За 2024 г. има общо 4,068 млрд. лева неразплатени разходи, които трябва да се вземат предвид при изготвянето на бюджета за 2025 г. Това съобщи финансовата министърка Теменужка Петкова по време на изслушването си в парламента в четвъртък.
Въпреки това тя каза, че правителството ще спази 3-процентния дефицит, който е нужен на държавата, за да изпълнява критериите за присъединяване към еврозоната.
Новината идва на фона на дебат през последните седмици за „18-милиарда дупка“ в държавния бюджет за 2025 г., заради която управляващите даваха индикации, че България може да не влезе в еврозоната. В края на миналата седмица лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска от Министерството на финансите да посочи какви разходи за 2024 г. са прехвърлени за 2025 г. Ден по-късно Петкова поиска тази информация.
Във вторник след коалиционен съвет премиерът Росен Желязков категорично обеща правителството да внесе бюджет с до 3% дефицит и до 40% разходи, както и да поиска извънреден конвергентен доклад от Европа.
В четвъртък Петкова представи наличната информация за неразплатените разходи:
- Според данните разходите, извършени през 2024 година, за които са издадени фактури, но не са разплатени, възлизат на 1,080 млрд. лева.
- Дейностите, които са извършени през 2024 година, за които са издадени сертификати за извършена работа, но не са издадени фактури, тъй като по думи на Петкова е казвано на контрагентите, че няма необходимия ресурс и по-добре тези фактури да не бъдат издавани, възлизат на 1,630 млрд. лева.
- Подписаните споразумения за разсрочване на разходи, които са били подписани през последните години, в това число на разходи за лихви, разходи за дела, разходи за компенсации са в размер на 913 млн. лева.
- 444 млн. лева е формираният дефицит на Фонд "Сигурност на Енергийната система"
По думи на Петкова от дейностите с издаден сертификат, но без фактура 549 млн. лева са на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Заради това министерството няма да може да изпълни цялата си инвестиционна програма за тази година.
В сряда по време на изслушване на регионалния министър Иван Иванов пред ресорната парламентарна комисия стана ясно, че близо 2 милиарда лева са неразплатените задължения на държавата за пътища и по инвестиционната общинска програма за 2024 г.
От тях 500 млн. лв. са за плащания по общинските проекти, а останалите трябва да бъдат изплати от агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) на пътния бранш.
В четвъртък Петкова не можа да потвърди или отрече изнесените от регионалния министър данни и каза, че чака информация от АПИ.
При издадени, но неплатени в рамките на годината фактури, сумата по тях трябва да бъде включена в дефицита на начислена основа за 2024 г., според правилата на Евростат. Дефицитът на начислена основа за миналата година ще стане ясен през март или април.
Въпреки неразплатените разходи Петкова каза, че бюджетът за 2025 г. ще бъде с дефицит до 3% от БВП и с разходи до 40%.
„Мисията е изключително трудна, но приоритетът пред нас е членството на България в еврозоната“, съобщи тя.
Януари на излишък
По време на изслушването Петкова няколко пъти беше попитана защо все още Министерството на финансите не е публикувало предварителните данни за изпълнението на бюджета за януари 2025 г.
На 23 януари Петкова съобщи, че се очаква бюджетът за януари да бъде на дефицит от 407 млн. лв. Според публикация на Медаипул обаче той е излязъл на излишък от около 500 млв. лв. На този фон финансовото министерство не обявява данните, без да посочва причина за това.
"Отделни политически субекти интерпретират по различен начин данните. Ще ги изнесем, когато сме на 100% сигурни, че са окончателни и няма да водят до заблуждение на гражданите", каза финансовата министърка в четвъртък.
Ден по-рано Министерският съвет (МС) съобщи, че през януари са получени 348 млн. лв. от Дания в замяна на помощта, която България предоставя на Украйна. По данни на МС това ще помогне за намаляване на дефицита.
Форум