Връзки за достъпност

Извънредни новини

ГЕРБ, БСП и ИТН блокираха нов опит на ПП-ДБ за комисия, която да проучи влиянието на Пеевски


Санкционираният за корупция лидер на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски по време на заседанието на парламента в четвъртък, 13 февруари 2025 г.
Санкционираният за корупция лидер на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски по време на заседанието на парламента в четвъртък, 13 февруари 2025 г.

Управляващите партии ГЕРБ, БСП и ИТН единодушно спряха създаването на комисия в парламента, която да проучи влиянието на санкционирания за корупция лидер на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева.

В четвъртък опозиционната коалиция ПП-ДБ за втори път предложи включване на точката в дневния ред на парламента, но предложението не събра достатъчно гласове. „Против“ гласуваха по-голямата част от депутатите от ГЕРБ, тези от БСП и „ДПС Ново начало“ на Пеевски. От ИТН се въздържаха.

Това се случва само ден след като в сряда същото предложение пак беше отхвърлено. Тогава ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ гласуваха „против“, от БСП се въздържаха, а ИТН подкрепи точката. Ден по-късно позицията на партията на Слави Трифонов вече беше различна.

В сряда само пет гласа не стигkаха, за да може точката за комисията за Пеевски да влезе в дневния ред. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини ПП-ДБ, че депутатите ѝ са провалили собственото си предложение, тъй като десетима от тях отсъстваха от пленарната зала поради болест или командировка. „Възраждане“ също се присъедини към това обвинение.

От ПП-ДБ на свой ред обвиниха Борисов в зависимост от Пеевски и казаха, че ще внасят предложението за комисията, докато то не бъде прието.

В четвъртък всички 37 депутати от ПП-ДБ бяха на работа, но гласовете пак не им стигнаха заради обрата в позицията на ИТН. „За“ предложението гласуваха само ПП-ДБ, „Възраждане“, МЕЧ и ДПС на противника на Пеевски Ахмед Доган.

ДПС-Доган е част от управляващото мнозинство и направи възможен избора на правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН.

Името на Пеевски от години се свързва със задкулисно влияние в политиката, правосъдието и медиите в България. Идеята на ПП-ДБ е предложената комисия да установи връзките между негови фирми и фирми на майка му с политически партии, магистрати, медии, други компании и т.н.

Пеевски и майка му Ирена Кръстева са свързвани с влияние в медиите и институциите. Медии като „Монитор“, „Телеграф“ и „Политика“, които бяха собственост на Пеевски, бяха първоначално придобивани от Кръстева със заем от впоследствие фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ).

През годините срещу Пеевски са подавани сигнали в прокуратурата и антикорупционната комисия, но те не са давали резултат.

Как ИТН промени позицията си

В сряда ИТН подкрепи предложението на ПП-ДБ за комисия за Пеевски. Ден по-късно формацията вече беше с променена позиция.

Преди да се стигне до обсъждането на предложението на ПП-ДБ, от ИТН на свой ред поискаха да се гласува точка за създаване на друга комисия, която да проучи влиянието на издателя на „Дневник“ и „Капитал“ Иво Прокопиев.

Тази идея също не беше подкрепена и получи гласовете само на „Възраждане“, ИТН, МЕЧ и „ДПС – Ново начало“. ИТН обаче използва това като аргумент да не подкрепи предложението на ПП-ДБ за създаване на комисия за Пеевски.

„Ако не го подкрепите това, нас също ще ни загубите за всякакви комисии от този тип и ние повече няма да участваме“, каза Тошко Йорданов от ИТН.

От години Пеевски отхвърля всички данни за влиянието си в медиите, съдебната власт и службите за сигурност, като ги прехвърля към Иво Прокопиев, чиито издания често разкриват информация за скрити бизнес интереси на самия Пеевски.

За разлика от лидера на „ДПС – Ново начало“, Прокопиев неведнъж е бил обект на репресивни действия от прокуратурата и службите и дори беше подсъдим по несъстоятелно обвинение, което падна във впоследствие закрития специализиран съд.

След гласуването на точката за комисия за Пеевски Лена Бориславова от ПП-ДБ каза, че формациите, които не са я подкрепили, са зависими от Пеевски.

В отговор от ИТН обвиниха ПП-ДБ, че по време на съвместното управление на коалицията и ГЕРБ през 2023-2024 г. от ПП-ДБ също са работили заедно с Пеевски.

Всичко това се случва месец след встъпването в длъжност на новото правителство на ГЕРБ, БСП и ИТН начело с Росен Желязков от ГЕРБ. То беше избрано и с подкрепата на ДПС-Доган.

Въпреки участието на формацията на Доган в управляващото мнозинство, има твърдения, че Пеевски може да има влияние в кабинета. Между него и ГЕРБ често се наблюдава синхрон, а миналата есен се появиха твърдения и за зависимост от Пеевски на сегашното временно ръководство на БСП.

Тази седмица от ДПС-Доган разкритикуваха ГЕРБ, БСП и ИТН заради назначението на бившата министърка на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ.) Според ДПС-Доган Петкова е зависима от Пеевски.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Печели ли България от руския газ по "Турски поток"
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00
XS
SM
MD
LG