Министърката на финансите Теменужка Петкова отхвърли обвиненията, че влизането на на България в еврозоната е поставено под риск заради отлагането на внасянето на бюджета за 2025 г.
Според ПП-ДБ обаче със забавянето правителството саботира собствения си план за приемане на еврото.
Обвиненията идват, след като в четвъртък стана ясно, че кабинетът на Росен Желязков е удължил срока за внасяне на бюджета до 21 февруари. Преди това правителството беше задължено да внесе нужните законопроекти до петък, 14 февруари.
В понеделник, 17 февруари, предстои и среща на министрите на финансите от ЕС, на която България трябва да докладва за напредъка си към членството в еврозоната.
Сега Теменужка Петкова каза, че причината внасянето на бюджета да бъде отложено със седмица е това, че все още не е изготвен структурно-фискален план, който страната да представи пред Европейската комисия (ЕК). Този план е за периода 2025-2028 г. и по думите на Петкова идеята е той да бъде изпратен на ЕК по същото време, когато се внесе и проектът за бюджет.
Петкова отрече с отлагането на действията за бюджета да се застрашава приемането на еврото. Тя каза, че очаква само данните за инфлацията и след излизането им ще е задължена да подаде искане за изготвяна на конвергентен доклад - какъвто изисква процедурата за влизане в еврозоната.
"Няма никакви колебания, няма нищо, което да променя посоката ни по отношение на еврозоната", каза тя.
Малко по-късно в петък Националният статистически институт съобщи, че средногодишна инфлация за периода февруари 2024 - януари 2025 г. спрямо периода февруари 2023 - януари 2024 г. е 2,6%.
Според критериите от Маастрихт инфлацията в България не трябва да надвишава с повече от 1,5% инфлацията на трите държави членки на ЕС с най-добри показатели. Предстои Евростат да публикува данните за ЕС на 24 февруари.
По-рано обаче Мартин Димитров от ПП-ДБ обвини кабинета, че с отлагането на законопроекта за бюджета саботира приемането на еврото.
Той посочи, че забавянето сега идва само дни преди заседанието на на Еврогрупата в понеделник, на което България трябва да докладва за плана си за бюджета и напредъка си по изпълнението на всички останали критерии. На тази база се очакваше партньорите от ЕС да обсъдят дали има смисъл страната да подава официална заявка за оценка.
По думите на Димитров датата 14 февруари е била избрана специално с оглед заседанието на Еврогрупата, за да може преди това "България да покаже бюджет, да покаже 3% дефицит и да е готова да поиска извънреден конвергентен доклад".
"Това забавяне може да се окаже с тежка политическа цена", каза Димитров.
Отлагането на срока за внасяне на бюджета идва, след като по-рано през януари правителството на Росен Желязков изтегли законопроектите, предложени от служебното правителство.
След това на 28 януари министър Петкова каза, че до 14 февруари в Министерския съвет ще бъде внесен нов проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г. От ГЕРБ заговориха и за прогнозирана "дупка в бюджета", която може да доведе до голям дефицит и да попречи на България да приеме еврото.
Партията на Бойко Борисов обвини преди всичко ПП-ДБ, а от коалицията отговориха, че новото правителство вдига шум в нарочен опит да провали членството на България в еврозоната.
Впоследствие кабинетът спря да говорят за „дупката в бюджета“ и каза, че на всяка цена ще продължи по пътя към еврото.
Форум