Прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през 2022 г. Това съобщиха от прокуратурата в петък.
Това се случва два месеца след като Петков се отказа от доброволно от депутатския си имунитет. Той му беше поискан от временно изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов.
Искането дойде като част от поредица от действия срещу представители на ПП-ДБ в края на 2024 г. Тогава Сарафов поиска имунитета и на депутатката от формацията Лена Бориславова, а прокуратурата обвини сътрудник на другия съпредседател Асен Василев в длъжностно престъпление и пране на пари.
ПП-ДБ смята, че тези действия са свързани със санкционирания за корупция съпредседател на ДПС Делян Пеевски, тъй като коалицията настояваше за неговото изолиране от властта при преговорите за съставяне на правителство. Сарафов често е обвиняван в зависимости от Пеевски.
Сега от прокуратурата обвиняват Петков, че на през март 2022 г. е превишил правомощията си като министър-председател.
Прокуратурата пише в обвинителния акт, внесен в съда, че той неправомерно е разпоредил на служители на МВР да арестуват лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, бившия министър на финансите Владислав Горанов и пиарката на партията Севделина Арнаудова "с цел да причини на тримата вреда, изразяваща се в уронване на престижа и доброто им име в обществото и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата - уронване на престижа на изпълнителната власт".
Освен това според прокурорите смятат, че претърсванията в домовете на тримата задържани са станали без предварително разрешение на съответния съд и без да са налице основания за неотложност.
Още при обявяването на искането за имунитета му Петков каза, че няма притеснения, не е превишил правомощията си, а прокурорските действия целят да го сплашат.
Борисов, Горанов и Арнаудова бяха освободени 24 часа след задържането си през март 2022 г. Това стана, след като прокуратурата прецени, че в случая няма достатъчно доказателства за повдигане на обвинения. Впоследствие тримата обжалваха пред съда заповедите за задържането и съдът обяви арестите им за незаконни.
След арестите стана ясно, че повод за тях са били твърденията на хазартния бизнесмен Васил Божков, че е бил изнудван от тях. Тримата обаче отричат твърденията му.
Действията на Борислав Сарафов по делото дойдоха повече от две години и половина след самите арести. Искането за имунитета на Петков дойде и само четири дни след като ПП-ДБ внесе законопроект, който целеше да спре избирането на Сарафов за главен прокурор със 7 години мандат.
Той беше единственият кандидат за тази длъжност, но през януари парламентът спря процедурата за избора му.
Сарафов публично е обвиняван в зависимости както спрямо ГЕРБ, така и спрямо санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.
Форум