Хранителните стоки стават все по-скъпи и това се превръща в основна тема за всички – и за купувачите, и за политиците. Някои от първите недоволстват и бойкотират, вторите обещават спешни мерки. Кое с колко поскъпна и могат ли политиците да свалят цените? Отговорите търсим с журналистките от Свободна Европа Диляна Теохарова и Дамяна Велева.
Достатъчно е да влезете в магазина, за да забележите, че млякото и маслото, например, почти всеки ден са по-скъпи от предишния. Това започна към края на миналата година.
Инфлацията вече не е това, което беше преди 2-3 години. Натрупаното поскъпване обаче е над 30 на сто и всяка нова промяна в цените нагоре се усеща болезнено.
Четвъртък, 13 февруари, е обявен за ден на бойкот на магазините. Подобни акции в последния месец има в почти всички държави около България.
Напълно очаквано това се превърна в основна тема и за политиците. Едни искат държавата да определи таван на цените и да ограничи надценките на търговците. Икономисти предупреждават, че това може да доведе до празни рафтове и дефицит на някои стоки. Други казват, че проблемът е в картелите и в бездействието на Комисията за защита на конкуренцията.
В това издание на "Големият въпрос" търсим отговори на въпросите – кое и с колко поскъпна, какви са причините, каква е ролята на държавата и може ли нещо да се направи.
Форум