Гол мъж пребива метеоролози на връх Мургаш посред нощ. Според пострадалите и задържалите го полицаи мъжът се държи неадекватно. По-късно се разбира, че страда от параноидна шизофрения и два дни по-рано е обявен за издирване. Неизвестно е къде са колата, документите, парите, телефонът и дрехите му.
Прокуратурата определя случая като "достоен за роман на Стивън Кинг" и иска най-тежката мярка - "задържане под стража". Предвид физическото и психическото състояние на обвиняемия две съдебни инстанции променят мярката му в "домашен арест". Трябва да я изтърпи в психиатрична болница, където да му бъде направена и т.н. съдебнопсихиатрична и психологична експертиза.
Тя се изготвя от специалисти и трябва да установи дали към момента на побоя обвиняемият е бил в състояние на невменяемост. Ако да, то той би бил наказателно неотговорен и делото срещу него трябва да бъде прекратено.
Месец след нападението такава експертиза не е направена. Родителите и адвоката на нападателя обвиняват наблюдаващата прокурорка по делото, че умишлено бави процеса.
Това е накратко историята, която провокира протести и повдигна много въпроси. Два от тях са дали освен нападател, Стоян Стоянов не е и жертва и как правосъдието третира уязвими хора като него.
По непотвърдена официално информация на Свободна Европа на 11 април прокурорката по делото е сменена и е назначена експертизата, която да определи вменяем ли е бил Стоянов по време на нападението.
Предисторията
31-годишният Стоян Стоянов е диагностициран с параноидна шизофрения. От 2016 г. постъпва за лечение в болница три пъти за овладяване на т.нар. кризи. През цялото време взема лекарства и води пълноценен живот.
Завършва висшето си образование си във Великобритания и работи като финансов анализатор в Западна Европа, последно - в голяма компания в Люксембург.
В началото на годината сам търси помощ, след като състоянието му се влошава. Престоява месец в психиатрична клиника в Люксембург, изписан е здрав с препоръки да почива активно.
Прибира се в България и в началото на март отива на почивка на Черноморието. На 6 март шофира обратно към София, но през нощта престава да отговаря на позвъняванията на родителите си. На следващия ден те го обявяват в полицията за изчезнал.
Нападението
В нощта на 8 срещу 9 март Стоянов нахлува с взлом в метеорологичната станция на старопланинския връх Мургаш и нанася побой на двамата дежурни синоптици - Румяна и Георги Златанови.
Бие ги с маша и шиш за печка, както и с ръце. Те успяват да избягат до хижа "Мургаш", откъдето звънят на 112.
Това става известно от изявление на зам.-директора на 5-то Районно управление в София Илия Кузманов и говорителя на Софийската районна прокуратура Николай Николаев на 10 март.
"Случаят е достоен за роман на Стивън Кинг", казва Николаев. По думите му мотивите за нападението са непонятни.
Метеоролозите са приети в болница - жената е с рани по главата, мъжът е с избити зъби, счупена челюст и скула. Стоянов е задържан, по думите на полицаите оказва яростна съпротива.
Той също е с множество наранявания, но не му е позволено да отиде в болница. Задържан е в ареста, където престоява следващите два дни - неконтактен, неадекватен, с рани по цялото тяло.
Обвинението
Стоянов е обвинен за нанесена средна телесна проведа на 9 март. На 11 март Софийският районен съд (СРС) решава, че той трябва да остане под домашен арест. Наблюдаващата прокурорка по делото Мария Николова не е съгласна. Тя иска Стоянов да бъде задържан под стража. Софийският градски съд (СГС) потвърждава домашния арест на 18 март.
Заради състоянието на обвиняемия съдът преценява, че е най-добре той да бъде настанен в психиатричната болница "Св. Иван Рилски" в Нови Искър, за да бъде лекуван.
В акта си съдът приема, че не може да нарежда на прокурора какви действия да извърши, но не може и да остави психично болен човек в следствения арест и без лечение.
И двете съдебни инстанции казват, че всички доказателства, включително показанията на пострадалите, сочат за налудно поведение на Стоянов и прокуратурата би следвало да провери първо дали той е бил вменяем.
В акта на СГС е посочен и един детайл от показанията на пострадалите, който в последвалите изявления и интервюта не се споменава: Стоянов не е бил агресивен към синоптиците, преди те да се опитат да го прогонят.
Срещайки гол човек на стълбището между етажите, те са шокирани. Той казва, че иска храна, вода и да спи при тях. Че е изпратен от Господ и чака извънземните да го приберат.
Но синоптиците не знаят как да се държат с "луд" човек, нито имат представа, че той ще ги нападне, ако опитат да го изгонят отново гол на минусовите температури навън.
След като на 11 март Стоянов е пуснат от ареста, става известно колко много наранявания има и той. Адвокатът му Тодор Тодоров издейства да му бъде направена съдебномедицинска експертиза, след като обжалва прокурорската забрана за такава.
Прегледът е направен пет дни след боя - на 14 март. Той установява множество дълбоки охлузвания, разкъсно-контузни рани, отоци, кръвонасядания по главата и цялото тяло. Ходилата на Стоянов са покрити с рани и мехури, а коленните и глезенните стави - разранени и отекли до степен да е силно ограничено и болезнено придвижването му. Травмите се дължат на многократни удари с тъпи предмети, заключава експертизата, с която Свободна Европа се запозна, както и със снимки на Стоянов.
"Към 11 март, когато беше проведено съдебното заседание, той нямаше видими наранявания по лицето и главата, както и не беше в състояние да не може да се движи", казва наблюдаващата прокурорка пред Нова телевизия. На видеозаписа се вижда как Стоянов влиза в съдебната зала бавно, подпирайки се на патерици.
Какво прави прокуратурата
От първото съобщение на Софийската районна прокуратура - че случаят е "по Стивън Кинг", до медийните му представяния "като от психотрилър", "накара ни да изчистим собствената си кръв" и др. - внушението е, че нападението е жестоко и непровокирано. На заден план остава фактът, че е извършено от психично болен човек.
За Стоян Стоянов прокуратурата отказва да позволи съдебномедицинска експертиза, иска задържането му под стажа и го обвинява в нанасяне на средна телесна повреда, без да отчете:
- показанията и на задържалите го полицаи, че той е "неконтактен, с рязка промяна в поведението", а действията му са "нелогични";
- показанията на жертвите на нападението, че "вади горящи дърва от печката с голи ръце", "казва, че Бог го е изпратил", "извънземните ще го приберат", "не усеща болка при удар";
- медицинските документи с диагнозата му.
"Той страда от шизофрения (...), но истината е, че документите, които родителите му представиха, са едни хвърчащи листчета", каза прокурорката пред медиите при гледането на мярката на Стоянов от СРС.
Медицинските документи, с които Свободна Европа се запозна, са епикризи от болничен престой, в които е посочена дигнозата - F23.3 - или остро психично разстройство по същество налудно (шизофрения).
Прокурорката настоява, че за състоянието му трябва да се произнесе експерт. Близо месец по-късно СРП твърди, че още в началото на разследването е назначена експертиза.
Но постановление за извършване на експертиза на Стоянов не е получено в клиниката до 10 април - месец след нападението, каза пред Свободна Европа директорката на болницата Цветеслава Гълъбова.
Софийската районна прокуратура (СРП) не отговори на въпросите на Свободна Европа дали е назначена такава експертиза и в какъв срок за изпълнение.
Според наредбата, определяща реда за извършване на такива експертизи, максималният срок за стационарната съдебнопсихиатрична експертиза е до 30 дни. Те минаха. Този срок може да бъде продължен еднократно до 30 дни.
Адвокатът и близките на Стоянов твърдят, че прокурорката умишлено бави експертизата. Според адв. Тодоров целта на Николова е да "утежни положението на обвиняемия и удължи срока на разследването, докато следите от нараняванията и побоя зараснат, а в психичното му състояние настъпи промяна".
Наблюдаващият прокурор шиканира процесаАдв. Тодор Тодоров
"Изправил съм искане до главния прокурор за особен надзор на делото, защото смятаме, че наблюдаващият прокурор шиканира (извърта, пречи - бел.ред.) процеса", каза адв. Тодоров пред Свободна Европа.
Освен това в два отговора до адв. Тодоров (от 23 март и 3 април) и поне едно прессъобщение от (31 март) прокурорката твърди, че не е получила от СГС материалите по делото и не се е запознала с тях.
По закон обаче СГС връща материалите по въззивните мерки на първата инстанция - СРС, а не директно на СРП, обясниха пред Свободна Европа от съда.
Което се е и случило - на 20 март. Ден по-късно СРС е приел делото и го е изправил на прокуратурата, се вижда от картона за движението на делото в деловодството на СРС.
"Откритите заседания пред СРС и СГС са проведени в присъствието на прокурори, които още в залата са запознати с допълнителните материали, предоставени от защитата", се казва в писмения отговор от съда.
Материалите по делото са изпратени и в болницата, където Стоянов се лекува по време на домашния му арест, се допълва.
Протестите
Междувременно - на 18 март, колеги и приятели на пострадалите метеоролози се събират пред Съдебната палата в знак на подкрепа. Те твърдят, че има опити да се омаловажи тежестта на разследването и настояват за справедлив процес с максимална присъда за нападателя.
Демонстрацията съвпада с тридневен протест на работещите в държавните психиатрични болници. Те искат по-високи заплати и по-добри условия на труд. Искат и осигуряване на охрана, защото работят с опасни пациенти.
Протестира и бащата на Стоянов - с гладна стачка пред Съдебната палата. Той обвинява прокурор Николова, че възпрепятства изготвянето на психолого-психиатричната експертиза. "Моят син е психично болен и диагностициран с шизофрения, а прокуратурата внушава, че е напълно здрав", каза той пред Свободна Европа.
Бягство от болницата
На 6 април Стоян Стоянов бяга от болницата в Нови Искър. Впоследствие става известно, че той просто си е тръгнал, защото клиниката няма охрана. Има един санитар и една медицинска сестра, дежурни в отделение с 30 психично болни.
Стоянов се движи бавно заради нараняванията по краката си. За три часа изминава 2 км - до спирка в село Гниляне, където е задържан. Той буйства и оказва съпротива, при което наранява леко двама полицаи, съобщават от полицията.
Неизвестните
"Нещо се е случило към момента на прибирането му в София. Следствие, прокуратура, отказват да разследват", казва майката на обвинения Ивелина Стоянова.
Той самият казва, че помни удар в главата и после нищо. Не помни нападателите си. Колата му е намерена 20 дни по-късно в софийското село Чурек. Оттам до Мургаш няма път, заобиколно е около 7-8 часа пеша.
Стоянов се озовава в станцията два дни по-късно - без дрехи, без телефон, без пари и документи. По думите на пребитите метеоролози той "не приличаше на човек, който се е лутал дни в гората".
Според съдебномедицинската експертиза той има множество охлузвания и мехури по ходилата, причинени от продължително триене.
Буди подозрение фактът, че колата е намерена зад бариера, ограничаваща достъпа до 5 частни къщи. По думите на родителите му тя е била чиста и измита, полицията засега не дава обяснения как се е озовала там.
Тя не дава обяснения и защо не е издирвала или предупредила публично за изчезнал психично болен мъж.
Няма отговор на въпроса къде са дрехите, документите, телефонът, сакът с багаж от колата му.
По думите на прокурор Николова това е предмет на друго производство, защото Стоянов не може да е едновременно "пострадал в престъпление и обвиняем в престъпление". При привличането му под наказателна отговорност не е взет предвид и фактът, че той е бил гол при минусови температури в планината, гладен, жаден и дезориентиран.
Жертвите
За Стоянов лекуващата го лекарка д-р Гълъбова казва, че "е болен човек", който обаче си пие лекарствата и персоналът няма никакви проблеми с него.
Проблемът е много по-сериозен - на институционално нивоЦветеслава Гълъбова
"Проблемът е много по-сериозен - на институционално ниво", каза тя.
"Много пъти са ми задавали въпроса защо те са сред нас. Не, правилният въпрос е защо са в този вид сред нас. В Европа също ги срещаме, само че не можем да разпознаем, че са болни" добавя тя.
Разликата между България и другите европейски страни е, че там е създадена много добра система за извънболнично обслужване, а тук липсва.
Жертвите в тази история и на тази липсваща институционална грижа са много: метеоролозите и близките им, Стоянов и близките му, двамата леко ранени полицаи.
И хората, които остават в страх от нападение на психично болни.
Форум