Връзки за достъпност

Извънредни новини

Дойде цензурата, а хората избягаха. Какво става с изкуствения интелект в Русия


Робот, изложен на Международното изложение и форум "Русия" в Москва през ноември 2023 г.
Робот, изложен на Международното изложение и форум "Русия" в Москва през ноември 2023 г.

Преди Русия да нападне Украйна тя разработва изкуствен интелект и успехът ѝ в тази сфера изглежда обещаващо. Но след февруари 2022 г. нещата се променят – в Русия липсват части за тази нова технология, няма хора, които да работят върху нея, а на всичкото отгоре има и цензура. И сега какво?

"Страхливец", който "не отговаря на най-обикновени въпроси". С тези думи през май 2024 г. бившият руски президент Дмитрий Медведев влезе в задочен спор с изкуствен интелект (ИИ).

Той е подобен на ChatGPT, но е създаден от руската ИТ компания "Яндекс", и се нарича "Алис". Разликата с американския изкуствен интелект е, че руският отказва да отговаря на въпроси, свързани с Украйна.

Дори и на такива, които са в съзвучие с руската пропаганда.

Когато Медведев обижда изкуствения интелект със "страхливец", конкретният му проблем е в това, че през май "Алис" не му отговоря на въпрос за паметниците на Степан Бандера в Украйна.

Бандера е украинец, който води въстаническа война срещу съветските сили и сътрудничи на нацистите по време на Втората световна война.

И какво е провинението на "Алис"? Щом отказва да говори за паметниците на Бандера, значи тя подкопава руския разказ, че Украйна е нацистка държава.

Сега китайски компании като DeepSeek доказват, че изкуственият интелект може да бъде създаден с по-малко ресурси, но глобалните амбиции на Русия в тази област са вече разклатени. Причините са много – идеологически ограничения, отлив на технологични таланти и западни санкции, които спират достъпа до важен хардуер.

Обещаващо начало

Президентът Владимир Путин вярва, че бъдещето на Русия е свързано с изкуствения интелект. В това няма съмнение.

"Русия трябва да се превърне в световен лидер не само в създаването, но и във (...) внедряването на изкуствения интелект във всички сфери на нашия живот без изключение", каза той на конференция за изкуствения интелект в Москва през декември 2024 г.

Преди пет години думите на Путин може би щяха да звучат по-реалистично. Руските учени в областта на компютърните науки тогава привличаха вниманието на световната общественост с това, че създаваха по-бързи и по-ефективни модели.

Робот за доставка на храна на руския ИТ гигант "Яндекс" в Международния бизнес център в Москва
Робот за доставка на храна на руския ИТ гигант "Яндекс" в Международния бизнес център в Москва

През 2022 г. "Сбер", водещата руска компания в разработването на изкуствен интелект, представи "Кандински" – генератор на изображения по текст. Моделът беше създаден, за да се конкурира с DALL-E и Midjourney на OpenAI, позиционирайки Русия като претендент в областта на творчеството, базирано на изкуствен интелект.

Русия също така има опит в разработването на невронни мрежи, които поддържат развитието на изкуствения интелект. Те имитират учене, сходно с това на мозъка.

Руските учени в областта на компютърните технологии си сътрудничат и с държавата. Например от 2020 г. насам в московското метро има система за разпознаване на лица, свързана с камерите за видеонаблюдение.

Тогава "Русия имаше шанс да стане един от световните лидери в генерирането на изображения", казва международен експерт по ИИ, близък до екипа на "Сбер", който говори пред Руската служба на Радио Свободна Европа при условие за анонимност.

Но през февруари 2022 г., когато Русия започна своята инвазия в Украйна, всичко се промени.

Малко след това САЩ и ЕС наложиха санкции на руската технологична индустрия. В стремежа си да подкопаят военния потенциал на Кремъл и да забавят икономиката, санкциите ограничиха вноса на полупроводници, технологии с двойна употреба и с високопроизводителни изчислителни възможности в Русия.

Ефектът беше незабавен. NVIDIA, американска технологична компания, специализирана в графичните процесори (GPU), които са в основата на изкуствения интелект, почти веднага спря да доставя чипове в Русия. Тайванската компания за производство на полупроводници, която използва американски технологии, също прекрати доставките си.

Според експерт с вътрешна информация "Сбер" е успяла да получи около 9000 графични процесора от февруари 2022 г. насам. Тези цифри не могат да бъдат независимо потвърдени от Радио Свободна Европа. За сравнение, само през 2024 г. "Майкрософт" е закупил близо 500 000 графични процесора.

Русия се опитва да заобиколи санкциите, като купува компоненти като графични процесори от Китай и Индия. Но компаниите в тези страни внимават при сключването на сделки с Русия, защото не искат самите те да станат обект на западни санкции.

Заради това Русия разчита на внос от страни като Казахстан. Но те пък нито имат достъп до големи количества чипове, нито могат да ги получават бързо.

Изтичане на мозъци

Русия се бори не само с недостиг на части, но и с липса на хора.

Малко след като през лятото на 2022 г. "Сбер" стартира "Кандински", много от специалистите, работили по проекта, вече бяха напуснали Русия.

Експертът по ИИ, с който Свободна Европа разговаря, познава един от тях.

"Той се пошегува, че след началото на войната почти всички най-добри специалисти по генериране на изображения чрез невронни мрежи от Русия са се озовали в един апартамент под наем в Ереван. Малко след това [разработчикът] си намери работа в западна компания."

"Сбер" омаловажава въздействието на емиграцията върху дейността си, но цифрите са категорични. Максут Шадаев, руският министър на цифровото развитие, казва, че през 2022 г. около 100 000 ИТ специалисти или около 10 % от технологичната работна сила в страната, са напуснали Русия.

Много квалифицирани ИТ специалисти се преместиха в чужбина и създадоха технологични центрове в страни като Обединените арабски емирства, Грузия, Армения и Сърбия. Тъй като заплатите там често са по-високи, а културата на иновации и сътрудничество е по-добра и по-отворена, много от тях в крайна сметка решават да останат.

Цензурните ботове в Русия

Пред ИИ индустрията в Русия стои още една трудност – идеологическите ограничения на Кремъл.

През 2023 г. на конференция на "Сбер" Путин каза, че "западните" езикови модели "просто игнорират и заличават руската култура“ и налагат етика, "на която ние се противопоставяме".

За да се пребори с тази западна заплаха, Русия иска да бъде самостоятелна и да изгради свои собствени ИИ модели. През декември 2024 г. Александър Дугин, водещ идеолог на Кремъл, каза, че Русия трябва да разработи руски изкуствен интелект, "който, без да се замисля, ще отговори не само на кого принадлежи Крим, но и на кого принадлежат Киев, Харков [и] Одеса".

В края на 2024 г. Путин възложи на правителството и на "Сбер" да задълбочат сътрудничеството с Китай в областта на изкуствения интелект.

От 2023 г. насам Пекин цензурира големите си езикови модели. Това е възможно, защото секторът разполага с огромни масиви от данни, сложна инфраструктура и обширни и развити глобални партньорства.

В Русия, от друга страна, опитите за създаване на строга система за цензура на изкуствения интелект биха натоварили значително ресурсите и така или иначе ограничената изчислителна мощ.

Засега, или поне докато международните санкции са все още в сила, руският ИИ ще се развива бавно. В класация, поддържана от Chatbot Arena, платформа за сравнителен анализ, руските езикови модели, създадени от "Сбер" и "Яндекс", заемат съответно 12-то и 17-то място от 44 участващи модела.

Изкуственият интелект е само част от по-голямата картина. Той става все по-важен за научните изследвания, иновациите и военните способности. Така Русия може да загуби своята икономическа конкурентоспособност, технологичен суверенитет и стратегическо влияние на световната сцена.

Форум

XS
SM
MD
LG