САЩ и Русия подновяват разговорите за нормализиране на дейността на дипломатическите си мисии, съобщи говорителката на Държавния департамент Тами Брус във вторник. Новият кръг от консултации ще се проведе в четвъртък в Истанбул.
Новината идва на фона на влошените дипломатически отношения между двете страни след началото на руската инвазия срещу Украйна през 2022 г. Оттогава техните посолства – съответно в Москва и във Вашингтон, работят с намален капацитет.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за подобряване на отношенията, откакто встъпи в длъжност през януари. Сега Тами Брус каза, че в четвъртък няма да бъдат обсъждани политически въпроси или въпроси на сигурността, а войната в Украйна „категорично“ няма да бъде включена в дневния ред.
„Тези разговори са съсредоточени единствено върху операциите на нашите посолства, а не върху нормализирането на двустранните отношения като цяло, което може да се случи само след като има мир между Русия и Украйна“, каза тя.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова по-рано съобщи, че руската делегация ще бъде ръководена от новия руски посланик в САЩ Александър Дарчиев, а американската – от заместник-помощник държавния секретар по европейските и евразийските въпроси Соната Култър.
За последен път Вашингтон и Москва се срещнаха в Истанбул на 27 февруари, за да обсъдят работата на дипломатическите си мисии. И двете страни определиха първия кръг от разговорите като полезен.
След това американската страна каза, че на срещата са били определени стъпки за нормализиране на функционирането на дипломатическите мисии, а руската – че е предложила възстановяване на преките полети между САЩ и Русия.
През последните години напрегнатите отношения между двете страни доведоха до ограничения на дипломатическата работа в съответните столици, включително експулсиране на голям брой дипломати, затваряне на офиси и други.
Миналата седмица Русия изпрати специалния си пратеник Кирил Дмитриев във Вашингтон по покана на пратеника на Тръмп Стив Уиткоф.
След разговорите Дмитриев каза, че вижда „положителна динамика“ в отношенията между Москва и Вашингтон, но различията остават и са необходими още срещи за тяхното разрешаване. Дмитриев добави, че са в ход стъпки за възстановяването на директните полети между Русия и САЩ.
През последните няколко месеца Москва и Вашингтон се договориха да започнат работа за прекратяване на войната в Украйна и за подобряване на дипломатическите и икономическите си връзки. Това включва възстановяване на персонала в посолствата.
Месец след като се върна в Белия дом през януари тази година, Тръмп проведе първия си официален разговор с руския президент Владимир Путин. Това се случи след тригодишна международна изолация на Русия заради войната ѝ срещу Украйна.
Преди това само няколко западни лидери бяха провеждали разговори или срещи с Путин след началото на войната – премиерите на Унгария и Словакия Виктор Орбан и Роберт Фицо, които са традиционни съюзници на Русия, както и германският канцлер Олаф Шолц.
Подходът на Тръмп спрямо Русия предизвика тревога сред европейските лидери и опасения, че САЩ може да се опитат да договорят мирно споразумение, което да е неизгодно за Киев.
Форум