Смъртоносна атака с десетки загинали и ранени във вторник доведе до нова дипломатическа криза между Индия и Пакистан - две от деветте ядрени сили в света.
Това беше най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния индийски район Кашмир от близо две десетилетия насам.
Редица държави изразиха солидарност с Ню Делхи. Индия обвини Пакистан в подкрепа на "трансграничния тероризъм" и задържа близо 1500 души. Исламабад отхвърля обвиненията и обмисля отговора си.
Какво се случи
Във вторник, 22 май, въоръжени мъже откриха стрелба по туристи близо до град Пахалгам - популярна туристическа дестинация, която всяко лято привлича хиляди туристи.
Градът се намира в северния индийски регион Кашмир, населен предимно с мюсюлмани, за който Индия и Пакистан претендират от десетилетия.
При атаката загинаха най-малко 26 души, повечето от които - туристи и граждани на Индия. Близо 20 души са ранени.
Причините за стрелбата засега не са известни. Районът е отцепен, докато армията и полицията извършват съвместна операция в щата Джаму и Кашмир.
Защо е важен Кашмир
Кашмир е една от най-конфликтните зони в света и е силно милитаризиран регион. Индия и Пакистан се борят за суверенитета му от обявяването на независимостта на двете страни през 1947 г.
Районът е с преобладаващо мюсюлманско население и е разделен между двете държави от граница, наречена Линия на контрол. Територията е предимно планинска и граничи с Пакистан на запад, Индия на юг и Китай на североизток.
През последните 70 години там неведнъж е имало насилие. От 1989 г. бунтовници се борят за независимост или за сливане на района с Пакистан. Ню Делхи обвинява Исламабад, че тайно подкрепя въоръжените бунтове в Кашмир. Пакистан винаги е отричал това, като добавя, че само подкрепя борбата за самоопределение на местните.
Напрежението в Кашмир нарасна, след като правителството на Нарендра Моди в Индия отмени конституционната автономия на региона през 2019 г. и го постави под директния контрол на Ню Делхи.
Кой е извършителят
Кашмирската полиция посочи имената на трима заподозрени, за които се твърди, че са замесени в нападението, като двама от тях са пакистански граждани. Съобщава се за около 1500 арестувани след с нападението, които ще бъдат разпитани за връзки с нападателите.
Според местни медии, сред които Грeйтър Кашмир, отговорна за нападението е групировката "Фронт за съпротива", наричана още "Кашмирска съпротива".
В социалните мрежи беше разпространено предполагаемо съобщение на групировката, в което тя поема отговорност за нападението и изразява недоволство, че в региона са се заселили повече от 85 000 "външни лица", което е предизвикало "демографска промяна".
Според Би Би Си съобщението "не е характерно за предишни изявления, направени от "Фронт за съпротива", в които тя е признавала участието си в няколко нападения", тъй като за разлика от предишните съобщения, в последното не са посочени името и логото на групировката.
Според индийските служби за сигурност "Кашмирска съпротива" е терористична организация, която действа под прикритие като част от пакистанските въоръжени организации "Лашкар е Тайба" и "Хизбул муджахидин". Бунтовническите групировки в индийската част на Кашмир, която е населена предимно с мюсюлмани, се борят за независимост от Индия и обединяване с Пакистан, пише ДПА.
Си Ен Ен пише, че "Кашмирска съпротива" е сравнително нова бойна групировка, която през последните години е поемала отговорност за убийства на цивилни от малцинствени общности, живеещи в Кашмир.
Как реагира Индия
Индийският министър на вътрешните работи Амит Шах описа атаката като "подъл терористичен акт", без да даде подробности за нападателите.
Премиерът Нарендра Моди каза, че Индия ще накаже всички отговорни за атаката и че действията на властите ще "надхвърлят въображението" на терористите и техните поддръжници. "Ще ги преследваме до края на света", добави той.
Индия понижи дипломатическите си отношения с Пакистан. Секретарят на Индия по външните работи Викрам Мисри каза, че съветниците по въпросите на отбраната в пакистанската Върховна комисия в Делхи са обявени за персона нон грата и са помолени да напуснат. Членовете на индийската Върховна комисия в Исламабад ще бъдат намалени от 55 на 30.
Основният граничен пункт между двете страни е затворен, а пакистански граждани със специални визи не се допускат в Индия.
Мисри каза също, че Индия ще отмени "с незабавно влизане в сила" ключов договор за споделяне на водите на река Инд между Индия и Пакистан. Той е сключен през 1960 г. и се смята за рядък дипломатически успех между двете съседни страни.
Какво каза Пакистан
Пакистан отрече обвиненията, че поддържа насилието в Кашмир, и каза, че оказва само морална, политическа и дипломатическа подкрепа на бунтовниците там.
Страната свиква в четвъртък своя Комитет за национална сигурност, като целта на съвещанието е "да се отговори на изявленията на индийското правителство", съобщи тази вечер в мрежата Х вицепремиерът и външен министър Ишак Дар.
Правителството реагира остро по отношение на спрения договор за споделяне на водите на Инд. Пакистанският министър на енергетиката Аваис Легари нарече това действие "акт на война". "Всяка капка е наша по право и ние ще я защитаваме с пълна сила – правно, политически и глобално", каза той.
Как реагира светът
Американският президент Доналд Тръмп изрази пълна подкрепа на САЩ за Индия.
"От Кашмир идват доста обезпокоителни вести. САЩ подкрепят твърдо Индия (в битката) срещу тероризма. Молим се за душите на загиналите и за възстановяване на ранените. Премиерът Моди и прекрасният народ на Индия имат нашата пълна подкрепа и съчувствие", написа той в социалната мрежа "Трут Сошъл".
Руският президент Владимир Путин поднесе съболезнования на индийския премиер и определи атаката като "жестоко престъпление, за което не може да има никакво оправдание".
Министерството на външните работи на България също изрази съболезнования на семействата на загиналите и пожела бързо възстановяване на ранените в съобщение в Х. "България остро осъжда всички форми на тероризъм и подкрепя народа и правитеството на Индия", написа още министерството.
Форум