Връзки за достъпност

Извънредни новини

Нетаняху във Вашингтон. Какво се случва в Газа след примирието с Израел


Хора се връщат в северната част на Газа.
Хора се връщат в северната част на Газа.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп във вторник. Това се случва в момент, в който трябваше да започнат преговорите за втората фаза от примирието с Хамас.

Примирието между Хамас, обявена от САЩ и ЕС за терористична организация, и Израел започна преди малко повече от две седмици. То е на няколко етапа, като първият от тях изтича на 1 март. Според условията на споразумението разговорите за следващия етап трябваше да започнат не по-късно от този понеделник.

Въпреки това израелското правителство все още не е представило публично преговорния си екип. Вместо това Нетаняху отива в САЩ, което той представи като начало на преговорите по втората фаза.

„Нашите решения и смелостта на нашите войници преначертаха картата. Но аз вярвам, че работейки в тясно сътрудничество с президента Тръмп, можем да я преначертаем още повече и към по-добро“, каза израелският премиер.

Нетаняху, за когото има заповед за арест от Международния наказателен съд заради обвинения във военни престъпления в Газа, имаше обтегнати отношения с предшественика на Тръмп Джо Байдън и не е посещавал Белия дом, откакто се върна на поста в края на 2022 г.

Прекратяването на огъня беше обявено на 15 януари и започна четири дни по-късно, след месеци на преговори, водени от САЩ, Катар и Египет. То се основава на предложение, изложено от бившия американски президент Джо Байдън през май 2024 г.

Втората фаза на примирието под въпрос

Първата фаза на примирието между Хамас и Израел трябваше да продължи 42 дни. Според първоначалното споразумение тя включва пълно прекратяване на огъня, освобождаването на 33 израелски заложници и 1 900 палестински затворници. Като част от нея беше позволено на разселените палестински граждани да се завърнат в домовете си.

След нея идва втората фаза, която включва цялостно изтегляне на израелските военни от Ивицата Газа. Освен това се очаква всички живи заложници, войници и цивилни да бъдат освободени в замяна на още палестински затворници.

Преговорите за това как точно да протече втората фаза на примирието трябваше да започнат най-късно на 16-ия ден от примирието. Но това не се случи.

Какво се случи досега

Прекратяването на огъня между Хамас и Израел влезе в сила на 19 януари. От тогава Хамас и неговите съюзници са освободили 18 заложници, държани в Газа. В замяна на това израелското правителство освободи 583 палестинци. Някои от тях излежаваха доживотни присъди за тежки престъпления, но сред тях имаше и значителен брой деца, държани без публично обвинение или съдебен процес.

В резултат на прекратяването на огъня израелските сили се изтеглиха от населените места в Газа, в анклава постъпиха много помощи и за първи път от май миналата година беше отворен важният пропускателен пункт Рафах на границата с Египет за евакуация на ранени и болни палестинци.

По данни на УНИЦЕФ към 30 януари в Газа са се завърнали около 500 хиляди души, като продължават да идват още хора.

„Има много хора с лопати, които се опитват да премахнат отломките, и, разбира се, могат да се видят хора, които поставят импровизирани палатки върху това, което предполагам, че е било техни домове“, казва Тес Инграм, ръководител на комуникациите на УНИЦЕФ за Близкия изток и Северна Африка.

Хамас по улиците на Газа

След началото на примирието членовете на Хамас се появиха по улиците на Газа, след като в продължение на месеци те се укриваха в тунели под земята.

Това може да се окаже проблем за израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, който след нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г. обеща да унищожи групировката изцяло, пише АФП.

В хода на войната Израел уби много от лидерите на Хамас, включително Исмаил Хания и неговия наследник Яхия Синуар. Във вторник началникът на израелската армия съобщи, че от октомври 2023 г. са убити „близо 20 000 оперативни работници на Хамас“.

Членове на Хамас ескортират израелската заложничка Агам Бергер, преди да я предадат на екип на Червения кръст, 30 януари 2025 г.
Членове на Хамас ескортират израелската заложничка Агам Бергер, преди да я предадат на екип на Червения кръст, 30 януари 2025 г.

Въпреки това миналата седмица групировката каза, че е победила, защото е оцеляла. В изявление добави, че Газа „ще се изправи отново, за да възстанови това, което окупацията е разрушила, и ще продължи по пътя на непоколебимостта, докато окупацията бъде победена“.

Призиви за разселване

На този фон Тръмп няколко пъти предложи жителите на Газа да бъдат разселени временно или дългосрочно, за да „изчистим цялото това нещо“. Тази идея беше осъдена от Хамас, Египет и Йордания. Насилственото разселване на цивилни граждани може да представлява „военно престъпление и/или престъпление срещу човечеството“, според ООН.

Това решение обаче се подкрепя от крайнодесните партии в правителството на Нетаняху. Сред тях е министърът на финансите Безалел Смотрич.

Същевременно вече един министър - крайнодесният Итамар Бен-Гвир - оттегли партията си от израелското правителство заради прекратяването на огъня, наричайки го капитулация. Смотрич казва, че ще направи същото, ако Израел не поднови войната в Газа, когато изтече сегашната, първа фаза на прекратяването на огъня.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Ще въведе ли България еврото от 1 януари 2026
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00
XS
SM
MD
LG