Връзки за достъпност

Извънредни новини

Мрежата на ДПС. Какви връзки разкриват партиите, с които се коалираха Доган и Пеевски


Делян Пеевски и Ахмед Доган
Делян Пеевски и Ахмед Доган

Бивш министър, бивши депутати на Слави Трифонов, дори председателката на ЦИК. Много от тези хора са били обвинявани във връзки с ДПС и преди, но днес връзката вече е факт. Двете крила в ДПС избраха да участват в изборите с помощта на партии, зад които изплуват познати имена.

В понеделник след дълга борба за първото място ДПС-Доган и ДПС-Пеевски подадоха документите си за явяване на парламентарните избори през октомври едновременно. Оказа се, че и в двата случая става въпрос за коалиция.

Тази на ДПС-Доган носи името "Демокрация, права свободи" (ДПС), като в нея участват партия СБОР и "Земеделски народен съюз" (ЗНС).

Коалицията на ДПС-Пеевски носи почти същото име - "Движение за права и свободи - Ново начало". В нея партньори са "Български глас" и "Новите лидери".

Фактът, че се явяват като коалиции, а не като партии, гарантира участие и за двете формации, независимо от споровете за това кой представлява ДПС. Те започнаха през юли, когато при гласуване на предложения от ГЕРБ кабинет една част от ДПС подкрепи решението на почетния председател на партията Ахмед Доган, а друга - това на съпредседателя ѝ Делян Пеевски.

Кои са партиите, които се коалираха с двете фракции на ДПС и какво се знае за тях - може да прочетете в следващите редове.

Партиите на Доган

ДПС-Доган ще се коалира с две партии - "Земеделски народен съюз" и СБОР. През тях се откриват връзки на ДПС с различни политически партии - "Има такъв народ" (ИТН), "Български възход", "България без цензура" на Николай Бареков и други.

  • Партия СБОР

СБОР е абревиатура на "Справедлива България обединени родолюбци". Партията е учредена през 2012 г., но тогава носи името "Нова алтернатива". Сред учредителите ѝ са Николай Цонев, Александър Ваклин и Камелия Нейкова.

Цонев е бивш министър на отбраната в кабинета "Станишев" от квотата на НДСВ. През 2010 г. той е арестуван и обвинен за предлагане на подкуп на следовател. Тогавашният зам.-градски прокурор Роман Василев го нарича "абсолютен престъпник". По-късно обаче Цонев е оправдан по всички обвинения.

Той се появява отново през юли 2021 г., когато изненадващо е назначен в Надзорния съвет на "Български ВиК холдинг" по време на едно от служебните правителства на Румен Радев от министърката на регионалното развитие Виолета Комитова. Не е известно Цонев да има каквато и да е експертиза в тази област.

Малко преди това той призовава на парламентарните избори да се гласува за партията на Слави Трифонов "Има такъв народ".

Камелия Нейкова е заместник-министър на отбраната на Цонев. По-късно тя става председател на Централната избирателна комисия (ЦИК) именно по предложение на ИТН. Тя заема този пост и в момента.

Другият основател, Александър Ваклин, е строителен предприемач и основен свидетел по делото за подкуп срещу бившата кметица на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова. Двете бяха задържани през 2018 г. при показен арест, воден от бившия главен прокурор Иван Гешев, и бяха осъдени през 2022 г.

През 2022 г. партия "Нова алтернатива" сменя името си на СБОР. В момента тя се представлява от Димитър Илиев, Веселин Пенев и Георги Гатев.

Гатев е бивш член на Висшия съдебен съвет и на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства (от квотата на ДПС). През 2018 г. обаче е отстранен от Бюрото след разследване на антикорупционната комисия и ДАНС за това, че е помагал на двама бивши магистрати да проверят дали са подслушвани незаконно. Гатев е и един от адвокатите на бизнесмена Васил Божков.

През 2023 г. бившите депутати на ИТН Ива Митева и Любомир Каримански се появиха като водачи на листи на партия СБОР, която участва в предсрочните парламентарни избори заедно с партиите "Зелените", "Социалдемократическа партия" и "Движение на непартийните кандидати".

  • "Земеделски народен съюз"

Партия ЗНС е регистрирана през 1997 г. Тогава сред учредителите са бившият земеделски министър Венцислав Върбанов и Анастасия Мозер. Земеделските партии в България имат сложна история. След падането на комунистическия режим, броят им се увеличава, учредителите и членовете им преминават от една формация с подобно име към друга.

Към 2024 г. ЗНС се представлява от Румен Йончев. Той влиза в ръководството на партията през 2006 г., а през 2013 г. в управата ѝ влиза и Димитър Тадаръков, бивш управител на фонд "Земеделие" и личен приятел на Ахмед Доган.

Самият Румен Йончев има дълга политическа кариера. Той е бил депутат в пет парламента от пет политически формации – "Коалиция за България", "Български демократичен център – Народен съюз", "Изправи се БГ! Мутри вън!", "Изправи се БГ! Ние идваме!" и "Български възход".

Към тези партии може да се добави и "България без цензура" на Николай Бареков. През 2014 г. Йончев напуска парламентарната група на "Коалиция за България". Тогава той остава в Народното събрание като независим депутат и казва, че ще представлява партията на Бареков, който сега е основен участник в протестите на ДПС-Доган.

Румен Йончев има и интересна бизнес история.

Той е сред съоснователите на "Водстрой 98" - дружество, създадено с цел да приватизира "Водно строителство - Сливен", пише Капитал. Той остава в дружеството и след придобиването му от бизнесмена Иван Мирински чрез заем от фалиралата банка КТБ

В средата на август един от лидерите на ПП-ДБ Кирил Петков каза, че Мирински е "сивия кардинал" на Делян Пеевски.

Партиите на ДПС-Пеевски

Партиите, с които крилото на Делян Пеевски се коалира за предсрочните парламентарни избори през октомври тази година, са "Български глас" и "Новите лидери".

Тези две партии са сравнително нови и нямат толкова богата история.

  • „Български гласъ“

Партия „Български гласъ“ е учредена през 2023 г. и се представлява от Георги Захаринин Попов.

Той е бил депутат в 45-тото и 46-тото Народно събрание от "Има такъв народ" от Благоевград. Първото участие на избори на „Български гласъ“ е на местните избори през октомври 2023 г., като партията вкарва общински съветници във Варна, Хасково, Враца.

На изборите през юни водач на листа в София на „Български глас“ беше бившият депутат от „Възраждане“ Николай Дренчев.

"Новите лидери"

Партия "Новите лидери" е учредена през 2007 г. в Пловдив. Неин председател оттогава е адвокатката Иванка Илиева Митева-Ангелова. Досега обаче партията никога не се е явявала на национални избори, а само на местни - отново в Пловдив.

"Новите лидери" участва в национална политическа дейност за първи път през 2015 г. Тогава тя провежда разяснителната кампания за състоялия се референдум за въвеждането на дистанционно електронно гласуване, иницииран от президента (2012-2017) Росен Плевнелиев.

"Новите лидери" агитира в подкрепа на предложението.

На местния вот през 2023 г. партията участва в местната пловдивска коалиция "Съединени за Пловдив", която издига бившия кмет на града Славчо Атанасов отново за градоначалник. В обединението е и местната партия "Кауза Пловдив" на бившия вече зам.-кмет на града Георги Титюков. Той е смятан за близък до предишните кметове на Пловдив от ГЕРБ - Иван Тотев и Здравко Димитров.

Митева-Ангелова е и кандидат за общински съветник, но на задна позиция в листите. Коалицията, в която участват още партии като "Атака", "Воля" и други, печели 8 места в общинския съвет на Пловдив и обикновено гласува с ГЕРБ.

"Новите лидери" участва и в местните избори през 2019 г. в града, отново заедно с "Кауза Пловдив". Председателката на партията, освен че е адвокат в града, участва в няколко местни компании, част от които се занимават със строителство.

Форум

XS
SM
MD
LG