Връзки за достъпност

Извънредни новини

Въпроси и отговори: какво е човешкият метапневмовирус и тревожно ли е разпространението му в Китай


Хора с предпазни маски в Китай през 2020 г. Снимката е илюстративна.
Хора с предпазни маски в Китай през 2020 г. Снимката е илюстративна.

В социалните мрежи се появяват видеа на претоварени болници в Китай, медии говорят за "нов мистериозен вирус". Това обаче се разминава с официалните данни. Китайските власти действително съобщиха за ръст на респираторните заболявания, но вирусът е известен и се нарича човешки метапневмовирус.

От дни в социалните мрежи се разпространяват видеа, за които се твърди, че показват претоварени болнични отделения в Китай и дълги опашки от пациенти.

В същото време различни медии, включително български, излязоха със заглавия за "мистериозен нов вирус" в Китай и възможна "епидемия".

Достоверността на видеоклиповете обаче не е потвърдена, не е ясно кога и къде са били заснети. Нито китайските власти, нито Световната здравна организация (СЗО) са обявили епидемия в Китай.

Здравните институции в страната обаче още преди седмици съобщиха за ръст на заболеваемостта от респираторен вирус, наречен човешки метапневмовирус. Той не е нов, а симптомите му са подобни на тези при грип и настинка.

В следващите редове обобщаваме най-важното за него и известното за ситуацията в Китай.

Какви са данните

На 26 декември китайският орган за контрол и превенция на заболяванията съобщи за нарастване на броя на респираторните инфекции през седмицата от 16 до 22 декември.

Според данните те са причинени от различни патогени - като риновирус и човешки метапневмовирус, като случаите на човешки метапневмовирус сред пациенти под 14-годишна възраст показват възходяща тенденция, особено в северните провинции на Китай.

Няма обявена епидемия.

Какво е човешкият метапневмовирус

Човешкият метапневмовирус (HMPV) е познато и изучавано респираторно заболяване. То причинява симптоми, подобни на грип или настинка. В някои случаи обаче може да доведе до по-сериозни усложнения като бронхит или пневмония, особено сред възрастни хора, малки деца и имунокомпрометирани хора.

Вирусът е известен от 2001 г., когато е идентифицирано за първи път в Нидерландия. Неговите огнища са концентрирани през по-студените сезони.

Случаи има и в Европа. Миналата седмица, например, Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) също съобщи, че нивата на въпросния вирус са се „увеличили леко“ до 4,5%, като най-високите нива на положителни резултати са при деца под 5-годишна възраст.

Защо сравненията с COVID-19 са неуместни

В някои медии се появиха и въпроси дали ръстът на заболеваемостта от човешки метапневмовирус в Китай няма да е "началото на нова пандемия" като тази с COVID-19 преди около 4 години. Тогава общо над 7 милиона души по целия свят починаха след заразяване с вируса.

Човешкият метапневмовирус обаче не е като COVID-19, тъй като съществува от няколко десетилетия. Затова и в голяма част от света има изградено ниво на имунитет срещу минали инфекции, казват експерти.

За разлика от него COVID-19 беше нова болест, която никога преди не беше засягала хората.

„[Човешкият метапневмовирус] вероятно е причинявал инфекции при хората много по-дълго, но се е нуждаел от правилната технология, за да бъде идентифициран“, отбелязва пред Политико Санджая Сенанаяке, специалист по инфекциозни болести в Австралийския национален университет.

„На този етап има вероятност Китай да изживее лош сезон на вируса, по същия начин, по който в някои години имаме тежък сезон на грипни заболявания.“

Джил Кар, вирусолог в Колежа по медицина и обществено здраве към университета Флиндърс, Австралия, добавя, че ситуацията е „много различна от пандемията от COVID-19, когато вирусът беше напълно нов при хората, възникна от разпространение от животни и се разпространи до нива на пандемия, защото не е имало предишни експозиции или защитен имунитет в общността.“

Експертите по обществено здравеопазване насърчават хората да следват същите предпазни мерки, както при други респираторни инфекции, включително да си стоят вкъщи, когато са болни, да мият ръцете си и да носят маска на обществени места.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG