По време на своята президентска кампания Доналд Тръмп даде големи обещания за това какво ще се случи, ако си върне контрола над Белия дом.
"С вашата подкрепа ще върнем силата, господството, просперитета и гордостта на нашата нация", каза Тръмп две седмици преди изборния ден. "Това ще бъде новият златен век на Америка."
Към 13.00 часа българско време вече е ясно, че кандидатът на републиканците печели президентските избори в САЩ. Той има поне 277 електорски гласа при необходими 270 за победа. Още преди да бъде ясен този резултат, Тръмп се обяви за победител.
Какво можем да очакваме от новата администрация в Белия дом?
Отговорът на този въпрос зависи най-вече от това към кого е отправен. Привържениците на Тръмп вярват, че той ще направи Америка отново велика, докато противниците му предупреждават, че ще подкопае демокрацията в САЩ.
Време за реванш
Тръмп често е нападал политическите си противници, включително с определението "вътрешни врагове". В края на октомври той дори каза, че те биха могли "много лесно да бъдат овладени" от военните в случай на следизборен хаос.
Тези негови изявления провокираха вицепрезидентката Камала Харис, която загуби изборите като кандидат на демократите, да каже преди изборния ден, че Тръмп е "обсебен от мисълта за отмъщение" и преследва "неконтролируема власт".
Американската съдебна система е една от сферите, в които се очаква новият президент да предприеме радикални действия. Причината са множеството наказателни дела срещу него, свързани с първия му мандат в Белия дом, включително за предполагаема намеса в изборите през 2020 г., които загуби от Джо Байдън.
Още през март Тръмп обеща да помилва своите поддръжници, осъдени за участието им в щурма срещу Капитолия на 6 януари 2021 г.
Но според Кийт Нотън от базираната в САЩ лобистка компания Silent Majority Strategies новият републикански президент обича само да "звучи кораво", докато всъщност рядко действа така.
"Всяка форма на отмъщение би била случайна и би дошла от членове на екипа му. Мисля, че ще има много промени в Министерството на правосъдието", прогнозира Нотън пред Радио Свободна Европа.
Война и мир
Друга област, в която ще настъпят видими промени, вероятно е външната политика на Съединените щати.
Тръмп каза, че може да прекрати войната на Русия в Украйна "за 24 часа". Колкото до офанзивата на два фронта, предприета от Израел срещу подкрепяните от Иран ислямистки групировки Хамас и Хизбула, той призова Тел Авив да "довърши работата".
Според Питър Скери, професор по политически науки в колежа в Бостън, най-вероятно Тръмп ще "настоява за някакво споразумение" между Москва и Киев, което ще "означава големи отстъпки от страна на Украйна".
Преподавателят не се ангажира с конкретна прогноза какво би направил новият американски президент по отношение на конфликта в Близкия изток. Скери все пак прогнозира, че "той ще бъде изключително подкрепящ Израел" и ще цели нормализиране на арабско-израелските отношения.
По-сложна е ситуацията с Китай, срещу който Тръмп започна търговска война по време на първия си мандат в Белия дом. Той обеща да въведе по-високи мита за китайски стоки, ако Пекин "влезе в Тайван".
Наред с това Тръмп каза, че благодарение на личните си отношения с китайския президент Си Дзинпин няма да се наложи да използва военна сила, за да предотврати евентуална китайска блокада на Тайван.
Глобален отпечатък
През първите си четири си години като президент Тръмп настояваше членовете на НАТО да изпълнят ангажимента си да отделят 2% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана. Оттогава насам повечето страни в Алианса постигнаха това, включително и България.
В рамките на първия престой на Тръмп в Белия дом САЩ се оттеглиха от ЮНЕСКО, от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег с Русия, както и от Парижкото споразумение за климата. Беше спряно финансирането на Световната здравна организация (СЗО).
Отиващата си администрация на Байдън имаше за цел да възстанови влиянието на САЩ в тези споразумения и институции, но сега мнозина прогнозират нов обрат при Тръмп.
Питър Скери каза пред Радио Свободна Европа, че Тръмп е фокусиран основно върху вътрешните проблеми. Затова според професора няма да е изненадващо, ако новият президент "се върне на пътя" към ограничаване на ролята на Вашингтон в някои глобални организации.
По думите на Кийт Нотън "Тръмп ще иска да действа повече сам", но Конгресът на САЩ едва ли "ще бъде съгласен" с подобно управление.
Форум