русия.

„Ето защо говорим за активна отбрана - да спрем врага от бързо навлизане на украинска територия“, каза той.

Настъплението на Русия към Харков и Суми може да е отражение на указанията, които президентът Владимир Путин даде на своя главнокомандващ генерал Валерий Герасимов миналия месец, когато Путин посети Курската област.

„Разбира се, бих помолил в бъдеще да помислите за създаване на зона за сигурност по границата“, каза Путин.

Вместо примирие, "бомбардират като луди"

Миналия месец Кремъл и Белият дом обявиха планове за прекратяването на огъня - ограничено спиране на атаките, насочени срещу енергийната инфраструктура - като електроцентрали, далекопроводи, подстанции и други подобни структури. Киев одобри ограниченото прекратяване на огъня, при условие че Москва се придържа към него.

По-късно беше постигнато предварително споразумение за ограничаване на бойните действия в Черноморския регион като част от опита за възобновяване на мащабни доставки на украински руски селскостопански стоки. Кремъл обаче настоява за няколко условия, които според външни експерти изглеждат трудни за изпълнение, ако не и невъзможни.

Сега, близо месец по-късно, прекратяване на огъня няма. На 4 април руска балистична ракета, въоръжена с касетъчен боеприпас, удари град Кривой Рог. При атаката загинаха общо 20 души, сред които и девет деца. Тя порази детска площадка.

През последните дни президентът на САЩ Доналд Тръмп, който твърди, че решаването на конфликта е негова основна цел, изрази недоволство от продължаващите бомбардировки на Русия срещу украински цели, включително от нападението в Кривой Рог.

„Не съм доволен от това, което се случва с бомбардировките, защото в момента те бомбардират като луди“, каза Тръмп пред репортери на 7 април. „Те бомбардират... не знам какво се случва там.“

Форум

XS
SM
MD
LG