Правителството на Росен Желязков обсъди и ще предложи на парламента проект от мерки с цел да бъде ограничено бързото поскъпване на основни хранителни продукти. Това стана на извънредно заседание на Министерския съвет в събота.
Това става два дни, след като в страната беше обявен бойкот на големите вериги супермаркети. Подобни протестни акции се провеждат от седмици и в други страни на Балканите. Недоволството срещу бързото поскъпване на храните принуди партиите да предложат различни мерки.
Последва и извънредно заседание на правителството, свикано от премиера. В началото му той отбеляза, че "като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара".
"Очевидно има проблем във веригата на доставките и това се дължи на практики, които следва да бъдат установени от антимонополния орган, но също така и от приходните агенции като НАП и митниците", добави Желязков.
След заседанието той даде брифинг, на който посочи част от мерките, обсъдени с финансовата министърка Теменужка Петкова, земеделският ѝ колега Георги Тахов, икономическият министър Петър Дилов и ръководителите на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и данъчните. Сред идеите на управляващите са:
- законодателни промени за ограничаване на прекупвачите;
- анализ на посредниците и надценките;
- недопускане на отложени плащания, които водят до ръст на цените;
- установяване на нелоялни търговски практики;
- приоритетна смяна на състав на Комисиятя за защита на конкуренцията.
Премиерът се ангажира правителството да не предприема административни мерки, "които да изкривяват пазара".
"В тази държава има и закони, има и институции - те просто трябва да работят. Правоприлагането е наша задача и отговорност, обобщи Желязков, цитиран от БТА.
Оборотът на големите търговски вериги у нас е намалял със 7,9 млн. лв. или над 28% в деня на бойкота спрямо предходния ден, каза финансовата министърка Петков. Според нейната информация на 12 февруари оборотът им е бил 27,3 млн. лв., докато на 13 февруари е намалял до 19,4 млн. лв.
Реакцията на кабинета идва на фона на призива от браншовата организация на супермаркетите да не бъдат въвличани в политически игри.
"Ние очевидно сме удобният враг, защото всичко е на витрината. Винаги лошият е чуждият, нищо, че е инвестирал 4 млрд. лв, че дава работа, че осигурява 8% от БВП", каза в петък изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов.
Следващия бойкот на супермаркетите е насрочен за 20 февруари. В организацията на тези протестни акции активно участие взимат Мая Манолова и Велизар Енчев от лявото обединение около БСП, която е част от управляващата коалиция заедно с ГЕРБ, ИТН и ДПС на Ахмед Доган.
Форум