Европейската прокуратура (EPPO) е извършила 200 претърсвания в 10 европейски държави, като част от разследване на мащабна престъпна схема за внос на повредени коли от САЩ, съобщава институцията. В следствените действия във вторник и сряда са участвали 1000 полицаи, данъчни и митнически служители.
Разследването, кръстено "Ненаситните", обхваща дейност в САЩ и Русия, свързана с Канада, Унгария, Ирландия, Обединеното кралство и 11 държави членки на ЕС от зоната на EPPO. Сред тях са България, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Португалия, Румъния и Испания.
Това става на фона на информацията, че европрокуратурата води 254 дела за злоупотреби за 1,13 млрд. евро в България. В момента в EPPO тече и административно разследване срещу българската европрокурорка Теодора Георгиева.
В рамките на международната акция до момента са задържани 10-има души, включително литовец, който се смята за един от вероятните ръководители на престъпната мрежа. Други 18 заподозрени се разпитват, всичките - от Литва. Разследват се и ключови заподозрени от Русия.
Схемата е включвала купуване на американски коли, повредени при катастрофи и продавани на търгове от застрахователни компании в САЩ. След това автомобилите са били превозвани с кораби до ЕС.
Престъпната група е използвала фиктивни фирми и фалшиви фактури, за да прикрие произхода на внасяните коли. Целта е била да се избегне значителна част от дължимите мита.
Колите са били разтоварвани на различни пристанища, сред които Антверпен, Бремерхавен, Клайпеда и Ротердам. След това са транспортирани по суша до Литва за ремонт в сервизи.
Разследването е събрало доказателства, че тези ремонтни дейности са били повърхностни и са целяли само прикриване на реалното техническо състояние на автомобилите.
След като са преминавали съответните технически прегледи, те са били продавани на клиенти в Германия и други страни от ЕС. Купувачите им са заблуждавани, че колите никога не са претърпявали инциденти или са след основни ремонти. Най-евтините от тях са били продавани в Източна Европа.
Европейската прокуратура предполага, че членовете на бандата са използвали литовски компании за изпиране на печалби от измами с ДДС и плащания в брой от клиентите.
Разследването е установило литовска клетка на престъпната организация, създадена през 2020 г. и ръководена от задържания литовски гражданин. Тя е използвала фирми в други страни, включително България, за да прикрива истинския оборот от търговията.
Само от Литва са продадени поне 16 500 автомобила на обща стойност 144 млн. евро.
Форум