През 2024 г. в Иран са били екзекутирани най-малко 901 души. Това става ясно от доклада на Върховния комисариат по правата на човека на ООН, публикуван във вторник .
Според доклада 31 от екзекутираните са жени, осъдени за убийство на съпрузите си, докато са се защитавали от домашно насилие или изнасилване.
Общият брой на изпълнените смъртни присъди е най-високият за последните 9 години, а общият брой на екзекутираните жени е най-високият от 15 години насам, отбелязва ООН.
Ръководителят на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк каза, че увеличаването на броя на осъдените на смърт в Иран през последната година е "много тревожно".
"Крайно време е Иран да спре тази постоянно нарастваща вълна от екзекуции", коментира Тюрк.
В доклада, публикуван във вторник, ООН пише, че повечето от изпълнените смъртни присъди са свързани с наркотици. Другата най-голяма група сред екзекутираните са политически дисиденти и хора, участвали в протестите през 2022 г.
Масовите антиправителствени демонстрации през 2022 г. бяха предизвикани от смъртта на Махса Амини, която беше задържана от религиозната полиция заради "неправилно" носене на хиджаб.
По време на протестите множество жени и момичета сваляха и изгаряха забрадките си. Тогава стотици хора бяха убити, а хиляди - задържани. Някои от протестиращите бяха осъдени на смърт и екзекутирани.
Тюрк казва, че случващото се в Иран е несъвместимо с правото на живот и крие рискове от екзекутиране на невинни хора.
"Смъртните присъди не могат да бъдат налагани за поведение, което е защитено от международното право в областта на правата на човека", коментира той.
Броят на екзекутираните жени в Иран е най-високият за последните най-малко 15 години, съобщи говорителката на ООН Лиз Тросел.
Тя каза, че по-голямата част от случаите са свързани с обвинения в убийство. По думите ѝ значителен брой от жените са жертви на домашно насилие, детски или принудителен брак.
"Една от екзекутираните жени е убила съпруга си, за да му попречи да изнасили дъщеря ѝ", коментира тя.
Правозащитници отдавна обвиняват Техеран, че използва смъртното наказание, за да предизвиква страх в обществото.
След екзекуцията на 34-годишния Реза Расаеи, който беше 10-ият убит по обвинения, свързани с участието му в протестите за правата на жените, безпокойството от многото смъртни присъди в Иран ескалира с нова сила.
Броят на екзекуциите в Иран през 2024 г. е по-висок от този през 2023 г. Тогава смъртните присъди достигнаха 8-годишен връх при извършени 853 екзекуции.
Считаният за реформатор Масуд Пезешкиан спечели президентските избори в Иран през юли с обещания да защитава правата на жените и малцинствата. Но много от международните правозащитни активисти остават скептични относно реализацията на тези обещания.
Форум