Връзки за достъпност

Извънредни новини

По-малко миграция, повече ТикТок. Какви са първите действия на Тръмп като президент на САЩ


Новият президент на САЩ Доналд Тръмп подписва първите си решения в Белия дом, 20 януари 2025 г.
Новият президент на САЩ Доналд Тръмп подписва първите си решения в Белия дом, 20 януари 2025 г.

Помилване на стотици хора, участвали в щурма на Капитолия. Извънредно положение на границата с Мексико и отлагане на забраната на ТикТок. Както и изтегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата и Световната здравна организация (СЗО).

Това са само част от първите решения на новия президент на САЩ Доналд Тръмп.

Те идват малко след като в понеделник Тръмп официално зае поста след церемония по встъпване в длъжност, която се проведе във Вашингтон.

Как Доналд Тръмп се закле като президент на САЩ
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

„Златният век на страната ни започва сега“, каза Тръмп по време на първата си реч като президент.

78-годишният Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември 2024 г., като победи досегашната вицепрезидентка Камала Харис от Демократическата партия.

Това е вторият мандат на Тръмп като президент на САЩ. За пръв път републиканецът беше на поста между 2017 и 2021 г., а през 2020 г. загуби президентските избори от Джо Байдън.

Още с влизането си в Белия дом Тръмп подписа най-различни заповеди и отмени десетки директиви, издадени от Байдън.

Тук събираме най-важното от първите решения на новия президент.

Помилване на участниците в щурма на Капитолия

Първото действие на Тръмп след пристигането му в Белия дом беше да помилва около 1500 души, обвинени във връзка с нападението срещу Капитолия на 6 януари 2021 г.

Тогава поддръжници на Тръмп нахлуха в сградата на американския Конгрес. Поводът бяха резултатите от изборите за президент през ноември 2020 г., които Тръмп загуби от Байдън.

Подтикнати от Тръмп и твърденията му за изборни измами, негови привърженици щурмуваха Капитолия, за да попречат на поемането на властта от Байдън. Няколко души загинаха, а над 140 полицаи бяха ранени при атаката.

Оттогава повече от 1500 души са осъдени или са признали вина за нападението срещу Капитолия. Най-малко 645 от тях са с присъда лишаване от свобода за определен срок – от няколко дни до 22 години. Срещу самия Тръмп също има наказателни обвинения във връзка с щурма на Капитолия.

Още преди да встъпи в длъжност, Тръмп се закани, че ще помилва участниците в щурма в първия си ден като президент.

Извънредно положение по границите

В Белия дом Тръмп подписа указ, с който се обявява извънредно положение на границата между САЩ и Мексико. Това ще отключи възможност за финансиране и ще позволи на новия президент да изпрати войски на границата.

Освен това Тръмп побърза да предприеме мерки за ограничаване на незаконната имиграция – основна негова тема още от 2015 г.

Малко след встъпването в длъжност на Тръмп, американските гранични власти закриха програма, която позволяваше на стотици хиляди мигранти да влизат законно в САЩ, като си насрочват среща чрез приложение. Съществуващите срещи бяха отменени.

Тръмп подписа и заповед, с която ще се сложи край на политиката, която дава американско гражданство на хората, родени в САЩ. С друга заповед мексиканските наркокартели бяха определени като терористични организации.

Изтегляне от СЗО

Друг от подписаните от Тръмп укази започва процеса по изтегляне на САЩ от Световната здравна организация (СЗО). Това се прави с аргумента, че организацията не се е справила с пандемията от COVID-19 и други международни здравни кризи.

Според Тръмп СЗО също така получава „несправедливо обременителни плащания“ от САЩ.

Оттеглянето може да изложи на риск програмите на СЗО за спешна медицинска помощ, пише Ройтерс.

Това е вторият път, в който Тръмп нарежда САЩ да бъдат изтеглени от СЗО. По време на пандемията той започна подобно изтегляне, но по-късно президентът Байдън отмени решението му.

Вън и от Парижкото споразумение

В първия си ден Тръмп издаде заповед за изтегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата – още едно решение, което взима за втори път през последните години.

Страните в това споразумение се съгласяват да ограничат глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, за да избегнат най-лошите последици от изменението на климата.

Изтеглянето на САЩ от пакта поставя страната в обща група с Иран, Либия и Йемен като единствените страни в света извън споразумението, сключено през 2015 г.

Това отразява скептицизма на Тръмп по отношение на глобалното затопляне, което той нарича измама, и се вписва в по-широката му програма за освобождаване на американските сондажи за нефт и газ от регулации, за да могат да увеличат добива.

„Незабавно се оттеглям от несправедливия, едностранен грабеж на Парижкото споразумение за климата“, каза той, преди да подпише заповедта.

Отлагане на забраната на ТикТок

Тръмп забави със 75 дни влизането в сила на забраната на социалната платформа ТикТок на територията на САЩ.

Забраната е свързана с опасения от риск за националната сигурност на САЩ, тъй като Китай – основен търговски и политически опонент на Вашингтон, притежава „златна акция“ в компанията собственик на ТикТок – ByteDance.

Новият закон, който забранява платформата в САЩ, освен ако не смени собствеността си, трябваше да влезе в сила през изминалия уикенд. Тръмп обаче обеща да спаси приложението.

„Всеки богат човек ми се е обаждал за ТикТок“, каза Тръмп при подписването на заповедта.

През 2020 г. самият той се опита да забрани приложението в САЩ, но сега казва, че е променил мнението си, защото му се е „наложило“ да използва ТикТок. Тръмп заговори за възможността приложението да стане собственост на съвместно предприятие с 50% дял за САЩ и 50% за ByteDance, но не уточни как това може да се случи.

Какво още

В първите си часове като президент Тръмп отмени 78 изпълнителни заповеди, подписани от предшественика му Байдън, включително няколко мерки в подкрепа на расовото равноправие и борбата с дискриминацията срещу ЛГБТ общността.

Отменят се и политиките на администрацията на Байдън, регулиращи изкуствения интелект и електрическите превозни средства.

Освен това Тръмп подписа и документи за създаването на т.нар. „Департамент за правителствена ефективност“ – външен консултативен съвет, оглавяван от милиардера Илон Мъск, който има за цел да съкрати големи части от правителствените разходи.

По време на церемонията по встъпването си в длъжност Тръмп повтори и други свои обещания – да прекръсти Мексиканския залив на Американски залив, да върне контрола над Панамския канал, както и да изпрати астронавти, които да „забият американското знаме на Марс“.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG